درمان و بستن منافذ باز پوست صورت

11

بسیار طبیعی است که اگر پوست شما مشکلات آشکاری مانند منافذ باز داشته باشد، نسبت به ظاهر پوست خود احساس خجالت داشته باشید. منافذ باز پوستی می‌توانند تاثیر منفی بر اعتمادبه‌نفس شما و تصویری که از خودتان دارید، داشته باشند، خصوصا اگر تعداد آن‌ها روی پوست صورت زیاد باشد. هر چند محلول‌های پاک کننده و داروها می‌توانند به صورت موقتی باعث بسته شدن منافذ باز پوستی شوند، اما بهترین راه برای بستن منافذ پوست، لایه‌برداری کردن عمیق پوست است. برخی از بهترین روش‌های لایه‌برداری پوست و از بین بردن منافذ باز پوستی عبارتند از: میکرودرم آبریژن، لیزر و پیلینگ.

علت بروز منافذ باز پوست چیست؟


 • برخی از عواملی که منجر به بروز منافذ باز پوست می‌شوند، غیر قابل کنترل هستند، از جمله: ژنتیک و بالا رفتن سن. اما در مورد سایر شرایط و عللی که موجب باز شدن منافذ پوستی می‌شوند، می‌توان با مراقبت از پوست و مراجعه منظم به متخصص پوست، با آن‌ها مبارزه کرد.
 • ژنتیک: ژن‌های شما مهمترین عاملی هستند که تعیین کننده میزان بزرگی منافذ باز پوست شما می‌باشند. معمولا افرادی که دارای منافذ باز پوستی هستند، اعضای خانواده آن‌ها نیز به این مشکل دچار هستند. در صورتی که پوست شما چرب باشد، این چربی باعث می‌شود که منافذ باز پوست شما، بزرگ‌تر به نظر بیایند، چرا که چرب بودن پوست می‌تواند باعث ضخیم‌تر شدن پوست شود.
 • سن: سن نیز یکی دیگر از عوامل تعیین کننده‌ی اندازه‌ی منافذ پوستی است. با بالا رفتن سن، پوست شما قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد، که این موضوع باعث شل‌شدن و افتادگی پوست شده و موجب می‌شود منافذ پوستی بزرگتر به نظر بیایند. همچنین با بالا رفتن سن، پوست شما کمی ضخیم‌تر نیز می‌شود و به همین خاطر در اطراف منافذ پوستی تعدادی از سلول‌های پوستی تجمع پیدا می‌کنند که این موضوع باعث می‌شود منافذ باز پوستی بزرگتر به نظر بیایند.
 • آسیب به پوست بر اثر تابش آفتاب: قرار گرفتن در معرض تابش آفتاب، بعد از چند سال می‌تواند باعث بزرگ شدن منافذ باز پوستی شود. آسیب به پوست بر اثر تابش آفتاب باعث ضخیم شدن پوست و از دست رفتن کلاژن و الاستین و آب پوست می‌شود. این موضوع موجب افتادگی پوست می‌شود و در نتیجه لبه‌های منافذ پوستی کشیده می‌شوند و این منافذ بزرگ‌تر به نظر می‌آیند.
 • جوش‌های سر سیاه: جوش‌های سر سیاه در واقع عفونت اکنه‌ای هستند که در نتیجه مسدود شدن منافذ پوستی با چربی پوست ایجاد می‌شوند و موجب شکلگیری منافذ پوستی بزرگتر می‌شوند چربی به دام افتاده در منافذ پوستی اکسیده می‌شود و موجب تشکیل دانه‌های سیاهی روی پوست شما می‌شود. جوش‌ها یا دانه‌های سر سیاه به خاطری ظاهری که دارند موجب جلب توجه بیشتر و نمایان‌تر شدن منافذ باز پوستی می‌شوند. جوش‌های سرسیاه همچنین می‌توانند موجب بزرگ‌تر شدن منافذ باز پوستی بشوند.
 • مسدود شدن منافذ پوستی: مقادیر بیش‌ازحد چربی پوست یا سلول‌های مرده پوستی ممکن است در منافذ پوستی جمع شوند و آن‌ها را مسدود کنند و به همین طریق موجب بزرگ شدن و نمایان‌تر شدن منافذ باز پوستی بشوند.

روش‌های بستن و درمان منافذ باز پوست


دکتر طرزی با برقراری تعاملی موثر، شرایط و خواسته‌های شما را در نظر می‌گیرد و بهترین روش درمانی را  متناسب با بودجه‌ی  شما و مدت زمانی که می‌توانید صرف درمان کنید، انتخاب می‌کند. بدین ترتیب با از بین بردن منافذ باز پوست خود می‌توانید پوستی شاداب و شفاف داشته باشید. 

روش‌های درمانی مختلفی برای بستن و درمان منافذ باز پوست وجود دارند که برای کاهش اندازه‌ی منافذ پوستی مفید هستند. این روش‌ها عبارتند از:

 • میکرودرم‌ابریژن: که با نام پولیشینگ هم شناخته می‌شود راهی ساده و ایمن برای لایه‌برداری پوست است که می‌تواند ظاهر ناخوشایند منافذ باز پوستی را بهبود بخشد. در این روش دانه‌های کریستالی بسیاری ریزی با سرعت بسیار زیاد روی پوست پاشیده می‌شوند و پوسته‌های مرده و جرم‌های تشکیل شده درون منافذ پوستی را از بین می‌برند و بدین ترتیب پوست شما ظاهری صاف‌تر، سالم‌تر و شاداب‌تر پیدا می‌کند. این روش همچنین موجب تحریک پوست برای تولید کلاژن بیشتر می‌شود. برای رسیدن به نتایج موثر در این روش، لازم است چندین جلسه میکرودرم ابریژن انجام شود.
 • پیلینگ شیمیایی: انجام پیلینگ شیمیایی گاهی اوقات برای افرادی که منافذ پوستی بزرگی دارند بسیار موثر است. مواد به کار رفته در پیلینگ شیمیایی انواع مختلفی با قدرت لایه‌برداری متفاوت دارند که موجب برداشته شدن خارجی‌ترین لایه‌ی روی پوست می‌شوند. انجام پیلینگ شیمیایی موجب پاک شدن درون منافذ پوستی شده، دانه‌های سرسیاه را از بین می‌برد، در از بین بردن جوش و آکنه‌ها موثر است و موجب بهبود بافت و ساختار پوست شما می‌شود. تمامی این مزایا موجب می‌شوند که اندازه منافذ پوستی شما کوچک‌تر شوند.
 • آی پی ال: درمان با IPL یا Intense Pulsed Light (فرکانس تشدید شده‌ی نوری) نیز گزینه‌ی مناسبی برای اصلاح بافت پوست و در نتیجه بهبود ظاهر منافذ پوستی است. در این روش از انرژی نوری با فرکانس تشدید شده در محدوده‌ی کاملا مشخص برای کاهش سایز منافذ پوستی استفاده می‌شود.
 • لایه‌برداری پوست با لیزر: لایه برداری پوست با لیزر یکی از روش‌های کم تهاجمی و ایمن برای کاهش اندازه منافذ پوستی و بهبود ظاهر آن‌ها است. در این روش برای از بین بردن پوسته‌های مرده و جمع شن منافذ پوستی و همچنین تحریک پوست برای تولید کلاژن بیشترو تولید سلول‌های پوستی جدید، از اشعه لیزر استفاده می‌شود.

مراقبت‌های بعد از درمان و بستن منافذ باز پوست


بعد از جلسه درمان و بستن منافذ باز پوست هیچ نیازی به ماندن در کلینیک نیست و مدت زمان ریکاوری بعد از بستن منافذ باز پوست نیز بسیار کوتاه است. بسیاری از بیماران در همان روز به انجام فعالیت‌های روزانه خود باز می‌گردند. عوارض جانبی معمول این روش‌های درمانی تورم و سرخی خفیف پوست است که ظرف چند روز برطرف می‌شود. یک روز بعد از جلسه درمانی ممکن است پوست شما کمی صورتی رنگ شود و حالتی شبیه آفتاب سوخته پیدا کند. همچنین ممکن است پوست شما حالت پوسته پوسته پیدا کند که این مورد نیز کاملا طبیعی است. دنبال کردن دستورات و اقدامات لازم بعد از درمان می‌تواند به شما کمک کند که هر چه زودتر از این عوارض جانبی خلاص شوید و دوره‌ی ریکاوری کوتاه‌تری داشته باشید.

 • اولین و مهم‌ترین نکته این است که شما باید از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید. از قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب خودداری کنید.
 • قبل از رفتن به بیرون از خانه از یک کرم ضد آفتاب بسیار قوی استفاده کنید.
 • پوست خود را تمیز و مرطوب نگه دارید.
 • داروهای تجویز شده را به صورت منظم و طبق دستور پزشک روی پوست خود بمالید.

مزایا


درمان و بستن منافذ باز پوست با لیزر چند مزیت دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

 • لیزر درمانی ساده و سریع است و یک روش کاملا کم‌تهاجمی و ایمن است.
 • بعد از لیزر درمانی هیچ نیازی به ماندن در کلینیک نیست.
 • این روش کاملا بدون درد است.

نتایج


برای بزرگنمایی تصاویر کلیک کنید .

 

نتایج بستن و درمان منافذ باز پوست بعد از چند هفته نمایان می‌شوند. این نتایج در هر بیمار می‌تواند متفاوت باشد، اما مدت زمان ماندگاری این نتایج بسیار طولانی است. در برخی موارد برای حفظ نتایج درمان لازم است که، پس از مدتی بیماران جلسات درمانی را مجددا تکرار کنند.

پیشگیری


اولین قدم در پیشگیری از بروز منافذ باز پوستی این است که پوست خود را تمیز نگه دارید تا منافذ باز پوستی شما خالی از چربی یا جرم و کثیفی باشند. شما می‌توانید برای مراقبت از پوست خود از متخصص پوست یک برنامه مناسب دریافت کنید و از طریق آن هم به خوبی از پوست خود محافظت کنید و هم عملکرد حفاظتی پوست خود را تقویت کنید.

یکی دیگر از نکات اساسی در پیشگیری از بروز منافذ پوستی، در نظر گرفتن مراقبت‌های لازم در هنگام قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید است. در صورت قرار گیری در معرض آفتاب، لباس پوشیده‌ی مناسب بپوشید، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و تا جای ممکن در مکان‌هایی باشید که در معرض نور آفتاب نیست.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است