تزریق ژل و فیلر، کاربرد، مزایا و عوارض

primary_51228652e087c31d91213bc3

با بالا رفتن سن، صورت به طور طبیعی چربی زیر پوست خود را از دست می‌دهد. در این وضعیت عضلات صورت نزدیکتر به پوست حرکت می‌کنند که این باعث عمیق‌تر شدن خطوط لبخند و چروک‌های پنجه کلاغی و گودی زیر چشم می‌شود. همچنین، پوست صورت کمی کشیده می‌شود، که این مورد می‌تواند علت لاغری صورت باشد زیرا از دست رفتن حجم صورت بیشتر نمایان می‌شود. سایر عوامل تأثیرگذار بر پوست عبارتند از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، وراثت و سبک زندگی. برای بسیاری از زنان و مردان، تزریق ژل و فیلر به بخش جدایی‌ناپذیری از مراقبت‌های ضدپیری پوست تبدیل شده است.

تزریق ژل و فیلر، با تأثیر گذاشتن بر زیر سطح پوست بیمار، باعث بهبود یا بازیابی حجم گونه‌ها، بالا بردن بخش میانی صورت و پوست اطراف زاویه فکی، پر شدن چروک‌ها و شیارهای پوست و صاف‌تر و کشیده‌تر شدن سطح پوست ایشان می‌شود. نتیجه درمان می‌تواند تا دو سال یا بیشتر دوام داشته باشد. اهداف تزریق ژل و فیلر عبارتند از بازیابی حجم یا برجسته‌سازی ناحیه‌هایی که حجمشان را از دست داده‌اند، اصلاح فرم صورت و همچنین جوانسازی آن. البته، بیماران جوان‌تر نیز می‌توانند از ژل و فیلر برای بهبود یا فرم دادن به بخش‌هایی از صورت که در جذابیت آن تأثیر دارند استفاده کنند.

 متخصصین ما در مرکز زیبایی ایران آماده ارائه مشاوره و خدمات پیرامون تزریق فیلر و ژل جهت جوانسازی پوست شما می‌باشند. 

مزایای درمان با تزریق ژل و فیلر


 • رفع خطوط اطراف چشم 
 • جهت درمان افتادگی پلک
 • جهت برجسته سازی گونه
 • خطوط سیگاری‌ها (چروک‌های لب) را رفع می‌کند.
 • تزریق‌های برجسته‌سازی لب: باعث پر و برجسته شدن لب‌های می‌شوند.
 • خطوط بین کناره‌های بینی و دهان یا خطوط دور لب را محو می‌کند.
 • خطوطی که از گوشه لب‌ها تا چانه کشیده شده و بیشتر با عنوان خطوط ماریونت شناخته می‌شوند را کاهش می‌دهد.
 • برجسته‌سازی یا بزرگ کردن چانه: به چانه‌های فرو رفته حجم اضافه می‌کند
 • درمان سیاهی دور چشم با تزریق ژل، موسوم به ناودان‌های اشکی
 • چانه‌های عقب رفته را اصلاح کرده و به آن‌ها فرم می‌دهد
 • با بالا بردن ابروهای افتاده (لیفت ابرو) باعث شاداب‌تر شدن چشم‌ها می‌شود.
 • با اصلاح شکل زاویه‌ فکی و چانه، پایین افتادگی‌های پوست اطراف فک را محو می‌کند.
 • با پر (چاق) کردن پشت دست‌ها و در نتیجه محو کردن برآمدگی‌های رگ‌ها و استخوان‌های پشت دست، باعث جوانسازی دست‌ها و انگشتان می‌شود.
 • ظاهر اسکارهای آکنه و آبله را بهبود می‌دهد.

از فیلرها در چه ناحیه‌هایی می‌توان استفاده کرد؟


jel

انواع فیلرها و ژل‌ها


در بسیاری از موارد، تزریق ژل و فیلر یک عمل سرپایی ساده است که در مطب قابل انجام بوده و در عین حال می‌تواند ظاهر بیمار را به خوبی بهبود دهد. درمان با ژل و فیلر نتیجه‌ای کاملاً قابل پیش‌بینی داشته و خطرها و عوارض جانبی آن نسبتاً ناچیز هستند.

کلاژن

کلاژن پروتئینی متشکل از آمینو اسیدها است که می‌توان آن را از بدن انسان یا حیوانات (که به آن کلاژن گاوی گفته می‌شود) به دست آورد. کلاژن وقتی تزریق می‌شود هیچگونه حس غیرطبیعی در بیمار ایجاد نمی‌کند. از این ماده عموماً برای بزرگ کردن لب‌ها استفاده می‌شود.

اسید هیالورونیک

اگر صورتتان به دلیل بالا رفتن سن مقداری از حجم یا خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است، می‌توانید از فیلرهای اسید هیالورونیک استفاده کنید، که یکی از محبوب‌ترین انواع فیلرهای بافت نرم هستند. محصولات حاوی اسید هیالورونیک مانند یک بالشتک عمل کرده و با فراهم آوردن تکیه‌گاهی برای بافت‌ها و ساختارهای صورت، پُری جوانی صورت را به آن بازمی‌گردانند.

میکروکره‌های دارای پایه کلسیم

کلسیم هیدروکسی لاپاتیت یک ترکیب شبه معدنی است که در استخوان‌های انسان یافت می‌شود. از این ماده اغلب برای پر کردن چین‌های ملایم تا شدیدی مانند خطوط ماریونت،رفع خط خنده و خطوط اخم و همچنین گونه گذاری بدون جراحی و سایر برجستگی‌های صورت استفاده می‌شود. از آنجا که در این درمان از هیچگونه محصولات حیوانی استفاده نمی‌شود، احتمال واکنش آلرژیک کاهش یافته و نیازی به آزمایش‌های پوست نخواهد بود.

پلی‌لاکیتک اسید

پلی‌لاکتیک اسید یک ماده مصنوعی است که از آن به عنوان فیلر استفاده می‌شود. نحوه عملکرد این ماده با سایر فیلرها متفاوت است، زیرا پس از تزریق بدن را برای تولید کلاژن تحریک می‌کند. بنابراین، نتیجه درمان سیاهی دور چشم فوری نبوده بلکه به مرور زمان ظاهر خواهد شد.

میکروکره‌های PMMA

فیلرهای PMMA (پلی‌متیل متاکریلات) حاوی حدود 20% میکروکره‌های پلی‌متیل متاکریلات معلق در 80% ژل کلاژن خالص شده هستند. چند ماه بعد از تزریق، ژل کلاژن تجزیه می‌شود که در نتیجه بدن به صورت طبیعی شروع به تولید کلاژن کرده و فضاهای زیر پوست را پر می‌کند.

فرد متقاضی مناسب تزریق ژل و فیلر


شما در صورت داشتن شرایط زیر متقاضی مناسب برای تزریق فیلر خواهید بود:

 • از نظر جسمانی سالم باشید.
 • سیگاری نباشید.
 • دیدی مثبت نسبت به درمان داشته و اهداف واقع‌بینانه‌ای را برای بهبود ظاهرتان در نظر گرفته باشید.

روش انجام


ارزیابی و تقسیم‌بندی نواحی صورت

اگر استفاده از فیلرهای بافت نرم بسته‌بندی شده را انتخاب کرده باشید، جراح پلاستیک یا یک پرستار آموزش دیده ظاهر صورت و میزان کشیدگی پوستتان را بررسی کرده و ناحیه‌ای از صورت که باید بزرگ شود را معاینه می‌کند. سپس، نقاط مناسب برای تزریق فیلر علامتگذاری می‌شوند. همچنین، معمولاً از ناحیه‌هایی که قرار است درمان شوند عکس گرفته می‌شود.

پاکسازی و بی‌حس‌سازی

محل‌های تزریق با استفاده از یک ماده آنتی‌باکتریال تمیز می‌شوند. همچنین، با استفاده از وسیله بسیار سردی که پوست را سرد می‌کند، پماد بی‌حس کننده یا تزریق بی‌حسی موضعی، محل تزریق بی‌حس می‌شود. این تزریق‌ها، بدون درد نبوده، اما معمولاً به راحتی قابل تحمل هستند.

تزریق ژل و فیلر

معمولاً تزریق در هر نقطه تنها چند لحظه طول می‌کشد. سپس، فرایند تزریق، ماساژ و ارزیابی نتیجه انجام شده و در صورت نیاز باز هم فیلر اضافه می‌شود.

بسته به تعداد نواحی مورد درمان، کل فرایند ممکن است از 15 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد. هنگامی که نتیجه رضایتبخش تشخیص داده شد، علامت‌ها از روی صورت پاک می‌شوند. در برخی موارد دستیابی به بهترین نتیجه تنها با یک روش درمان امکان‌پذیر نیست. اکثر فیلرها به مرور زمان از بین می‌روند. به همین دلیل، برای حفظ نتیجه می‌بایست فرایند تزریق هر چند وقت یک بار تکرار شود.

خطر‌ها و ایمنی ژل‌ها و فیلرها


در نهایت، تصمیم‌گیری در مورد استفاده از فیلرها به عهده خود شما است. شما باید تصمیم بگیرید که آیا نتیجه درمان باعث دستیابی اهدافتان می‌شود یا خیر، و همچنین این شما هستید که باید با توجه به خطر‌ها و عوارض احتمالی درمان انجام آن را قبول یا رد کنید.

عوارض تزریق ژل و فیلر به ندرت بروز می‌کنند. ریسک‌های احتمالی این نوع درمان، که به نوع فیلر مورد استفاده و عملکرد نسبی ماده فیلر بستگی دارند، عبارتند از:

 • ایجاد برآمدگی‌های پوستی شبیه به آکنه
 • نامتقارن بودن
 • کبودی، خونریزی از محل تزریق، ورم
 • آسیب‌دیدگی پوست که منجر به ایجاد زخم و احتمالاً تشکیل اسکار می‌شود.
 • عفونت در محل تزریق
 • ناهموار شدن سطح پوست محل درمان
 • قابل لمس شدن فیلر زیر سطح پوست
 • راش پوستی همراه با خارش
 • قرمزی پوست
 • اصلاح کمتر یا بیش از حد چروک‌ها

در مورد این خطر‌ها و موارد دیگر به طور کامل پیش از درمان با شما صحبت خواهد شد. جراح پلاستیک و یا کارکنان کلینیک هر گونه ریسکی را کاملاً شرح خواهند داد. سپس، از شما خواسته می‌شود یک سری فرم رضایتنامه را امضا کنید تا اطمینان حاصل شود که روش انجام درمان و همچنین خطرها و عوارض احتمالی آن را کاملاً درک کرده‌اید.

بهبودی از تزریق فیلر و نتیجه درمان


برای کاهش ورم و تسکین ناراحتیتان به شما یک کیسه یخ داده می‌شود. معمولاً ناحیه درمان شده تنها یک یا دو روز به لمس کردن حساس شده و آنقدر دردناک نمی‌شود که نیاز به دارو داشته باشد. بعد از تزریق با ژل و فیلر به هیچگونه استراحتی نیاز نیست و شما می‌توانید درست بعد از درمان اکثر فعالیت‌هایتان را از سر بگیرید.

عموماً، بعد از تزریق با هر ژل یا فیلری، صورت در ابتدا شرایط زیر را خواهد داشت:

 • به نظر می‌آید که فیلر کمی بیش از اندازه تزریق شده
 • کبودی یا ورم ملایمی وجود دارد
 • محل درمان موقتاً قرمز یا بی‌حس می‌شود.

این عوارض با گذاشتن یخ قابل تسکین بوده و معمولاً ظرف چند ساعت تا چند روز رفع می‌شوند.  نتایج درمان بزرگ کردن بافت نرم با استفاده از ژل و فیلر فوراً قابل مشاهده خواهد بود. فرایند مستمر پیری و عوامل مؤثر در جذب فیلرها بر میزان دوام نتایج درمان تأثیر دارند. اگر چه همیشه انتظار می‌رود درمان نتیجه خوبی داشته باشد، با این حال هیچگونه تضمینی در این مورد وجود ندارد.

هزینه


هزینه هر تزریق به نوع فیلر مورد استفاده و مقدار تزریق شده از آن بستگی دارد. در مورد هزینه‌ها با پزشکتان صحبت کنید.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است