جراحی زیبایی برای کوچک کردن شکم (ابدومینوپلاستی)

16

جراحی زیبایی کوچک کردن شکم همان طور که از نام آن مشخص است با این هدف انجام می‌شود تا شکم برآمده صاف‌تر و محکم‌تر  شود. رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم در اکثر موارد به حفظ دائمی نتایج لاغر کردن شکم به این روش کمک می‌کند. شکم پس از این جراحی سال‌های سال صاف باقی می‌ماند، مگر آن که کاهش یا افزایش وزن شدید داشته باشید یا باردار شوید.

جراحی شکم برای  کوچک کردن


 abdominoplasty_02_beforeafter 
 در جراحی زیبایی شکم که برای کوچک کردن است پوست و چربی شکم برداشته و ماهیچه‌های اطراف شکم محکم می‌شود. این عمل گسترده‌تر از لیپوساکشن شکم است که در آن فقط چربی تخلیه می‌شود. لیپوساکشن درمان چاقی محسوب نمی‌شود. هیچ جایگزینی برای رژیم غذایی و ورزش وجود ندارد، اما پس از رسیدن وزن به حد مطلوب می‌توان با تقبل هزینه عمل لیپوساکشن شکل‌دهی و پیکرتراشی بدن را در مواردی انجام داد که کاری از دست ورزش ساخته نیست. لیپوساکشن روش کارآمدی برای درمان سلولیت محسوب نمی‌شود و مشکل افتادگی و شل شدن پوست را از بین نمی‌برد. عمل‌های دیگری را می‌توان برای رفع این قبیل مشکلات انجام داد.

غالباً بانوانی تمایل به انجام این عمل دارند که به تازگی زایمان کرده‌اند و می‌خواهند ماهیچه‌های شکم را سفت و محکم کنند. كوچك كردن شكم بعد از سزارين به شیوه‌های متفاوت و مطابق نیازهای خاص هر بیمار انجام می‌شود.

افراد مناسب برای انجام جراحی زیبایی شکم


بهترین کاندیدای عمل جراحی زیبایی شکم افرادی هستند که در کل اندام متناسبی دارند و فقط پوست شکم‌شان شل و افتاده است یا چربی‌های انباشته شده در ناحیه شکم‌شان علی‌رغم رژیم و ورزش از بین نمی‌رود. ترک‌های پوستی به جا مانده از بارداری‌های متعدد را نیز می‌توان با جراحی کوچک کردن شکم از بین برد.

اگر تصمیم به کاهش وزن گرفته‌اید، بهتر است جراحی زیبایی شکم را تا زمان رسیدن به وزن دلخواه عقب بیاندازید. به بانوان نیز پیشنهاد می‌کنیم که تا زمان به دنیا آوردن آخرین فرزند خود دست نگه دارند.

چگونگی انجام عمل جراحی شکم


دکتر طرزی در جلسه مشاوره رایگان به بیماران کمک می‌کنند تا به خوبی اهداف و انتظارات خود را از درمان تعیین کنند. دکتر طرزی پس از معاینه دقیق بیمار، بررسی وضعیت شکم در حالت‌های ایستاده و خوابیده، ارزیابی تون و شدت افتادگی پوست، مقدار چربی اضافی شکم و وضعیت ماهیچه‌های شکم، بیمار را از روش‌های مختلف جراحی شکم آگاه می‌کنند و بهترین روش درمان را مشخص می‌نمایند.

آمادگی پیش از درمان برای جراحی شکم

چنانچه تصمیم به انجام جراحی زیبایی شکم بگیرید، جراح دستورات لازم را در خصوص آمادگی پیش از عمل می‌دهد. معمولاً از چهار تا شش هفته قبل از جراحی شکم، باید استعمال دخانیات و مصرف آدامس و چسب‌های نیکوتین متوقف شود، همچنین باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری شود. بیمار باید مصرف بعضی داروها، مانند داروهای افزایش دهنده احتمال خونریزی، را قطع کند. گرفتن رژیم‌های سختگیرانه نیز ممنوع است، چون چنین رژیمی باعث می‌شود بدن دیرتر التیام بیابد.

عمل در صورت ابتلا به سرماخوردگی یا عفونت باید به تعویق انداخته شود.

جراحی زیبایی شکم کامل تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و معمولاً سه تا چهار ساعت زمان می‌برد. جراحی جزیی جراحی شکم یک تا دو ساعت بیشتر طول نمی‌کشد. این عمل در بیمارستان یا در مرکز جراحی سرپایی انجام می‌شود. جراحی زیبایی شکم جای زخمی همیشگی را برای شما به یادگار خواهد گذاشت، در بعضی موارد جای زخم در سراسر لگن امتداد دارد. البته جای زخم به مرور زمان کمرنگ‌تر می‌شود و دیگر از روی اکثر لباس‌ها دیده نمی‌شود. جراح در صورت امکان برش را در امتداد خط فرضی که شلوار روی آن قرار می‌گیرد، ایجاد می‌کند تا جای زخم زیر آن مخفی بماند.

مراحل درمان جراحی شکم

بخشی از پوست که قرار است برداشته شود به دقت علامت زده می‌شود و سپس برش روی خط بیکینی از یک استخوان مفصل ران (لگن) تا استخوان دیگر کشیده می‌شود. جراح برش دوم را اطراف ناف ایجاد می‌کند، سپس پوست اضافی را رو به پایین می‌کشد و همراه با بافت چربی زیر آن از بدن جدا می‌کند. جراح ماهیچه‌های شکم را با بخیه به یکدیگر نزدیک می‌کند تا شکم سفت شود و کمر خوش فرم‌تر شود. برش پس از عمل با چند لایه بخیه بسته می‌شود. در عمل جزیی جراحی شکم برش کوتاه‌تر است و معمولاً هیچ شکافی اطراف ناف ایجاد نمی‌شود. بخشی از پوست پایین شکم برداشته و ماهیچه‌ها محکم می‌شود. این عمل برای بیمارانی مناسب است که شکم‌شان اندکی برجسته است یا پوست اضافی فقط در قسمت پایین شکم وجود دارد.

مراقبت پس از درمان جراحی شکم

جراحی کوچک کردن شکم (ابدومینوپلاستی) معمولاً عملی سرپایی است؛ بااین حال برخی بیماران ترجیح می‌دهند یک یا دو روز در مرکز جراحی معتبر بستری شوند. دوران بهبود بیماران با یکدیگر متفاوت است، اما بیمار باید در اولین فرصت ممکن راه رفتن را شروع کند تا گردش خون مختل نشود. بیمار در ابتدا به سختی می‌تواند صاف بایستد و احتمالاً شکم‌اش تا چند روز متورم است. بیماران معمولاً مجبوراند تا دو هفته اندکی خمیده راه بروند. انجام ورزش‌های سنگین‌تر از پیاده‌روی تا 4 تا 6 هفته پس از جراحی ممنوع است و بیمار نباید تا 6 هفته اجسام سنگین‌تر از 5 کیلوگرم را بلند کند.

پزشک روش‌های تسکین درد را به بیمار آموزش می‌دهد. بخیه‌های سطحی پس از 5 تا 7 روز کشیده می‌شود و بخیه‌های سطحی ظرف دو تا سه هفته می‌افتد.

بیمار باید همراهی داشته باشد که وی را به منزل برساند و چند روز مراقب‌اش باشد.

برخی بیماران دو تا سه هفته پس از عمل به سر کار برمی‌گردند، حال آن که بهبود عده‌ای سه تا چهار هفته طول می‌کشد. بیمارانی که قبل از عمل در شرایط جسمی مناسبی بوده‌اند و ماهیچه‌های شکم‌شان قوی بوده است، سریع‌تر بهبود می‌یابند.

نتایج بلندمدت

مدت کوتاهی پس از جراحی بهبود چشمگیری در اندام بیمار دیده می‌شود. البته فرو نشستن کامل ورم و مشاهده نتایج نهایی چند ماه زمان می‌برد. با تقبل هزینه جراحی زیبایی شکم ، شکم پس از جراحی صاف‌تر و محکم‌تر می‌شود و اعتماد به نفس بیمار افزایش می‌یابد. این نتایج معمولاً در صورت رعایت رژیم غذایی سالم و ورزش منظم بلندمدت است.

عوارض عمل جراحی زیبایی شکم


جراحی شکم نیز مانند هر عمل جراحی دیگری با عوارض عمل زیبایی شکم همراه است که از آن جمله می‌توان به خونریزی، عفونت، باقی ماندن جای زخم، عدم تقارن، موج‌دار شدن پوست، تحلیل بافت و کاهش حس پوست شکم اشاره کرد. نکته مهم این است که بیمار از عوارض احتمالی عمل آگاهی کامل داشته و انتظاراتی واقع بینانه از نتیجه عمل داشته باشد. جراحان کلینیک پرشین بیوتی تمام عوارض احتمالی را برای بیماران توضیح می‌دهند و توصیه‌های لازم را در خصوص مراقبت پس ازعمل در اختیار بیمار می‌گذارند.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است