ترک و خطوط بعد از بارداری (حاملگی): علت و روش‌های درمان

shutterstock_95676562

بدن زنان بعد از زایمان دچار تغییرات بسیاری می‌شود. برنامه‌ها و حتی زمان خواب زنان هم باید تنظیم شود. همراه با تغییر در برنامه، بدن زنان نیز به خصوص از لحاظ جسمی، دچار برخی تغییرات می‌گردد، که یکی از آنها ترک‌ پوست است. از نظر بسیاری از زنان داشتن ترک بارداری، بخشی از روند مادر شدن است.

پوست زنان در دوران بارداری کشیده شده و منجر به ترک شکم در بارداری می‌گردد. هنگام بارداری، بدن شما از طریق کشش پوست قادر به سازگار شدن با شکم در حال رشد است. ترک‌های حاملگی در ابتدا به شکل خطوط قرمز رنگ ظاهر می‌شوند که در طول زمان، تبدیل به ترک‌های نقره‌ای رنگ می‌شوند. نکته خوب این است که شما می‌‌‌توانید از ظهور ترک‌ بارداری جلوگیری کرده و حتی آن‌ها را کاهش دهید، به شرطی که از اوایل دوران بارداری، اقدامات صحیح را انجام دهید. در اینجا شرح می‌دهیم که چگونه می‌توان با چند تغییر در شیوه زندگی، اقدامات مراقبتی و تغذیه پوست خود پس از زایمان، از ترک‌ شکم در بارداری جلوگیری کرد.

چرا بدن شما دچار ترک‌ پوست می‌شود‌؟


علت ترک بارداری مربوط به زمانی است که رشد بدن شما بسیار سریع‌تر از پوست است، این امر باعث دشوار شدن انطباق پوست با رشد بدن می‌شود. در نتیجه الیاف الاستیک که در زیر سطح پوست شما قرار دارند، شکسته شده و ترک‌های پوست پدید می‌آیند. متداول‌ترین قسمت‌های بروز ترک‌ بارداری، سینه و شکم می‌باشد. این ترک‌ها همچنین می‌توانند در بازو، باسن و ران پدید آیند. ترک‌ پوست در ابتدا به شکل ضایعات بنفش رنگ یا مایل به قرمز هستند که به تدریج پس از بارداری به رنگ خاکستری یا سفید درآمده و کمرنگ‌تر می‌شوند.

طبق برآوردهای انجام شده حدود 90 درصد از زنان در سطح جهان، پس از ماه ششم و یا هفتم بارداری، دچار ترک‌های پوست می‌شوند. ژنتیک نیز نقش تعیین کننده‌ای درابتلا به ترک‌ پوست بر عهده دارد. بنابراین، اگر مادر شما دارای ترک‌‌ شکم در بارداری بوده است، به احتمال زیاد شما نیز دچار ترک‌ شکم در بارداری خواهید شد.

رنگ ترک‌ پوست نیز به رنگ پوست فرد بستگی دارد. اگر شما دارای پوست روشن هستید، ترک‌های پوست شما به احتمال زیاد به رنگ صورتی خواهد بود. در زنانی که دارای پوست تیره‌تر هستند، ترک‌های پوست بدن روشن‌تر از رنگ پوست آنها خواهد بود.

سرعت پیشرفت مراحل بارداری شما نیز ظهور یا عدم ظهور این ترک‌ها را بر پوست بدن تعیین می‌کند. با این وجود، هیچ روش اثبات شده‌ای برای درمان ترک پوست و یا متوقف کردن ظهور آن‌ها وجود ندارد. خوشبختانه، رنگ این ترک‌ها به تدریج محو‌تر شده و کمتر قابل توجه خواهد شد. شما می‌‌‌توانید با انجام یک سری اقدامات، اطمینان حاصل کنید که این ترک‌های پوستی حتی در سه ماه آخر بارداری شما کمتر قابل توجه شوند. نکته مهم و کلیدی، شروع به موقع این اقدامات است.

چگونه می‌توان ازظهور ترک‌ بارداری پیشگیری کرد؟


  1. حفظ سبک زندگی سالم
  2. اعمال یک رژیم غذایی مقوی و مغذی برای پوست
  3. افزایش مصرف مایعات
  4. انجام تمرینات سبک با شدت پایین
  5. مراقبت از وزن بدن

راه‌های درمان ترک‌های پوست بدن


 000111111

تا همین اواخر، پزشکان معدودی قادر به بهبود و یا برطرف کردن ترک پوست بیماران بودند. برای این منظور، میکرودرم ابریژن و نیز بازسازی کلاژن با لیزر انجام می‌گرفت، اما نتایج آن دلگرم کننده نبود. در بهترین حالت، ظاهر ترک‌ پوست کمی بهتر شده و کمتر قابل مشاهده بودند.

 پیشنهاد ما اجرای یک پروتکل ترکیبی برای درمان ترک‌ پوست و نیز سفارشی کردن درمان برای هر بیمار است. در اغلب موارد، ما از روش‌های درمانی زیر استفاده می‌کنیم:

  • کاهش رنگ قرمز و یا بنفش پوست با نور پالسی شدید
  • کوچک شدن ترک‌های پوست توسط فناوری "ترماژ"
  • استفاده از لیزر برای بازسازی کلاژن و ترمیم ضایعات پوست که باعث می‌شود ترک‌های پوست کمتر قابل مشاهده شود.
  • انجام میکرودرم ابریژن برای صاف و یکدست شدن پوست

 

درمان ترک‌ پوست می‌تواند دشوار باشد. برای کسب بهترین نتایج، به محض ظهور ترک‌ پوست، با دکتر طرزی مشورت کنید. برای آگاهی در مورد بهترین گزینه‌های درمانی، در جلسه مشاوره تکمیلی درمان و رفع ترک‌های پوست حضور یابید.

 IPL (آی پی ال)

تکنیک  IPL ساختارهای پوست را مورد هدف قرار داده، نور را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کند. این عمل موجب تحریک تولید کلاژن و الاستین جدید در لایه زیرین پوست آسیب دیده می‌شود. این تکنیک یک روش نسبتا" بدون درد برای کسب پوست بهتر، پس از انجام یک سری جلسات درمان است. این تکنیک، رگ‌های خونی گشاد شده و آسیب دیده را مورد هدف قرار می‌دهد، بدون آنکه اطراف پوست سالم را تحت تاثیر قرار دهد. هدف از همه این کارها کاهش ظاهر زمخت ترک‌های پوست است. متاسفانه، IPL در ترمیم آسیب‌های ناشی از ترک‌های قدیمی پوست که رنگ خود را از دست داده‌اند، چندان موثر نیست. داشتن انتظارات واقع بینانه در مورد تکنیک IPL بسیار مهم است. اگرچه این تکنیک ممکن است به طور محسوسی ظاهر ترک‌ها را کمرنگ سازد، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که این ضایعات به طور کامل ناپدید شوند.

تکنیک ترماژ

  سفت کردن پوست با فناوری ترماژ در طی یک فرایند موسوم به جراحی زیبایی شکم توسط ترماژ قادر به ایجاد برخی تغییرات مثبت و نیز کوچک شدن ترک‌ پوست می‌باشد.

تکنیک لیزر

با پیدایش تکنیک لیزر، بازسازی کلاژن در ترک‌های پوست در سراسر ضخامت پوست، انجام شده است و نتایج آن بسیار امیدوار کننده است. تکنیک لیزر، اولین نوع لیزر است که اصل تخریب نسبی پوست با نور لیزر را اعمال کرده و بیش از نیمی از سطح پوست، تا جلسه بعدی درمان، دست نخورده می‌ماند.

با انجام یک سری از جلسات درمان (معمولا" حداقل 4 جلسه با فاصله چند هفته)، کل سطح پوست در طول زمان تحت درمان قرار می‌گیرد.

لایه‌برداری شیمیایی

کاربرد صحیح لایه‌برداری شیمیایی برای جلوگیری از عوارض بسیار مهم است. پوست شما برای تطبیق با این محصولات قوی به زمان نیاز دارد. اکثر لایه‌برداری شیمیایی با استفاده از اسید آلفا هیدروکسی مثل اسید لاکتیک و یا اسید گلیکولیک انجام می‌شود، این مواد قوی قادر به سوزاندن پوست شما هستند. برای شروع، از قوی‌ترین اسید لاکتیک و یا اسید گلیکولیک لایه‌بردار استفاده نکنید. بلکه به دنبال یک محصول اسید آلفا هیدروکسی در محدوده 10٪ تا 15٪ باشید. این محصول ممکن است دارای اثر لایه برداری باشد، اما می‌‌‌تواند به عنوان یک لوسیون قوی یا کرم مصرف شود. از این محصول ابتدا یک روز در میان استفاده کنید، سپس به صورت روزانه آن را مصرف نمایید. پس از استفاده موفقیت آمیز این محصول به مدت چند هفته، پوست شما آماده یک لایه‌برداری شیمیایی برای رفع ترک‌ بارداری است. محصولی بیابید که حاوی حدوداً 20٪  اسید لاکتیک یا اسید گلیکولیک است. پوست خود را با این محصول یک بار در هفته به مدت حدوداً یک ماه لایه‌برداری کنید، سپس ماه بعد، دو بار در هفته از آن استفاده کنید. به تدریج محصولات قوی‌تری را استفاده کنید، تا زمانی که غلظت این محصول به 30٪ -50٪  برسد. از آنجا که پوست بدن ضخیم‌تر از پوست صورت است، برای رسیدن به نتیجه مورد نظر، شما نیاز به استفاده از محصولات قوی خواهید داشت.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است