درمان، رفع و از بین بردن لکه‌های قهوه‌ای پوست

20

لکه های قهوه ای روی پوست ناشي از آفتاب یا لکه‌های خورشیدی به صورت نقاط قهوه‌اي رنگي بر روي رنگ طبيعي پوست شما ايجاد مي شوند و ممکن است شکل‌ها و رنگ‌هاي مختلفي داشته باشند. لکه‌های قهوه ای پوست معمولاً بر روي سطح مناطقي از پوست که مرتباً در معرض نور آفتاب قرار مي‌گيرد، مخصوصاً بر روي بيني، گونه‌ها، لب بالايي، گوش‌ها، پيشاني، گردن، بازوها و پشت دست‌ها ظاهر مي‌شود. ممکن است لکه های قهوه ای پوست کمي برجسته و شبيه به زگيل باشند و خارش مختصري نيز داشته باشند. همچنين ممکن است شبيه به فلس يا لکه‌هاي پوستي خشن باشند و در بعضي موارد هم کاملاً صاف و همسطح پوست هستند.

آیا لکه‌های قهوه ای پوست همان کک و مک‌ها هستند؟


خیر. کک و مک و لکه ناشی از آفتاب ممکن است از نظر ظاهری مشابه هم باشند، اما در اصل دو عارضه پوستي متفاوت هستند. لکه‌های ناشی از آفتاب معمولاً بی ضرر هستند و در هر سنی ممکن است ایجاد شوند. این لکه‌ها به دلیل قرار گرفتن بیش از حد پوست در معرض نور آفتاب به وجود می‌آیند. اما از سوی دیگر، کک و مک‌ها و لکه قهوه ای روی پوست، باعث رنگ ریزی بر روی پوست بدن انسان هستند که در افراد دارای پوست لطیف و روشن به وجود می‌آیند و معمولاً در قسمت پوست صورت ظاهر می‌شوند.

علت‌ها و دلایل بروز لکه‌های قهوه ای پوست


لکه‌های پوستي ناشی از آفتاب که تحت عنوان لنتیجین‌های خورشیدی نیز نامیده می‌شوند، به دلیل مواجهه مستقیم و دراز مدت با پرتوهای ماوراء بنفش خورشیدی و یا منابع مصنوعی نور ماوراء بنفش مانند دستگاه‌های برنزه کننده پوست به وجود می‌آیند. افرادی که رنگ پوست آنها روشن است، بیشتر در معرض ابتلاء به لکه‌های خورشیدی بر روی پوست خود هستند. برخی از افراد نسبت به نور آفتاب آلرژی دارند و قرار گرفتن در معرض نور خورشید با هر مدت زمانی می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های خورشیدی بر روی پوست آنها شود. در برخی از موارد هم بدن افراد مقدار زیادی رنگدانه پوستی به نام ملانین تولید می‌کند که عامل ایجاد لکه‌های تیره‌رنگ بر روی پوست آنها می‌باشد. عامل دیگری که می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های خورشیدی شود، سوختن پوست در اثر نور شدید آفتاب است.

همه ما در مورد آسیب‌ها و خطرات نور آفتاب برای پوست از جمله سوختن پوست و پیری زودرس آن، آگاهی داریم. مواجهه بیش از حد با نور خورشید منجر به ایجاد لکه‌های خورشیدی بر روی پوست شده و باعث می‌شود که شما پیرتر از سن واقعی خودتان به نظر برسید. مسلماً هیچ کسی دوست ندارد پیرتر از آنچه که هست به نظر برسد.

چگونه می‌توان از شر لکه های قهوه ای پوست بر روی صورت و پوست خلاص شد؟


آگاهی داشتن در مورد عواملی که می‌تواند باعث بروز لکه‌های خورشیدی بر روی صورت و پوست بدن شود، می‌تواند به رها شدن از شر لکه های قهوه ای پوست کمک بزرگی کند. اما توصیه ما آن است که اگر نگران آن هستید که لکه‌های خورشیدی بر روی پوست شما ایجاد شده باشد، ابتدا به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. اگر پزشک شما تشخیص داد که این لکه‌ها از نوع بی ضرر هستند، آنگاه شما می‌توانید هر یک از روش‌هایی که در این مقاله شرح داده شده است را برای از بین بردن لکه های قهوه ای روی پوست استفاده کنید.

روش‌های درمانی حرفه‌ای برای برطرف کردن لکه های قهوه ای پوست


اگرچه این مطلب صحت دارد که لکه‌های ناشی از آفتاب معمولاً بی ضرر هستند و نمی‌توانند سرطانی باشند، اما باز هم بهتر است در مورد خطرناک بودن لکه قهوه ای روی پوست، نظر یک پزشک متخصص پوست را جویا شوید. در کنار روش‌های درمانی کاملاً طبیعی که به تعداد زیاد برای درمان لکه های قهوه ای پوست وجود دارد، انواع مختلفی از درمان‌های حرفه‌ای نیز برای رفع این لکه‌ها ارائه شده است.

مهم‌ترین درمان‌ها برای رفع لکه های قهوه ای پوست شامل مصرف داروهای بدون نسخه، لایه برداری شیمیایی، عمل‌های پوستی مانند لیزر درمانی، کرایوتراپی و غیره می‌باشد.

21

جوانسازی با لیزر

جوانسازی پوست با لیزر یک عمل جراحی با هزینه بسیار بالا است که بهبودی کامل پوست بعد از انجام آن تا چند هفته طول می‌کشد. در این روش چندین لایه از پوست آسیب دیده با استفاده از لیزر برداشته می‌شود تا پوست جدید، سالم و روشن جایگزین آن گردد.

کرایوتراپی

در این روش، از نیتروژن مایع بر روی قسمت‌های آسیب دیده پوست استفاده می‌شود تا این قسمت‌ها یخ بزند و خشک شود. این لکه‌های خشک شده بعد از حدود یک هفته از پوست جدا می‌شوند و می‌ریزند و به جای آنها پوستی با رنگ روشن بر روی صورت ایجاد می‌شود.

لایه برداری شیمیایی

لايه برداري با مواد شيميايي را مي‌توان در اسپا و يا در مطب يک پزشک متخصص پوست انجام داد. در اين روش ترکيبي از مواد اسيدي بر روي صورت قرار داده مي‌شود تا لايه‌هاي آسيب ديده پوست را جدا کند. ممکن است پوست صورت تا چند روز بعد از انجام اين عمل، قرمز باشد.

روش IPL (نور پالسي شديد)

روش IPL يک روش پيشرفته نور درمان لکه قهوه ای روی پوست است که مي‌تواند رنگ و ساختار پوست شما را تا حد زيادي بهبود ببخشد و منافذ پوستي تخريب شده، لکه‌هاي ناشي از آفتاب، لکه‌هاي قهوه‌اي، آثار زخم، جوش و روزاسه را از روي پوست شما حذف کند. دستگاه IPL را مي توان با ايمني بالايي براي جوانسازي پوست و درمان آثار پيري پوست و آسيب‌هاي ناشي از نور آفتاب بر روي پوست صورت، گردن، سينه، دست‌ها و تقريباً همه نقاط بدن مورد استفاده قرار داد.

روش IPL از طريق اعمال انرژي امواج نور بر روي پوست عمل مي‌کند و با استفاده از این انرژی، لکه‌ها و قرمزی موجود بر روی پوست را بدون آنکه آسیبی به پوست وارد کند، پراکنده و برطرف می‌سازد. علاوه بر آن، وقتی که از روش IPL استفاده می‌شود، لکه‌های ناشی از آفتاب نیز برداشته شده و تولید کلاژن در پوست هم القاء می‌شود که در نتیجه آن، پوست کشیده و محکم شده و منافذ آن باز می‌شود.

کورتاژ

روش کورتاژ شامل برداشتن لکه های قهوه ای پوست از طریق تراشیدن آنها با یک ابزار تیز است.

سوزاندن

در این روش، لکه های قهوه ای پوست سوزانده شده و از خونریزی آنها جلوگیری می‌شود. این روش منجر به تشکیل جرب (پوست خشکیده) بر روی لکه‌ها می‌شود که بعد از چند هفته می‌ریزد و ممکن است یک جای زخم کوچک هم در محل لکه باقی بماند.

بُرش لکه‌ها (اکسیزیون)

در روش اکسیزیون، لکه های قهوه ای پوست از روی پوست بریده می‌شود. غالباً از این روش در مواقعی استفاده می‌شود که لکه‌های ناشی از آفتاب مشکوک به تبدیل شدن به سرطان پوست باشند. این عمل، یک اثر زخم دائمی بر روی پوست باقی می‌گذارد.

درمان‌های موضعی (فیلد تراپی)

بعضي از درمان‌های موضعی (مانند کرم‌ها، پمادها و ژل‌ها) در برخي موارد براي درمان لکه های قهوه ای پوست مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

کراتوزهاي خورشيدي يا لکه‌هاي ناشي از آفتاب، يک نوع بيماري فيلد (زمينه) به شمار مي‌روند، زيرا اين لکه‌ها در ميان زمينه‌اي از پوست که از امواج ماوراء بنفش آسيب ديده است ايجاد مي‌شوند. اين زمينه آسيب ديده را مي‌توان در اطراف خود لکه‌هاي ناشي از آفتاب مشاهده کرد. درمان‌هاي موضعي که تحت عنوان فيلد تراپي نيز شناخته مي‌شوند، هم لکه‌هاي قابل مشاهده و هم لکه‌هاي خورشيدي غير قابل مشاهده که در ميان زمينه‌اي از سلول‌هاي پوستي آسيب ديده قرار گرفته‌اند را درمان مي‌کنند و هدف از استفاده آنها آن است که از ظهور لکه‌هاي جديد در همان ناحيه از پوست در آينده جلوگيري شود.

برآورد مي‌شود که تعداد لکه‌هاي خورشيدي غير قابل مشاهده (همان لکه هايي که در زير پوست قرار گرفته‌اند) 10 برابر بيشتر از لکه‌هاي قابل مشاهده باشد، زيرا تمامي آن قسمت از پوست که در برابر نور آفتاب محافظت نمي‌شود، تشعشعات ماوراء بنفش را دريافت مي‌کند.

براي دريافت توصيه‌هاي لازم در مورد اين روش‌هاي درماني و آگاهي از اينکه آيا اين روش‌ها مي‌تواند براي شما مناسب باشد يا خير، لطفاً به پزشک خود مراجعه کنيد.

پيشگيري از بروز لکه های قهوه ای پوست


از آنجا که مواجهه زياد با نور آفتاب، مهم‌ترين علت ايجاد لکه‌هاي خورشيدي محسوب مي‌شود، بنابراين مسلم است که بهترين راه براي جلوگيري از ظهور اين لکه‌ها نيز آن است که کمتر در معرض نور آفتاب قرار بگيريد. با توجه به اينکه بازوها، دست‌ها، صورت، گردن و شانه‌ها مرتباً در معرض نور مستقيم آفتاب قرار مي‌گيرد، پس پوشاندن اين قسمت‌هاي بدن قطعاً در پيشگيري از بروز لکه‌هاي پوستي ناشي از آفتاب مؤثر خواهد بود. اگر تمايلي به استفاده از آفتاب گير يا چتر نداريد، پس حتماً از کرم‌هاي ضد آفتاب استفاده کنيد. هر روز 15 دقيقه قبل از آنکه بيرون برويد يک کرم ضد آفتاب با پوشش محافظتي وسيع و داراي SPF حداقل 15 را بر روي پوست خود بماليد تا مطمئن شويد که پوست شما در برابر اشعه‌هاي ماوراء بنفش مضر نوع A و B به خوبي محافظت مي‌شود. در فاصله ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر که شدت تشعشعات خورشيدي بر روي پوست شما خيلي شديد است از کرم ضد آفتابي استفاه کنيد که SPF آن حداقل برابر با 30 باشد، زيرا در اين فاصله زماني شدت نور آفتاب به بيشترين و داغ‌ترين حد خود مي‌رسد. حتماً سعي کنيد که از کرم‌هاي ضد آفتاب با کيفيت که ميزان SPF کافي داشته باشد، تهيه کنيد تا پوست شما به خوبي در برابر آسيب ديدگي بيشتر از نور خورشيد محافظت شود. براي اين منظور تنها به کرم‌هاي مرطوب کننده يا آرايشي که در ترکيب آنها ضد آفتاب هم وجود دارد، اکتفا نکنيد. زيرا با وجود تمامي اينها شما باز هم بايد براي محافظت از پوست خود در برابر نور خورشيد، حتماً از کرم مخصوص ضد آفتاب استفاده کنيد.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است