درمان چین‌وچروک و خطوط دور لب (دهان)

12

چین و چروک دور لب رایج‌تر ازآنچه که شما فكر می‌کنید، هستند. با افزايش سن، پوست ما به‌تدریج قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد، و چروک‌ها ایجاد می‌شوند. چروک‌ها بيشتر در مناطقي از صورت كه بيشترين استفاده از آن‌ها راداریم، ایجاد می‌شوند. چین و چروک‌های دور لب خطوط ریز و عمیقي هستند كه در اطراف ناحيه دهان ظاهر می‌شوند. بااین‌حال، شما می‌توانید خطوط عمیق دور لب خود را کاهش داده و ظاهري جوان‌تر پیدا کنید. چندين گزینه درماني جراحی و غیر جراحی براي رفع چروک دور لب وجود دارد.

بهترین درمان برای چین و چروک دور لب به پاره‌ای از عوامل فردی و نتیجه موردنظر شما بستگی دارد. ما تعدادی از گزینه‌های درماني چین و چروک دور لب را به شما پيشنهاد می‌کنیم، هم‌چنین می‌توانیم براي دستيابي به بهترين نتيجه از تركيبي از درمان‌ها استفاده كنيم.  

علل بروز چین و چروک دور لب


 13

عوامل بسياري موجب ايجاد چین و چروک دور لب می‌شوند. افراد سیگاری به دلیل جمع‌کردن لب‌ها، که در طی مصرف سیگار رخ می‌دهد، بسیار مستعد ابتلا به اين عارضه هستند. مواد شیمیایی موجود در سیگار و دخانیات نیز موجب پيري زودرس پوست می‌شود. سیگار کشیدن می‌تواند عامل ایجاد چین‌و چروک دور چشم نیز باشد، زيرا افراد سيگاري زماني كه دود سیگار در چشم‌هایشان می‌رود، چشم‌هایشان را ریز  می‌کنند.       .

خورشید یکی دیگر از علل اصلی ایجاد تمام انواع چین‌وچروک صورت است. آسیب ناشي از اشعه‌های UV خورشید موجب می‌شود كه پوست ما درخشش جواني خود را از دست بدهد. با افزايش سن عضلات صورت ما ضعيف می‌شوند. تمامي اين عوامل در ايجاد چین و چروک دور لب نقش دارند. عادت دیگری که موجب ایجاد چین و چروک دور لب می‌شود، نوشيدن نوشیدنی‌ها با استفاده از ني است. مانند افراد سیگاری، شما در هنگام استفاده از ني مجبور به جمع‌کردن لب‌های خود هستيد و چروک‌هاي موقت به‌طورمعمول به چروک‌های عميق تبديل می‌شوند.

درمان چین و چروک دور لب


 14

بهترین درمان‌ها برای رهایی از چین و چروک دور لب و یا خطوط فرد سیگاری، رفع خطوط عمودی عمیق دور لب است.

بوتاکس براي رهايي از چروک دور لب

تزریق بوتاکس به ناحیه دور لب نیز می‌تواند موجب کاهش خطوط فرد سیگاری یا چروک‌های عمودی دور لب شود. بوتاکس انقباض عضلانی را کاهش می‌دهد که خود به کاهش چروک‌های دینامیک - چروک‌های ناشی از حرکت -  کمک می‌کند. در صورت شدید بودن خطوط فرد سیگاری، مقدار کمی از بوتاکس برای کمک به کاهش میزان حرکت عضلات و بهبود روند جوان‌سازی به لب بالایی تزریق می‌شود. تزریق بوتاکس چنانچه به‌درستی انجام شود، معمولاً هیچ گونه عوارض جانبی در پی ندارد. برای اجتناب از انتشار سم به دیگر نواحی صورت، باید مراقب باشید که پس از درمان چین و چروک دور لب، ناحیه دور لب را لمس نکنید.

درم ابریژن (پیلینگ مکانیکی) برای درمان چروک‌های دور لب

متخصص پوست ممکن است به‌منظور رفع چروک دور لب و جوانسازی دور لب، از درم ابریژن استفاده کند. درمان چین و چروک دور لب تنها صاف کردن پوست با استفاده از یک مکانیسم سایش است. پس از درمان چین و چروک دور لب با روش میکرودرم ابریژن، یک‌پوست جدید ایجاد خواهد شد که جوان‌تر به نظر می‌رسد.

کرم‌های ضدچروک دور لب برای رفع خطوط عمیق دور لب

کرم‌های ضد چروک بدون نسخه یکی از بهترین درمان‌ها برای چین و چروک دور لب هستند که می‌تواند ظاهر خطوط فرد سیگاری و چروک دور لب را بدون نیاز به جراحی کاهش دهد. چندین کرم ضد چروک در بازار موجود است که موجب افزایش تولید کلاژن توسط پوست و کاهش چین و چروک دور لب می‌شود. رتینول، هیدروکسی اسید، کوآنزیم Q10، پپتیدهای مس، کینتین و عصاره چای از مواد تشکیل‌دهنده فعال در کرم‌های ضد چروک دور لب برای درمان خطوط فرد سیگاری، چروک‌های عمیق دور لب و رفع چروک زیر چشم  هستند.

رفع چین و چروک دور لب با استفاده از لایه‌برداری شیمیایی

در لایه‌برداری شیمیایی از یک محلول شیمیایی برای بهبود خطوط عمیق دور لب استفاده می‌شود. با استفاده از لایه‌برداری شیمیایی، لایه‌های بیرونی پوست آسیب‌دیده و یا چروکیده حذف می‌شوند و رشد پوست جدید و بهبودیافته آغاز می‌شود. انواع متعددی از مواد شیمیایی مانند اسیدهای آلفاهیدروکسی یا فنول برای لایه‌برداری استفاده می‌شوند. AHA ها گروهی از لایه‌بردارها هستند که شامل اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک و اسیدهای میوه می‌باشند. آن‌ها از خفیف‌ترین فرمول‌های لایه‌برداری محسوب می‌شوند و یک لایه‌برداری ملایم انجام می‌دهند. لایه‌برداری شیمیایی مناسب به اهدافی که شما برای پوستتان در نظر دارید، بستگی دارد.

تزریق ژل و چربی

ژل‌ها نیز یکی از بهترین گزینه‌های درمانی چین و چروک دور لب برای رهایی از خطوط عمودی عمیق اطراف دهان هستند. ژل‌ها موجب بازیابی جوانی و شادابی پوست و رفع چین‌وچروک‌های متوسط تا شدید صورت، خطوط خنده و خطوط عمودی دور لب می‌شوند. چروک‌های عمیق دور لب را می‌توان با استفاده از ژل‌هایی مانند ژوودرم و رسیتیلن بهبود داد. تزریق ژل‌ها باید توسط پزشک انجام گیرد.

لیزر درمانی برای رفع چین و چروک دور لب

لایه‌برداری پوست با استفاده از لیزر راه‌حلی بلندمدت یا دائمی برای رفع چروک دور لب ارائه می‌دهد. نقش لیزر دی‌اکسید کربن (CO2) در درمان مؤثر چروک دور لب و یا خطوط فرد سیگاری به اثبات رسیده است. در صورت عمیق بودن خطوط دور لب، استفاده از یک دستگاه لیزر فرکشنال نیز می‌تواند بسیار مفید باشد. لیزر، لایه‌های عمیق‌تر پوست را گرم کرده و موجب تحریک رشد کلاژن جدید می‌شود. از طریق مجموعه‌ای از درمان‌ها، شما می‌توانید به‌طور مؤثر خطوط عمیق مرتبط با چروک‌های دور لب را رفع کنید. پوست دور لب شما نیز از طریق این گزینه درمانی غیر جراحی صاف‌تر به نظر می‌رسد.

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

پلاسمای غنی از پلاکت یک درمان طبیعی مورداستفاده برای بهبود ظاهر، بافت و خاصیت ارتجاعی پوست است. به‌سادگی یک آزمایش خون کوچک، خون شما در یک سانتریفیوژ به گردش درمی‌آید تا پلاسمای شما  برای درمان چین و چروک دور لب استخراج شود. تأثیر این روش ناشی از تحریک تولید کلاژن است.

لیفت سانترال لب

لیفت لب از طریق بهبود ظاهر خطوط دور لب‌ها موجب کاهش آثار پیری می‌شود. شاخص‌هایی چون لب بالای بلند، افتادگی گوشه لب، پوشش دندان‌های بالایی توسط لب بالا و یا خطوط فرد سیگاری ممکن است موجب بروز عوارض ناخواسته و ظاهری پیرتر شود.

نخ

در این روش نخ‌های آب شدنی ساخته شده از پلی‌دی‌اکسانن با استفاده از یک سوزن ظریف به پوست تزریق‌شده و تولید کلاژن و الاستین را تحریک می‌کنند.

پیشگیری


راه‌های بسیاری برای پیشگیری از بروز و رفع چروک دور لب وجود دارد. در مراحل اولیه، شما می‌توانید عادات نادرستی که موجب ایجاد چین‌وچروک می‌شوند، را ترک کنید. نوشیدنی‌ها را به‌جای نی یا بطری با استفاده از لیوان بنوشید. از سیگار کشیدن یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار افراد سیگاری اجتناب کنید.   مطمئن شوید که از خواب کافی در طول شب برخوردار هستید و برای اجتناب از ایجاد چین‌وچروک در صورت، حتی‌الامکان به پشت بخوابید. اطمینان حاصل کنید که وعده‌های غذایی روزانه شما سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها می‌باشد و پوست خود را در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت کنید. از پوشش‌های محافظ مانند کلاه، پیراهن آستین‌بلند و همچنین کرم‌های ضد آفتاب، به‌ویژه بر روی صورت خود، استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که شما به‌طور مداوم از یک رژیم مراقبت از پوست خوب که موجب ریزش پوست مرده و بازیابی پوست جدید می‌شود، اطمینان حاصل کنید.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است