درمان، رفع و از بین بردن خط اخم

1

خط و خطوطی که بین دو ابرو و در بالای بینی قابل مشاهده هستند، خط اخم نامیده می‌شود. معمولاً خطوط عمودی در فضای بین ابروها دیده می‌شود، که از یک طرف ممکن است عمیق‌تر و یا برجسته تر باشند. خط اخم ممکن است در حالت عادی نیز قابل مشاهده باشند و یا اینکه فقط در هنگام اخم ظاهر شوند.

 خط اخم بین دو ابرو جزء نشانه‌های پیری در صورت است که می‌تواند ظاهر فرد را نه تنها مسن‌تر، بلکه همیشه خسته، درمانده و یا عصبانی نشان دهد. پزشک متخصص ما مجموعه‌ای کامل از گزینه‌های غیر جراحی و جراحی را برای درمان خط اخم ارائه می‌دهد. نیازها و اهداف منحصر به فرد شما هر چه باشد، پزشک متخصص ما می‌تواند برای رسیدن به ظاهر مورد نظرتان، طرح درمانی مخصوص شما را ارائه دهد.

علت‌ها و دلایل ایجاد خط اخم بین دو ابرو


عضلات پایین آورنده (دپرسور) قسمت‌های داخلی یا درونی ابرو مسئول ایجاد این خطوط است. چین‌های عمودی توسط عضله اخم کننده فوق مژگانی (سوپرسیلی کوریگاتور) ایجاد می‌شوند که بصورت مورب از استخوان واقع در ریشه بینی به بالای پوست وجه داخلی ابرو کشیده شده‌اند. این عضله با کشیدن پوست به سمت پایین و به سمت داخل، باعث ایجاد چین و خطوط عمودی بین ابروها می‌شود. با گذشت زمان، این چین‌ها می‌تواند عمیق‌تر گردد. خطوط افقی واقع در ریشه بینی عمدتاً توسط کشش رو به پایین توسط عضله دقت (پروسروس) و اندکی توسط  عضله پایین آورنده فوق مژگانی کوچک‌تر ایجاد می‌شود. قدرت، اندازه و جهت گیری این عضلات و همچنین تأثیرات محیطی (نور خورشید، آلاینده‌های هوا و غیره) و ویژگی‌های پوست، بر عمق و شدت این خط اخم تاثیر می‌‌گذارد.

چین‌ها و یا خط اخم بین دو ابرو ممکن است به صورت افقی، عمودی (یا هر دو) باشند. آنها ممکن است حالت ناراحت، عبوس و یا عصبانی داشته باشند.

درمان و رفع خط اخم


درمان و از بین بردن خط اخم پزشکی

تزریق بوتاکس

123456789

بوتاکس یک روش درمان و رفع خط اخم است و با نام تجاری بوتولینوم، دیسپورت یا زئومین، نیز شناخته شده است. سم بوتولینوم یک پروتئین خالص است که باعث آرامش موضعی عضلات می‌گردد. با تزریق مقدار کمی از پروتئین معلق در مایع به محل عمل عضله‌ای که مسئول ایجاد چین و چروک می‌شود، می‌توان با رفع چروک پیشانی از تشکیل خط اخم بین دو ابرو جلوگیری کرد. تزریق بوتاکس عمیق‌ترین درمان برای چین و چروک دور چشم (پنجه کلاغی، خط اخم بین ابروها و پیشانی) است.

عضلاتی که تحت تاثیر بوتولینوم قرار می‌گیرند و "11 خط" بین ابروها را کاهش می‌دهند، عضلات اخم کننده (کاریگاتور) می‌باشند. عضلات کاریگاتور و پروسروس (همراه با عضله اوربیکولاریس) با همکاری یکدیگر ابروها را رو به پایین حرکت می‌دهند. به همین دلیل آن‌ها عضلات پایین آورنده ابرو نامیده می‌شوند. غیرفعال کردن انتخابی این عضلات توسط بوتولینوم باعث لیفت غیر جراحی پیشانی یا ابرو می‌گردد. اجرای صحیح تزریق بوتولینوم می‌تواند موجب کاهش چین و چروک طبیعی و بدون ایجاد قوس بیش از حد ابرو و یا افتادگی ابرو شود. نتایج درمان چروک اخم با تزریق بوتاکس معمولاً 3-6 ماه دوام خواهد داشت.

تزریق ژل

تزریق ژل‌های حجم دهنده، نیز از دیگر روش های درمان و از بین بردن خط اخم هستند و اغلب با ژل اسید هیالورونیک کراس لینک می‌تواند به رفع چین و چروک و کاهش عمق خط اخم و یا خط خنده کمک کند. اگر علت چین و چروک و خط اخم، در درجه اول ناشی از عمل عضله باشد، ژل‌ها فقط تا حدی خط اخم را تصحیح می‌کنند و ممکن است تزریق بوتولینوم نیز برای درمان کامل‌تر این خطوط لازم باشد.

ترمیم پوست

درمان‌هایی که شامل لایه‌برداری پوست هستند (لیزر، لایه برداری شیمیایی) موجب بهبود کیفیت پوست قسمت‌های آسیب دیده از نور خورشید و کاهش عمق خط اخم بین ابروها می‌شوند. لایه‌برداری پوست می‌تواند تا حدودی در مناطق ابرو موثر باشد.

  • لایه برداری پوست با لیزر: صاف کردن پوست / جوانسازی با لیزر، جدیدترین روش برای لیفت صورت و تحریک آن برای تولید کلاژن جدید است. این تکنیک با استفاده از لایه برداری لیزر فرکشنال باعث بهبود رنگ پوست، بافت و خاصیت کشسانی، اسکارهای ناشی از آکنه و چین و چروک‌ها، به خصوص خط اخم می‌گردد. این روش درمانی که مورد تایید FDA قرار گرفته است، بهترین درمان برای لایه‌برداری پوست است. در این روش، تاثیر مثبت روش تخریبی (لیزر مهاجم که لایه بیرونی پوست را می‌زداید) با سطح راحتی بیمار و سهولت روش غیر تخریبی  (لیزری که لایه بیرونی پوست را از بین نمی‌برد) ترکیب شده است.
  • لایه برداری شیمیایی: لایه برداری شیمیایی برای زدودن لایه مرده پوست و بازگرداندن سطوح سالم و تازه پوست به همراه ترمیم عمیق پوست انجام می‌شود. لایه برداری با عمق متوسط معمولاً با استفاده از اسید تریکلورواستیک (TCA) انجام می‌شود. طی این روش، سلول‌های پوست اپیدرم و قسمت فوقانی درم (لایه میانی پوست) از بین می‌رود. لایه برداری با عمق متوسط موجب بهبود عوارضی مانند آفتاب سوختگی، پیگمانتاسیون نامنظم، ضایعات پوستی پیش سرطانی و خط اخم خفیف می‌گردد. لایه برداری عمیق مانند لایه برداری فنل برای رفع خط اخم وسیع استفاده می‌شود و اثرات آن چشمگیر است. با این حال این لایه برداری به طور کلی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، زیرا روشی بسیار تهاجمی است و دوره ریکاوری و بهبودی آن 4-6 هفته است.

لیفت ابرو

اگرچه درمان زیبایی با تزریق بوتاکس ، نتایج کوتاه مدت عالی فراهم می‌سازد، اما بیمارانی که به دنبال یک راه‌حل بلند مدت چشمگیر برای درمان خط اخم خود هستند، ممکن است تمایل به جراحی لیفت ابرو داشته باشند. جراحی لیفت ابرو برای بافت‌های واقع در یک سوم فوقانی صورت، از جمله پیشانی و فضای بین ابروها انجام می‌شود.

مراحل عمل لیفت ابرو شبیه به سایر تکنیک‌های لیفت است. در این تکنیک، برش کوچکی در بالای ابرو (پشت خط رویش مو) اعمال می‌شود. از طریق این برش، پس از حذف چربی و سایر بافت‌های اضافی، عضلات پیشانی سفت شده و جابجا خواهند شد. پس از آن پوست محکم بسته شده، قسمت‌های اضافی حذف و برش پوست با بخیه بسته خواهد شد. هنگامی که ابرو بهبود می‌یابد، به طور چشمگیری نرم و صاف و جوان به نظر می‌رسد. نتایج حاصله می‌تواند برای سال‌ها دوام یابد، به ویژه اگر بیماران به ادامه سبک زندگی سالم بعد از عمل جراحی خود متعهد باشند.

شناسایی مشکلات زمینه‌ای


در مواردی که افتادگی و پژمردگی پوست پلک، افتادگی پلک یا ابرو وجود داشته باشد، فرد ممکن است لیفت عضله پیشانی (عضلات فرونتالیس) را برای جبران تضعیف این منطقه استفاده کند. اگر علت ریشه‌ای اصلاح شود (از طریق لیفت پلک، ترمیم افتادگی پلک فوقانی (پتوز)، لیفت ابرو)، عضلات پیشانی بیش از حد فعال، شل و ریلکس می‌شود و چین و چروک و خط اخم بین ابروها کمرنگ‌تر می‌شود.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است