درمان لکه‌های ماه گرفتگی (خورشیدگرفتگی) و خال‌های مادرزادی

3

لکه قرمز رنگ خال شرابی روی پیشانی ایجاد می‌شود، لکه خاکستری مایل به آبی در ظاهر شبیه به کبودی است، خال گوشتی تیره رنگ روی باسن نوزاد پخش می‌شود. خلاصه کلام این که لکه های ماه گرفتگی انواع گوناگون دارد و اندازه، رنگ و محل ایجاد آن‌ها متفاوت است. از این گذشته برخلاف باوری که در بسیاری از ما به دلیل نام این عارضه پوستی شکل گرفته است، لکه‌های ماه گرفتگی روی بدن همواره مادرزادی نیستند.

اگرچه اکثر لکه‌های ماه گرفتگی روی بدن بی‌خطر هستند، اما چون توجه دیگران به خود جلب می‌کنند و ظاهری ناخوشایند و زشت دارند، باعث اضطراب و ناراحتی فرد می‌شوند.

لکه ماه گرفتگی انواع گوناگون دارد که بعضی گونه‌های آن بسیار شایع هستند.

منگوله‌های پوستی زائده گوشتی شایع، اکتسابی و خوش‌خیمی هستند که به شکل گلوله‌های کوچک و نرمی از پوست آویزان می‌شوند. منگوله‌های پوستی زائده‌های بی‌ضرری هستند و تعداد آن‌ها ممکن است از یک تا صدها عدد در هر فرد متغیر باشد. همچنین مردان و زنان به طور مساوی در معرض ابتلاء به منگوله‌های پوستی قرار دارند. چاقی با بروز ‌‌منگوله‌های پوستی ارتباط دارد. اگرچه بعضی از منگوله‌های پوستی ممکن است به طور خود به خود از پوست جدا شده و بیفتند، اما اغلب آن‌ها بعد از آنکه تشکیل شدند برای همیشه باقی می‌مانند. آکروکوردون اصطلاح پزشکی است که برای منگوله‌های پوستی به کار می‌رود.

انواع ماه گرفتگی


 • ماه گرفتگی عروقی: لکه‌های غالباً قرمز، صورتی یا ارغوانی رنگ ناشی از وجود رگ‌های خونی غیرطبیعی داخل یا زیر پوست
  • استورک بایت (خال مادرزادی به شکل قزل‌آلا یا سالمون): لکه‌های صورتی یا قرمز رنگی مسطحی که روی پلک، گردن یا پیشانی نوزاد وجود دارد.
  • همانژیوم کودکانه: لکه‌های برجسته و معمولاً قرمز رنگ روی پوست که در هر نقطه‌ای از بدن امکان ایجاد آن وجود دارد. این نوع ماه گرفتگی گاهی لکه توت فرنگی نیز نامیده می‌شود.
  • خال لکه شرابی: لکه‌های صورتی یا قرمز رنگ مسطحی که بر روی بدن تعداد انگشت شماری از نوزادان دیده می‌شود.
 • ماه گرفتگی رنگدانه‌ای: لکه‌های معمولاً قهوه‌ای رنگ ناشی از وجود خوشه‌های سلول‌های رنگدانه‌ای.
  • لکه‌های شیر قهوه‌ای: لکه‌هایی به رنگ قهوه روی پوست
  • لکه‌های مغولی: ماه گرفتگی مادرزادی آبی مایل به خاکستری یا شبیه به کبودی
  • لکه های مادرزادی ملانوسیتی یا خال‌های گوشتی مادرزادی: خال‌های مادرزادی زوائد پوستی نسبتاً بزرگ قهوه‌ای یا سیاه رنگ هستند .

ماه گرفتگی‌های عروقی غالباً روی سر و گردن و عمدتاً روی صورت ایجاد می‌شود. البته امکان به وجود آمدن هر دو نوع ماه گرفتگی در هر جایی از بدن، از جمله داخل بدن، وجود دارد.

ماه گرفتگی عروقی در صورت آسیب دیدن رگ‌های خونی سطحی به رنگ قرمز، صورتی یا ارغوانی ظاهر می‌شود. چنانچه رگ‌های خونی گشاد شده عمیق باشند، لکه ماه گرفتگی آبی رنگ خواهد بود.

دلیل به وجود آمدن ماه گرفتگی


دلیل به وجود آمدن ماه گرفتگی کاملاً مشخص نیست، اما این لکه‌ها به احتمال زیاد ارثی نیستند. ماه گرفتگی عروقی پی‌آمد وجود رگ خونی غیرطبیعی داخل یا زیر پوست است و ماه گرفتگی رنگدانه‌ای در خوشه‌های سلول‌های رنگدانه‌ای ریشه دارد.

پزشکان بر این باوراند که خال‌های لکه شرابی به دلیل نقص عملکرد عصب‌های کنترل کننده میزان گشادی یا تنگی مویرگ‌ها (رگ‌های خونی بسیار ظریف) یا تعداد اندک آنها ایجاد می‌شود.ناکارآمدی این عصب‌ها باعث خونرسانی مداوم به پوست ناحیه مربوطه و تغییر رنگ دائمی آن به رنگ قرمز یا ارغوانی می‌شود.

انتخاب روش درمانی مناسب برای از بین بردن ماه گرفتگی


لکه ماه گرفتگی فرد را متمایز می‌سازد و بسته به محل، بزرگی یا رنگ آن با ناراحتی و کاهش اعتماد به نفس همراه است. ما در مرکز مشاوره زیبایی ایران برای درمان لکه های ماه گرفتگی ، وضوح ماه گرفتگی را کاهش می‌دهیم تا کمتر جلب توجه کند و زندگی روزمره فرد را تحت الشعاع قرار ندهد. هم اکنون برای تنظیم وقت مشاوره با دکتر طرزی و مشورت در مورد بهترین روش از بین بردن لکه ماه گرفتگی  با ما تماس بگیرید.

دلایل گوناگونی را می‌توان برای از بین بردن لکه ماه گرفتگی برشمرد. ماه گرفتگی گاهی دردسرآفرین می‌شود، اعتماد به نفس فرد را کاهش می‌دهد و فرد خود را نازیبا می‌پندارد. این لکه ناخوشایند گاهی آزاردهنده می‌گردد و فرد از پاسخ دادن به پرسش‌های متعدد در مورد دلیل وجود خال روی پلک یا شانه خود کلافه می‌شود، آن هم در سنی که فکر می‌کند این لکه‌ها رو به محو شدن گذاشته‌اند. به علاوه چنین لکه‌هایی ظاهری ناخوشایند و نفرت انگیز دارند.

بعضی ماه گرفتگی‌ها به خوبی روی پوست می‌نشینند و چندان چشمگیر نیستند، حال آن که شماری دیگر به واضح‌ترین شکل ممکن به رنگ‌های ارغوانی یا قرمز پررنگ اعلام وجود می‌کنند.

داشتن لکه ماه گرفتگی به هیچ عنوان غیرطبیعی نیست، اما کمتر کسی پیدا می‌شود که تمایلی به تحمل این لکه روی بدن خود داشته باشد. اگر چنین لکه‌ای روی بدنتان وجود دارد و تا به حال درصدد از بین بردن آن برنیامده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم ادامه این مقاله را مطالعه کنید تا با روش‌های نوین آشنا شوید.

درمان با لیزر

تمام لکه‌های ماه گرفتگی را نمی‌توان با لیزر از بین برد؛ ماه گرفتگی‌های رنگدانه‌ای یا ناشی از وجود تعداد بسیار زیادی از سلول‌های رنگ دهنده به پوست معمولاً در برابر لیزر مقاوم هستند. البته موارد استثنا نیز، مانند لکه شیر قهوه‌ای، وجود دارد که با بهره‌گیری از فن‌آوری لیزر معمولاً محو می‌شود؛ هر چند چنین خالی غالباً دوباره ایجاد می‌شود و انجام از بین بردن لکه های ماه گرفتگی دیگری را ضروری می‌سازد.

چنانچه ماه گرفتگی از نوع عروقی، یعنی پی‌آمد بیش از حد گشاد شدن رگ‌های خونی یا تعداد زیاد آنها، باشد، درمان ماه گرفتگی با لیزر به احتمال زیاد موفقیت‌آمیز خواهد بود. پزشک خانوداگی یا متخصص پوست پس از تعیین نوع ماه گرفتگی، مناسب بودن درمان با لیزر را بررسی می‌کند.

درمان لک های ماه گرفتگی با لیزر گزینه مناسبی برای ماه گرفتگی عروقی است؛ حال آن که روش موثری برای از بین بردن ماه گرفتگی رنگدانه‌ای به جز چند استثنا نیست. لازم به ذکر است که غالباً لکه‌ها مدتی پس از درمان مجدداً ظاهر می‌شوند و باید درمان تکرار شود.

ماه گرفتگی عروقی، صرف نظر از شکل یا بزرگی آن، غالباً واکنش مناسبی به درمان با لیزر نشان می‌دهد.

بسیاری از زنان و مردان خال‌هایی دارند که برای درمان با لیزر گزینه‌های مناسبی هستند. ابتدا با دقت خال‌های شما معاینه می‌شود تا از خوش‌خیم و غیرسرطانی بودن آن‌ها اطمینان حاصل شود. خوشبختانه اکثر خال‌ها خوش‌خیم هستند و برداشتن خال با لیزر گزینه مناسبی برای آن ها است . انواع دیگر برآمدگی‌های روی پوست مانند چربی‌های نابه‌هنجار که به پوست حالت برآمدگی می‌دهند، نیز می‌توانند با روش لیزر درمان شوند.

لایه‌برداری شیمیایی

در لایه‌بردای شیمیایی از محلول شیمیایی به دقت تهیه شده‌ای برای برداشتن لایه‌های خارجی آسیب دیده پوست استفاده می‌شود تا پوست زیرین درخشان، سالم و شاداب نمودار گردد.

آی پی ال (نور تشدید شده پالسی)

آی پی ال یا نور تشدید شده پالسی درمانی پرطرفدار برای کاهش قرمزی پوست ناشی از آفتاب سوختگی، روزاسه، لکه‌های پیری، قرمزی و التهاب پوست و رگ‌های عنکبوتی محسوب می‌شود. ماه گرفتگی‌های سطحی قرمز رنگ را می‌توان به خوبی با روش آی پی ال درمان نمود. این روش ملایم، ایمن و کارآمد برای صورت، گردن، سینه، بازو، پشت و کمر، پا و حتی دست کاربرد دارد. به علاوه پس از عمل نیازی به استراحت کردن نیست و بیمار می‌تواند پس از اتمام عمل بلافاصله فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرد. با توجه به ملایم بودن آی پی ال به منظور دستیابی به نتیجه بهینه باید چند جلسه انجام شود.

جراحی

جراحی برداشتن لکه ماه گرفتگی درمانی است که برای ماه گرفتگی‌های برجسته یعنی همانژیوم‌هایی کاربرد دارد که به سلامت فرد صدمه می‌زنند و با اثرهای جانبی چون مشکلات تنفسی، دیداری یا درد مربوط به تبدیل به زخم شدن ماه گرفتگی همراه هستند. پزشک آموزش‌های لازم را در زمینه گونه‌های جدی ماه گرفتگی به بیمار ارائه می‌دهد.

خال گوشتی نوعی ماه گرفتگی رنگدانه‌ای است که با توجه به عامل‌های گوناگون آن می‌تواند در آینده به ابتلا به سرطان پوست بیانجامد. به همین دلیل است که پزشک توصیه می‌کند در صورت امکان با جراحی خال درآورده شود.

پوشاندن لکه‌های ماه گرفتگی


اگر در حال حاضر به هر دلیلی آمادگی انجام عمل‌های فوق را ندارید، می‌توانید لکه‌ها را با بهره‌گیری از روش‌هایی ساده بپوشانید. البته از یاد نبرید که این راه‌حل موقتی است؛ چون اگرچه با پوشاندن ماه گرفتگی به کمک آرایش احساس بهتری خواهید داشت، اما واقعیت این است که زیر پودر یا کانسیلر استفاده شده لکه آماده خودنمایی است. بنابراین باید در اولین فرصت به راه‌حلی اساسی روی آورید تا برای همیشه از وجود آن رهایی یابید.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است