درمان ریزش موی سر

30

ریزش مو یک پدیده طبیعی است که به طور معمول در جریان چرخه طبیعی رشد موها اتفاق می‌افتد. اغلب انسان‌ها در هر 24 ساعت حدود 100 تار موی خود را از دست می‌دهند. به طور کلی چرخه رشد مو در سه مرحله انجام مي‌گيرد که شامل رشد (در 80 درصد از فولیکول‌ها)، استراحت و ریزش می‌باشد. در واقع ریزش و رشد مجدد مو فرایندی است که در هر شخصی در طول روز به طور مکرر اتفاق می‌افتد. حال اگر تعادل بین ریزش مو مردان و زنان و رشد مجدد موها به هم بخورد، نتیجه آن ریزش موها خواهد بود. اگر ریزش مو در مردان و زنان در نواحی حساس بدن و يا براي افراد حساس اتفاق بیفتد، به یک مشکل عمده از نظر زیبایی ظاهری تبدیل می‌شود.

دکتر طرزی با بهره‌گیری از سال‌ها تجربه، جدیدترین تکنیک‌های رفع شوره سر و بازسازی و درمان ریزش مو در آقایان و خانم‌ها از جمله کاشت مو، جایگزینی و بازسازی مو به روش غیر جراحی، لیزرتراپی مو و برنامه‌های پیشگیری از ریزش مو را براي مراجعین و بیماران خود ارائه می‌نماید. همین امروز برای تعیین قرار ملاقات و ارزیابی علت ریزش موهای خود اقدام کنید تا در مورد روش مناسب بازسازی و ترمیم مو برای خود، آگاهی پیدا کنید.

علت‌ها و دلایل ریزش موی سر


الگوی ارثی طاسی سر، شایع‌ترین علت ریزش مو در مردان و زنان محسوب می‌شود. این نوع از ریزش مو در واقع یک بیماری نیست، اما یک عارضه طبیعی است که به دلیل ترکیبی از عوامل مختلف از جمله ژنتیک، میزان هورمون‌ها و روند طبیعی پیری اتفاق می‌افتد.

 • عوامل ژنتیکی: مسلم است که الگوی مردانه طاسی سر، از یک مبنای ژنتیکی برخوردار است و بدون حضور چند ژن خاص، این نوع طاسی به وجود نخواهد آمد.
 • تغییرات هورمونی: تغییرات هورمونی در زمان یائسگی، بارداری و بلوغ می‌تواند بر سلامت موها و چرخه طبیعی رشد آنها تأثیر بگذارد.
 • سن: در حدود سن 20 تا 30 سالگی، معمولاً 615 فولیکول مو در هر سانتی‌متر مربع از پوست سر ما وجود دارد. وقتی که به سن 50 سال می‌رسیم، این تعداد به حدود 485 فولیکول کاهش می‌یابد و در سن 80 سالگی به 435 عدد می‌رسد. علاوه بر آن، هر یک از تارهای مو نیز با افزایش سن، نازک‌تر می‌شود و در نتیجه، حجم کلی موها نیز کاهش پیدا می‌کند.
 • استرس: استرس و تنش‌های روحی هرروزه باعث افزایش تولید هورمون آدرنالین می‌شود و افزایش این هورمون به نوبه خود منجر به بالا رفتن میزان تولید هورمون‌های تستوسترون و دی هیدروتستوسترون (DHT) خواهد شد. استرس مداوم می‌تواند بر وضعیت موها تأثیر منفی بگذارد و چرخه رشد آن‌ها را دچار اختلال نماید.
 • تغذیه ناسالم: فولیکول مو در اصل یک بافت غیر ضروری برای بدن به شمار می‌رود و بنابراین یکی از آخرین بافت‌های بدن است که مواد غذایی را دریافت می‌کند. بنابراین پروتئین، آهن و سایر عناصر غذایی از قبیل روی، سیلیس، منیزیم و اسیدهای چرب ضروری برای تغذیه خوب و داشتن موهای سالم و تقویت مو ، ضروری هستند.
 • اصلاح و آرایش بیش از حد: استفاده بیش از حد از اسپری‌های مو، رنگ مو، اتوی مو یا دستگاه‌های فر کننده مو در درازمدت می‌تواند باعث آسیب رساندن به موها شود.
 • سیگار کشیدن: تحقیقات نشان داده است که سیگار کشیدن باعث تضعیف چرخه سالم رشد موها می‌شود و می‌تواند بر میزان خونی که به پوست سر و فولیکول‌های مو می‌رسد، تأثیر منفی داشته باشد.
 • علت‌های پزشکی
  • عفونت‌ها: از قبیل سفلیس و عفونت‌های قارچی
  • بیماری‌های پوستی: از قبیل سل پوستی و خزه پوستی (لیکن پلان)
  • سرطان پوست
  • نارسایی کلیه
  • نارسایی کبد
  • بیماری‌های تیروئید
  • بیماری موی بامبو

طاسی منطقه‌ای


بعضی از بیماری‌ها باعث ریزش مو در قسمت‌های کوچکی از پوست سر و ایجاد طاسی منطقه‌ای می‌شوند، در حالی که برخی دیگر از بیماری‌ها باعث می‌شوند که نواحی وسیع‌تری از سطح پوست سر دچار ریزش مو شود. شایع‌ترین علل طاسی منطقه‌ای سر عبارت است از:

 • آلوپسی آره‌آتا: در اثر این عارضه، طاسی‌هایی به شکل دایره‌های کوچک و به اندازه يک سکه بر روی پوست سر ايجاد می‌شود که معمولاً هر چند ماه یک بار عود می‌کند. کچلی سکه ای یکی از علل نسبتاً شایع ریزش مو به شمار می‌رود و معمولاً بعد از مدتي به خودی خود برطرف می‌شود. آلوپسی آره‌آتا یک بیماری خود ایمنی است که منجر به ریزش مو به شکل دایره‌های کوچک و تصادفی در پوست سر می‌گردد. علت دقیق این بیماری هنوز شناخته نشده است، اما در اغلب موارد این بیماری در افرادی که سابقه خانوادگی داشته و یا به سایر بیماری‌های خود ایمنی از قبیل دیابت نوع یک و آرتروز روماتیسمی مبتلا هستند، اتفاق می‌افتد.

31

 • آلوپسی ناشی از کشش (آلوپسی ترکشن): نازک شدن و ریزش موها در نتیجه کشیدن زیاد آن‌ها به منظور بافتن یا بستن مو به حالت دم اسبی
 • تریکوتیلومانیا: ریزش مو در اثر عادت به پیچاندن یا کشیدن آن به سمت خارج
 • تینیا کپیتیس : که یک عفونت قارچی است.

روش‌های درمان ریزش موی سر


درمان‌های پزشکی (دارويي)

 1. پروپسیا / پروسکا ، فیناستراید (با نام‌های تجاری پروسکار، پروپشیا) فرم کلی داروی ریزش موی «پروپشیا» است.‌ فیناستراید و پروپشیا به یک اندازه در پیشگیری از ریزش موها و کمک به رشد مجدد آن‌ها تأثیر دارند.
 2. نیزورال / کتوکونازول
 3. قرص‌های جلوگیری از بارداری
 4. استروژن / پروژسترون
 5. سیپروترون استات
 6. تاگامت / سایمتیدین
 7. آلداکتون / اسپیرونولاکتون
 8. سیپروترون استات همراه با اتینیلواسترادیول

در صورتی که ریزش مو در اثر بیماری‌های دیگری ایجاد نشده باشد، معمولاً استفاده از درمان‌های پزشکی برای رفع آن ضرورتی ندارد.

مدل‌های مو، کلاه‌گیس و بافت‌های مو

گاهی از اوقات، مردانی که ریزش موی آن‌ها کم باشد، می‌توانند کم‌پشتی موی خود را با استفاده از یک مدل موی مناسب یا کوتاه کردن آن به روش خاص، پنهان کنند. از کلاه‌گیس هم می‌توان برای مخفی کردن موهای کم پشت، عقب‌کشیدگی خط رویش مو و طاسی کامل سر استفاده کرد. انواع بسیار زیادی از کلاه‌گیس با مدل‌ها، رنگ‌ها و ساختارهای متنوع وجود دارد. بافت‌های مو نيز در اصل کلاه‌گیس‌هایی هستند که به موی طبیعی شما دوخته می‌شوند. البته برای استفاده از بافت مو لازم است شما مقدار کافی مو داشته باشید تا بتوانید بافت مو را به آن بدوزید. مزیت بافت مو آن است که همواره بر روی سر باقی می‌ماند و حتی در زمان فعالیت‌هایی مانند شنا کردن، دوش گرفتن و در زمان خواب هم بر روی سر وجود دارد. عیب اصلی این روش هم آن است که هرگاه موی جدید روی سر رشد کرد، باید دوباره دوخته شود.

ماینوکسیدیل (روگین)

ماینوکسیدیل یک داروی ریزش مو موضعی است که بر روی پوست سر مالیده می‌شود. این دارو در بعضی از افراد باعث کند شدن روند ریزش موها و تحریک فولیکول‌های مو برای رشد تار موی جدید می‌شود. ماینوکسیدیل به صورت لوسیون عرضه می‌شود و باید هر روز بر روی پوست سر مالیده شود. برای مشاهده آثار و نتایج مثبت این دارو به 4 ماه تا یک سال زمان نیاز است. البته غالباً هنگامی که مصرف این دارو متوقف شود، ریزش موها نیز دوباره شروع می‌شود. ماینوکسیدیل در حال حاضر تنها دارویی است که برای درمان طاسی های با الگوی زنانه، قابل استفاده می‌باشد.

فيناسترايد (پروپسيا يا پروسکار)

فيناسترايد يک داروي خوراکي است که ريزش مو در برخي آقايان را کند مي‌کند. اين دارو به شکل قرص عرضه مي‌شود و به صورت روزانه بايد مصرف شود. عملکرد اين دارو از طريق جلوگيري از تبديل شدن هورمون تستوسترون به دي‌هيدروتستوسترون مي‌باشد. نرخ موفقيت داروي فيناسترايد در درمان ريزش مو، بالاتر از ماينوکسيديل مي‌باشد. البته در مورد فيناسترايد هم وقتي مصرف دارو متوقف شود، ريزش موهاي شما دوباره آغاز مي‌شود.

آلوپسي آره‌آتا

براي درمان آلوپسي آره‌آتا هيچ روش کاملاً مؤثري وجود ندارد. اما در اغلب موارد، بعد از گذشت يک سال از برطرف شدن اين بيماري و بدون استفاده از هيچ روش درماني، رشد مجدد موها دوباره آغاز مي‌شود.

تزريق کورتيکواستروئيد

کورتيکواستروئيدها داروهاي حاوي استروئيد هستند که از طريق بازدارندگي سيستم ايمني بدن و جلوگيري از آسيب رساندن آن به فوليکول‌هاي مو، عمل مي‌کنند. کورتيکواستروئيدهاي موضعي (غالباً به شکل پماد و کرم) به طور گسترده‌اي توسط پزشکان براي درمان آلوپسي آره‌آتا تجويز مي‌شود. اين دارو معمولاً در يک دوره سه ماهه مصرف مي‌شود.

کاشت مو

براي انجام عمل کاشت مو، يک قطعه کوچک از پوست سر (به عرض 1 سانتي‌متر و طول حدود 30 تا 35 سانتي‌متر) از ناحيه‌اي در پشت سر که موهاي زيادي دارد، در شرايط بي‌حسي موضعي (يا مصرف داروهاي ضد درد) برداشته مي‌شود. سپس اين قطعه به قطعات ريزتري که هر يک داراي يک تار مو يا يک مجموعه از موهاي ريز باشد، تقسيم مي‌شود و اين قطعه‌ها در ناحيه‌اي از پوست سر که موهاي آن ريخته است، کاشته مي‌شوند.

فوليکول‌هاي سالم مو را مي‌توان با استفاده از روش جراحي نواري واحد فوليکولي (FUSS) و يا روش استخراج واحد فوليکولي (FUE) از ناحيه دهنده در پوست سر يک بيمار برداشت کرد. هر کدام از روش‌هايي که براي برداشت فوليکول‌هاي مو استفاده شود، مزايا و معايب خاص خود را دارد. با قبول هزینه کاشت مو ، زیبایی و اعتماد به نفس خود را مجددا به دست آورید . هزینه کاشت مو براساس تعداد تارهای مورد نیاز برای کاشت، در افراد مختلف، متفاوت است.

32

موي مصنوعي

انواع مختلفي از موهای مصنوعی برای درمان طاسی‌های دارای الگوی مردانه در بازار عرضه شده است. در این روش، رشته‌های فیبری مصنوعی تحت شرایط بی‌حسی موضعی بر روی پوست سر چسبانده می‌شوند. این تکنیک مورد تأیید خدمات بهداشت ملی بریتانیا (NHS) نمی‌باشد.

تکنیک پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

پلاسمای غنی از پلاکت، جدیدترین روش ترمیم طاسی سر است که در آن از خون خود بیمار براي درمان ریزش مو با prp استفاده می‌شود. در این روش خون بیمار سانتریفیوژ می‌شود تا اجزای حاوی عوامل رشد از خون جدا شود و سپس این جزء غنی از پلاکت برای درمان ریزش مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش هم به تنهایی و هم همراه با روش کاشت مو استفاده می‌شود. پی آر پی که سرشار از عوامل رشد و پلاکت‌ها (یکی از اجزاء خون انسان که بیشترین قابلیت را در القاء ترمیم و بازسازی بافت‌های بدن دارد) می‌باشد، از طریق روش‌های مختلفی بر روی پوست سر مالیده می‌شود تا به درمان ریزش موها کمک کند.درمان به کمک پلاسمای غنی از پلاکت‌ها یا PRP یک روش انقلابی در حوزه زیباسازی صورت محسوب می‌شود. در این روش با استفاده از فاکتورهای رشد موجود در خون شما، پوستتان دوباره جوان خواهد شد و چروک دور چشم و خطوط ریز آن برطرف می‌گردند. در این روش درمانی از مخلوط مواد مغذی و پلاکت‌های موجود در خون فرد استفاده می‌گردد، بنابراین احتمال بروز عوارض جانبی به صفر خواهد رسید. این روش رشد طبیعی سلول‌های پوست را تحریک کرده و چین‌وچروک‌ها و خطوط ریز پوستی را از بین می‌برد.

مزوتراپی برای درمان ریزش موی سر

درمان ریزش موی سر با مزوتراپی مو یک روش غیر جراحی است که سا‌ل‌های متمادی برای درمان عوارض مختلف پوست و مو مورد استفاده قرار گرفته است. این روش بیشتر به منظور جوانسازی پوست صورت، رفع سلولیت و اخیراً به منظور درمان ریزش مو استفاده شده است.

مزوتراپی به صورت تزریق در ناحیه مزودرم یا همان لایه میانی پوست انجام می‌گیرد. ماده‌ای که در این روش تزریق می‌شود حاوی ترکیبی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه و ترکیبات مقوی دیگری است که می‌تواند مواد مورد نیاز برای جوانسازی و ترمیم پوست شما را تأمین کند.

برای درمان ریزش مو، این ماده در مقادیر کوچک مستقیماً به داخل پوست سر تزریق می‌شود و در نتیجه، گردش خون در پوست سر را تحریک کرده و تولید کلاژن را القاء می‌کند. برای متوقف کردن روند ریزش موها و تقویت رشد مجدد آن‌ها لازم است که چند جلسه مزوتراپی مو بر روی بیمار انجام شود.

درمان با لیزر سطح پایین (LLLT)

درمان ریزش موی سر با روش لیزرتراپی مو ( لیزر سطح پایین )، یک شکل ایمن از روش‌های نور درمانی است که استفاده از آن برای درمان عوارض مختلف، تحت تحقیق و بررسی قرار دارد. این روش برای درمان ریزش مو که در اثر عوامل ژنتیکی باشد و نیز درمان آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی‌های منطقه‌ای در مردان و زنان مورد استفاده قرار گرفته است.

روش لیزرتراپی ریزش مو با لیزر سطح پایین تحت عنوان درمان با نور قرمز، لیزر سرد، لیزر نرم، بیواستیمولاسیون و فتوبیومدولاسیون نیز شناخته می‌شود.

این روش مبتنی بر استفاده از ابزارهایی است که نور ساطع شده از آن‌ها می‌تواند به داخل پوست سر نفوذ کند. این ابزارها نور قرمز با طول موج حدود 630 تا 670 نانومتر از خود ساطع می‌کنند. مدل‌هایی از این ابزارها که با استفاده از باتری کار می‌کند، تعداد 7، 9 یا 12 پرتو نور قرمز را تولید می‌کنند که از طریق دندانه‌های یک شانه به پوست سر تابیده می‌شود.

محققان معتقدند که روش لیزر سطح پایین می‌تواند میزان جریان خون در پوست سر را افزایش دهد و فرایند متابولیسم در فولیکول‌هایی که در مرحله کاتاژن یا تلوژن از چرخه رشد مو به سر می‌برند را تحریک کند که در نتیجه آن، میزان تولید مو افزایش پیدا می‌کند.

این روش حداقل در بعضی از افرادی که آن را استفاده کرده‌اند، بعد از حدود 12 تا 26 هفته باعث بهبود محسوس رشد موها و کاهش ریزش آنها شده است.

جلوگیری از ریزش مو


در حال حاضر هیچ راه‌حل اثبات شده‌ای برای جلوگیری از طاسی سر در مردان وجود ندارد. یک نظریه در این زمینه حاکی است که استرس و فشار روحی مي‌تواند از طریق افزایش تولید هورمون‌های جنسی در بدن، باعث ریزش موها شود. شما می‌توانید برای کاهش استرس، فعالیت‌های مفرح و آرامش‌بخشی مانند پیاده‌روی و گوش کردن به موزیک آرام انجام دهيد و يا بيشتر در محیط‌های خلوت و آرام وقت بگذرانيد و از رفتن به جاهاي شلوغ و پُرازدحام خودداري کنيد.به این پست امتیاز دهید.
درمان ریزش موی سر
5 از 1 رای