درمان و رفع سلولیت (تجمع چربی و فرو رفتگی پوست)

خ

منظور از سلولیت، ظاهر ناهموار پوست است که برخی افراد در نواحی مانند کشاله ران، ران و باسن خود دارند. این حالت در بین زنان، بیشتر از مردان شایع است و علت آن این است که که نحوه توزیع چربی، عضله و بافت‌های همبند در زنان و مردان متفاوت است. علت برآمدگی‌ها و ناهمواری‌های روی پوست، توده‌های چربی است که در زیر بافت همبند پوست قرار دارند و به پوست فشار وارد می‌کنند و باعث از بین بردن ظاهر صاف پوست می‌شوند.

علت ایجاد سلولیت


ظاهر ناهموار پوست که بر اثر سلولیت ایجاد شده ممکن است از نظر بسیاری از افراد یک حالت طبیعی باشد.به عنوان یکی از انواع گونه‌های مختلف پوست که یک انسان کاملا عادی می‌تواند داشته باشد.

عوامل ارثی، ضخامت بافت پوست، جنسیت، میزان و نحوه‌ی توزیع چربی در بدن و سن، همگی عواملی هستند که که بر ایجاد سلولیت و نمایان بودن آن موثر هستند. هرچند سلولیت در زنان بسیار بیشتر از مردان شایع است، اما مردان نیز ممکن است به سلولیت دچار شوند.

سلولیت در بین تمامی افراد جهان و بین تمامی نژاد‌ها وجود دارد. هرچند هورمون‌های بدن نقش مهمی در توزیع چربی در بدن و سلولیت دارند، اما این مشکل با هورمون‌تراپی درمان نمی‌شود.

روش‌های درمان و رفع سلولیت


اکثر افرادی که به سلولیت دچار شده‌اند از ظاهر پوست خود ناراضی هستند و ترجیح می‌دهند پوست آن‌ها تا جای ممکن نرم و صاف باشد. از این رو در مورد درمان سلولیت مطالعات زیادی انجام، و مطالب زیادی نوشته شده است و روش‌های درمانی زیادی برای رفع سلولیت معرفی شده‌اند، از رژیم غذایی گرفته تا کرم‌های سلولیت و درمان با دستگاه‌های مخصوص. برای انتخاب بهترین روش درمان سلولیت باید به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه نمایید. برخی از روش‌های درمان سلولیت عبارتند از:

کاهش وزن

هرچند ممکن است به نظر همه برعکس بیاید، اما کاهش وزن، همیشه هم باعث بهتر شدن ظاهر سلولیت نمی‌شود. درواقع، در بسیاری از افراد، کاهش وزن می‌تواند باعث بدتر شدن سلولیت و ظاهر پوست آن‌ها شود.

درمان موضعی: کرم رتینول

در بررسی و تایید درمان‌های جدید و بالقوه برای رفع سلولیت، باید نسبت به کیفیت مطالعات انجام شده روی آن روش و احتمال برگشت‌پذیر بودن نتایج آن بسیار سخت‌گیر وانتقادی بود.

روش‌های درمانی بسیاری برای رفع و درمان سلولیت وجود دارند اما به نظر می‌آید که هیچ کدام از این روش‌ها به طور چشمگیری از روش‌های دیگر بهتر نسیت و هیچ کدام از این روش‌ها نیز نتایج بلند مدت ندارند.

برای مثال، احتمال آن بسیار کم است که زدن کرم به سطح پوست تاثیری بر سلول های چربی در زیر پوست داشته باشد یا بتواند چنان تاثیری بر لایه های زیرین پوست داشته باشد که تغییری در سلولیت ایجاد کند.

درمان موضعی: کرم‌های متیل زانتین

هیچ مدرک یا شواهد قانع کننده‌ای وجود ندارد که ثابت کند کرم‌های حاوی کافئین، آمینوفیلین یا تئوفیلین تاثیر مفیدی بر درمان سلولیت داشته باشند.

درمان موضعی: کرم‌های گیاهی

تمامی کرم‌های گیاهی که سازندگان آن ادعا می‌کنند که ظاهر سلولیت را بهبود می‌دهد، دارای همان نقطه ضعف‌هایی هستند که سایر درمان‌های موضعی دارند. هیچ مطالعه‌ی علمی تا به حال ثابت نکرده است که این کرم‌ها میتوانند به حدی در پوست نفوذ کنند که تاثیری واقعی بر رفع سلولیت داشته باشند. از طرفی برخی از این کرم‌ها دارای مواد شیمیایی هستند که می‌تواند باعث بروز واکنش آلرژیک در برخی افراد شود.

ماساژ،مکش (لیپوماساژ)

در این روش، دستگاه‌هایی روی پوست گذاشته می‌شود که روی پوست فشار می‌آورند و آن را مکش می‌کنند (به نام لیپوماساژ) و گفته می‌شود که این دستگاه‌ها دارای اثرات طولانی مدت در درمان و رفع سلولیت می‌باشند. اما این روش بیشتر از آن که یک راه درمانی برای بهبود سلولیت باشد، یک راه برای بهبود وضع اقتصادی کلینیک‌ها یا سالن‌های زیبایی است که این روش را انجام می‌دهند. هرچند این روش توسط سازمان FDA به عنوان یک روش برای کاهش موقتی سلولیت، تایید شده است، اما با توقف جلسات درمانی، سلولیت پوست به حالت اولیه باز می‌گردد. البته به نظر نمی‌رسد که این دستگاه‌ها به بدن آسیب بزنند، پس می‌توانند یک تجربه‌ی سرگرم کننده باشند و شما هم که از پس هزینه ان برمی‌آیید، پس چرا که نه!

ه

رادیوفرکوئنسی

امروزه دستگاه‌های رادیوفرکوئنسی که گرما و امواج رادیویی را به لایه‌ی درمیس پوست (یکی از لایه‌های پوست) می‌فرستند و از قرار معلوم سلول‌های چربی را از بین می‌برند، محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند.

به روش درمان با این دستگاه‌ها "غیر تهاجمی" گفته می‌شود، به این معنا که این دستگاه‌ها به لایه‌های خارجی پوست هیچ آسیبی نمی‌زنند. هر چند ممکن است این دستگاه‌ها موجب رسیدن به نتایج موقتی شوند اما تاثیر بلند مدت آن‌ها بر درمان و رفع سلولیت قابل بحث است.

دستگاه‌های لیزر

از اشعه‌ی لیزر می‌توان برای از بین بردن سلول‌های چربی استفاده کرد، اما تاثیر لیزر بر رفع سلولیت همچنان نامعلوم است. احتمال آن وجود دارد که دستگاه‌های لیزر باعث بهبود موقتی سلولیت شوند.

ت

مزوتراپی

این امکان وجود دارد که برای حل کردن چربی‌ها از تزریق مواد شیمیایی استفاده کرد. چنین مواد شیمیایی به راحتی در دسترس هستند و در مطالعاتی که روی حیوانات انجام شده، توانسته‌اند سلول‌های چربی را از بین ببرند. البته تزریق کردن ماده شیمیایی، دقیقا در محل تجمع توده‌ی چربی که باعث سلولیت شده، می‌تواند بسیار مشکلی باشد. سازمان FDA به افراد در مورد استفاده از این مواد شیمیایی که هنوز تایید شده نیستند، هشدار داده است.

بانداژ فشاری بدن

به نظر منطقی می‌آید که انتظار داشته باشیم بستن باند فشاری به دور پا‌ها، برای یک مدت زمان طولانی، باعث کاهش یافتن سایز پا شود، که البته این اثر احتمالا به خاطر فشرده شدن مایعات در بافت‌های پا است. اما این کار تاثیری بر سلول‌های چربی ندارد و بعد از گذشت چند ساعت، بدن شما به سایز اولیه خود باز می‌گردد و به همین خاطر بستن باند فشاری در رفع و درمان سلولیت موثر نیست.

غ

سابسیژن

سابسیژن یک روش جراحی است که در آن بافت‌های همبند اطراف توده‌های چربی به کمک یک سوزن قطع می‌شوند و انتظار می‌رود که  "آزاد کردن" سلول‌های چربی، باعث درمان و رفع سلولیت شود. این روش درمانی پر هزینه است و تا کنون هیچ تحقیقاتی، موثر بودن آن را تایید نکرده است.

ل

هایفوتراپی

هایفوتراپی یا استفاده از اولتراسوند در رفع و درمان سلولیت بسیار موثر است. به کمک این روش می‌توان سلول‌های چربی را از بین برد و به بدن فرم جدیدی داد. در این روش، بعد از آن که سلول‌های چربی از بین رفتند، پوست شروع به جمع شدن و بازگشت به حالت اولیه خود می‌کند.

در هنگام درمان به روش ‌هایفوتراپی، متخصص دستگاه را به صورت دایره‌وار روی ناحیه‌ای از بدن که سلولیت دارد، حرکت می‌دهد. معمولا یک کرم یا ژل ضدالتهاب نیز در محل مورد نظر مالیده می‌شود. دستگاه هایفوتراپی از امواج اولتراسوند با فرکانس بالا برای ایجاد ارتعاش در بافت‌ها و از بین بردن سلول‌های چربی استفاده می‌کند. امواج اولتراسوند به اعماق بافت‌ها نفوذ می‌کند و باعث افزایش جریان خون در ناحیه‌ی تحت درمان می‌شود و بافت بدن بلافاصله شروع به بازسازی و آزاد کردن سلول‌های چربی می‌کند. انجام این روش تنها چند دقیقه زمان می‌برد و کاملا بدون درد است.

آیا روش لیپوساکشن برای درمان و رفع سلولیت مناسب است؟


استفاده از لیپوساکشن برای رفع و درمان سلولیت توصیه نمی‌شود. خارج کردن چربی‌های بدن با مکش کردن چربی از زیر پوست، تاثیری بر درمان و رفع سلولیت ندارد. در واقع در روش لیپوساکشن سلول‌های چربی، که از بافت پوست پشتیبانی می‌کردند، به کمک ساکشن بیرون کشیده می‌شوند و این کار ممکن است باعث بیشتر شدن سلولیت و بدتر شدن ظاهر پوست شود. نتایج لیپوساکشن عموما باعث ناهموارتر شدن پوست می‌شود.

سخن آخر: داشتن سبک زندگی سالم


به طور خلاصه، رعایت رژیم غذایی سالم و حفظ حجم عضلات بدن با انجام منظم ورزش، یک راه منطقی برای حفظ زیبایی فرم بدن و پوستی صاف و شاداب است. لازم است بیماران در مورد استفاده از روش‌های جراحی، مصرف داروهای مکمل یا دیگر تکنیک‌هایی که برای رفع و درمان سلولیت تبلیغ می‌شوند، اما تاثیر آن‌ها اثبات شده نیست، محتاط باشند. هر چند سازمان FDA روش‌های ماساژ و ترکیب ماساژ و لیزر را تایید کرده است، اما در نظر داشته باشید که این روش‌های در عین حال که وقت گیر و پر هزینه هستند، تنها تاثیر موقتی آنها تایید شده است و برای ماندگاری نتایج حاصل از این روش‌ها، لازم است روند درمان ادامه داشته باشد.به این پست امتیاز دهید.
درمان و رفع سلولیت (تجمع چربی و فرو رفتگی پوست)
5 از 1 رای