جوانسازی و زیباسازی پوست با لیزر

19

جوان سازي پوست با ليزر يک روش درماني براي کاهش چين و چروک و عارضه‌هاي موجود در پوست صورت از قبيل لکه‌ها و آسيب ديدگي‌هاي پوست و زخم‌هاي حاصل از جوش‌‌ها مي‌باشد. در روش زیبا سازی پوست صورت با لیزر ، پرتوهاي تمرکز يافته و داراي طول موج کوتاه نور ليزر بر روي عوارض پوستي فرستاده مي‌شود و پوست آسيب ديده را با دقت بالا و به صورت لايه به لايه برمي‌دارد.لیزر پوست صورت يک روش کاملاً رايج و شناخته شده است که تحت عنوان ليزر ابريژن، لايه برداري با ليزر و بخار کردن پوست با ليزر هم شناخته مي‌شود.

شخصيت خاص و منحصر به فرد شما اقتضا مي‌کند که روش‌هاي درماني و خدمات زيبايي نيز براي شما به صورت ويژه طراحي و اجرا شود. با تجهيزات و ابزارهاي فراواني که ما تدارک ديده‌ايم، مي توانيم دامنه وسيعي از خدمات، محصولات و برنامه‌هاي درماني ويژه را در زمينه زيبايي به شما ارائه کنيم تا بتوانيد به راحتي به اهداف مورد نظر خود دست پيدا کنيد. زيرا هدف ما تأمين استانداردهاي بالايي از روش‌هاي درماني براي بهبود و حفظ زيبايي پوست و اندام شما است. تمامي خدمات ليزر درماني در کلينيک ما توسط پزشکان ماهر و باتجربه انجام مي‌شود.

چه کسي يک کانديداي خوب براي جوانسازي پوست با ليزر است؟


اگر در اطراف چشم‌ها، دهان يا پيشاني شما چروک‌ها و خطوط ريز وجود دارد، يا آثار زخم ناشي از جوش‌ها بر روي صورت شما باقي مانده است و يا قبلاً جراحي زيبايي صورت انجام داده‌ايد و اين جراحي و راه های جوانسازی پوست  براي پوست شما نتيجه بخش نبوده است، پس احتمالاً شما کانديداي خوبي براي عمل جوانسازی پوست صورت با ليزر هستيد. هزینه جوان سازی پوست هم بسته به پزشک معالج و منطقه‌ای که هستید متفاوت است.

از طرفی تقبل هزینه لیزر پوست صورت اگر بر روی پوست شما جوش‌های فعال یا لک‌های خیلی تیره وجود دارد، مناسب نبوده و شاید شما کاندیدای خوبی برای این عمل نباشید. همچنین این روش برای درمان ترک‌های پوستی توصیه نمی‌شود. برای آنکه بدانید آیا جوانسازی و زیباسازی پوست با لیزر فرکشنال برای شما مناسب است یا خیر، باید قبل از آنکه این عمل را انجام دهید، با پزشک خود مشورت کنید.

روش جوانسازی پوست با لیزر چگونه عمل می‌کند؟


دو نوع اصلی لیزر که بیشترین استفاده را در عمل جوان سازی دست و صورت دارند، شامل دی اکسید کربن (CO2) و اربیوم می‌باشد. هر دوی این روش‌ها می‌تواند سلول‌های مرده و آسیب دیده‌ای که بر روی سطح پوست قرار دارند را حذف کنند و  جهت جوان کردن پوست دست و صورت کاربرد دارند.

جوانسازی پوست با لیزر CO2

این روش سال‌های زیادی است که برای درمان عارضه‌های مختلف پوستی از جمله چروک‌ها، آثار زخم و جراحت، زگیل، غده‌های چربی بزرگ شده بر روی بینی ، لیفت صورت  و سایر مشکلات پوست به کار می‌رود.

در جدیدترین روش جوانسازی پوست با لیزر CO2، از انرژی امواج نوری دارای طول موج کوتاه (که تحت عنوان اولتراپالس نیز شناخته می‌شود) و یا پرتوهای نور پیوسته‌ای که در قالب یک الگوی اسکن شده از پوست بر روی آن اعمال می‌شود، برای برداشتن لایه‌های نازک پوست با حداقل آسیب ناشی از حرارت، استفاده می‌شود. بهبودی کامل بعد از عمل جوان سازی پوست با لیزرco2 تا دو هفته زمان می‌برد.  عوارض لیزر فراکشنال بسیار کم است و زخم بسیار سطحی بعد از این لیزر بسرعت طی ۳ تا ۵ روز و قرمزی بعد از ان هم حداکثر بعد ازدو تا چهارهفته بهبود می یابد و شخصی که لیزر شده براحتی میتواند به فعالییت های روزمره و خارج منزل خود براحتی و بدون نگرانی ادامه دهد .

جوانسازی پوست با لیزر اربیوم

روش جوانسازی پوست با لیزر اربیوم برای برداشتن چروک‌ها و خطوط ریزی که روی سطح فوقانی یا در عمق کمی از پوست صورت،  ، گردن یا سینه قرار دارد و برای جوان سازی پوست دست ، طراحی شده است. یکی از مزایای روش جوانسازی پوست دست با لیزر اربیوم آن است که میزان سوختگی در بافت‌های اطراف به حداقل ممکن می‌رسد. این نوع از لیزر عوارض جانبی کمتری از قبیل ورم، خون مردگی و قرمزی ایجاد می‌کند، بنابراین سرعت بهبودی بعد از عمل جوان سازی پوست صورت در این روش بسیار کوتاه‌تر از روش لیزر CO2 می‌باشد. در برخی از موارد، بهبودی بعد از عمل فقط یک هفته طول می‌کشد. شما می‌توانید از پزشک خود بپرسید که زمان لازم برای بهبودی شما بعد از انجام این عمل تقریباً چقدر خواهد بود.

اگر رنگ پوست شما تیره است، جوانسازی پوست با لیزر اربیوم می‌تواند عملکرد بهتری در مورد پوست شما داشته باشد.

مراکز درمانی با خرید دستگاه لیزر پوست متنوع از بین بردن موهای زائد با لیزر را به‌صورت سفارشی، بسته به محل لیزر موهای زائد و جنس و ظاهر موهای آن ناحیه، انتخاب می‌کنند که با پوست و موی آن ناحیه سازگار باشد و بتوان به بهترین نتایج ممکن رسید

آمادگی قبل از عمل جوانسازی پوست با لیزر


در اولین گام با یک جراح پلاستیک یا متخصص پوست مشورت کنید تا بدانید که آیا کاندیدای خوبی برای انجام این عمل هستید یا خیر. برای این منظور حتماً یک پزشک ماهر و باتجربه در زمینه جوانسازی پوست با لیزر را انتخاب کنید. پزشک با بررسی سوابق پزشکی، وضعیت سلامت عمومی و نتایج مورد انتظار شما، تعیین می‌کند که کدام روش لیزر درمانی بیشترین کارایی را برای شما خواهد داشت.

اگر معمولاً در اطراف دهان شما زخم‌های سرد یا تبخال ایجاد می‌شود، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. عمل جوان سازی پوست با لیزر می‌تواند این عارضه را در افرادی که در معرض خطر بروز آن هستند، تحریک کند.

اگر نهایتاً تصمیم گرفتید که عمل جوانسازی پوست با لیزر را انجام دهید، پزشک از شما خواهد خواست که از 10 روز قبل از عمل جراحی، از مصرف داروها یا مکمل‌هایی که می‌تواند بر لخته شدن خون تأثیر بگذارد، از قبیل آسپرین، ایبوپروفن یا ویتامین E خودداری کنید.

اگر سیگار می‌کشید، باید از دو هفته قبل تا دو هفته بعد از عمل سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن می‌تواند باعث طولانی شدن زمان بهبودی شما شود.

ممکن است پزشک شما یک داروی آنتی بیوتیک برای قبل از عمل جراحی تجویز کند تا از بروز عفونت‌های باکتریایی جلوگیری شود. همچنین اگر شما در معرض بیماری‌های ویروسی مانند زخم‌های سرد یا تبخال باشید، ممکن است پزشک یک داروی ضد ویروس به شما بدهد.

شرايط قابل انتظار بعد از جوانسازی پوست بالیزر


 resurfacing6111

به طور کلی راههای جوان سازی پوست با لیزر یک عمل سرپایی است و نیازی به بستری شدن شبانه ندارد.

ممکن است پزشک فقط چروک‌های اطراف چشم‌ها، دهان یا پیشانی شما را درمان کند و یا این عمل را بر روی تمام صورت شما انجام دهد. اگر سطحی از پوست که عمل می‌شود کوچک باشد به عنوان مثال تنها جوانسازی دور چشم انجام شود، پزشک از یک بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه مورد عمل استفاده می‌کند. همچنین ممکن است پزشک برای این منظور از بیهوشی خفیف استفاده کند. اما اگر تمام سطح صورت باید درمان شود، احتمالاً از بیهوشی عمومی استفاده خواهد شد.

اگر پزشک بخواهد فقط قسمت‌هایی از سطح صورت را درمان کند، این عمل حدود 30 تا 45 دقیقه زمان می‌برد. اما اگر تمام صورت درمان شود، این عمل تا 2 ساعت طول می‌کشد.

بعد از انجام جوانسازی پوست لیزر، پزشک ناحیه مورد عمل را بانداژ می‌کند. بعد از گذشت 24 ساعت از عمل، شما باید شروع به تمیز کردن ناحیه مورد عمل نمایید و هر روز 4 تا 5 مرتبه این کار را انجام دهید، سپس باید از یک پماد مانند ژله پترولیوم برای جلوگیری از تشکیل جرب پوستی استفاده کنید. هدف از استفاده این دارو که اصولاً برای درمان زخم به کار می‌رود، جلوگیری از تشکیل هر نوع جرب پوستی است. به طور کلی بهبودی ناحیه مورد عمل بسته به شرایط اولیه آن حدود 10 تا 21 روز زمان می‌برد. ممکن است بعد از عمل جوانسازی پوست با لیزر در ناحیه مورد عمل ورم ایجاد شود. در این صورت پزشک یک داروی استروئیدی برای درمان ورم اطراف چشم‌ها برای شما تجویز خواهد کرد. اگر شب‌ها هنگام خوابیدن، دو بالش زیر سر خود بگذارید، می‌تواند به تسکین ورم‌های ایجاد شده کمک کند. گذاشتن یخ بر روی ناحیه مورد عمل در 24 تا 48 ساعت اول بعد از جوانسازی پوست با لیزر می‌تواند در رفع ورم مؤثر باشد.

ممکن است در مدت 12 تا 72 ساعت بعداز جوانسازی پوست با لیزر، بر روی پوست صورت خود احساس خارش یا سوزن سوزنی شدن داشته باشد. 5 تا 7 روز بعد از عمل جوانسازی پوست با لیزر، پوست شما خشک شده و لایه سطحی آن می‌ریزد.

وقتی که پوست شما به طور کامل بهبود پیدا کرد، می‌توانید برای کاهش قرمزی پوست از مواد آرایشی بدون چربی استفاده کنید. قرمزی پوست هم معمولاً طی 2 تا 3 ماه بعد از عمل برطرف می‌شود.

بعد از انجام این عمل احتمالاً شما مشاهده خواهید کرد که پوست ناحیه مورد عمل برای مدتی رنگ روشن‌تری پیدا می‌کند. در طول این مدت، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب دارای دامنه حفاظتی وسیع اهمیت بسیار زیادی دارد تا پوست را در برابر اشعه‌های ماوراء بنفش B و ماوراء بنفش A محافظت کند. هنگام انتخاب یک کرم ضد آفتاب حتماً نوعی از کرم را انتخاب کنید که به طور اختصاصی برای صورت تهیه شده است. این نوع از کرم باید شاخص حفاظت در برابر آفتاب (SPF) معادل 50 یا بالاتر داشته باشد.

نکته بسیار مهم دیگر آن است که پوست جدید خود را کاملاً مرطوب نگه دارید. اگر محصولات حاوی رتین A یا گلیکولیک اسید استفاده می‌کنید، می‌توانید از 6 هفته بعد از انجام عمل و یا از هنگامی که پزشک شما تشخیص دهد، مجدداً مصرف آن را از سر بگیرید.

وقتی که پوست ناحیه مورد عمل بهبود پیدا کرد، می توانید برای پوشاندن رنگ صورتی یا قرمز پوست که معمولاً بعد از عمل جوانسازی پوست با لیزر ایجاد می‌شود، از مواد آرایشی استفاده کنید. آرایش‌های با رنگ اصلی سبز می‌تواند برای مخفی کردن آثار این عمل بسیار مناسب باشد، زیرا رنگ سبز به خوبی رنگ قرمز را خنثی می‌کند. همچنین توصیه می‌شود که در طول این مدت از مواد آرایشی بدون چربی استفاده کنید. قرمزی پوست در مناطقی که تحت جوانسازی پوست با لیزر قرار گرفته است، معمولاً در مدت 2 تا 3 ماه محو خواهد شد، اما ممکن است محو شدن کامل آن تا 6 ماه طول بکشد. معمولاً در افرادی که پوست خشک و پیر دارند، قرمزی پوست دیرتر برطرف می‌شود.

احتمال تشکیل لک‌های تیره رنگ در افرادی که رنگ پوست تیره دارند، بیشتر است. براي کاهش بروز اين لک‌ها می‌توان قبل و بعد از عمل جوانسازی پوست با لیزر از یک ماده سفید کننده بر روی پوست استفاده کرد.

عوارض عمل جوانسازی پوست با لیزر


اگرچه جوانسازی پوست نمی‌تواند یک پوست کامل و سالم برای شما بسازد، اما قادر است ظاهر پوست شما را تا حد زیادی بهبود ببخشد. خطرات احتمالی این عمل عبارت است از:

  • سوختگی یا سایر آسیب‌های ناشی از گرمای لیزر
  • ایجاد آثار زخم و جراحت بر روی پوست
  • تغییر در میزان رنگدانه‌های پوستی که باعث ایجاد لک‌هایی به رنگ روشن‌تر یا تیره‌تر بر روی پوست می‌شوند.
  • فعال شدن مجدد زخم‌های سرد یا تبخال
  • بروز عفونت‌های باکتریایی

همچنین ممکن است در طول مدت زمان بهبودی بعد از جوانسازی پوست با لیزر، علائم بيماري پوستي میلیا که به صورت برآمدگی‌های سفید رنگ کوچک است، بر روی پوست شما ظاهر شود. در اين صورت، پزشک شما می‌تواند این عارضه را درمان کند.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است