چین و چروک صورت و دور چشم: درمان و علت

img_1436901_thumbs_660x370_1551741

بالارفتن سن همیشه با تشکیل چین و چروک‌های پوستی همراه است و علت چروک صورت می باشد . پوست ما از سه لایه‌ی اصلی تشکیل شده است- اپیدرم، درم و لایه‌ی چربی‌های زیر پوستی. با بالا رفتن سن لایه‌ی اپیدرم نازک‌تر می‌شود و خاصیت چسبندگی خود را از دست می‌دهد. از دست دادن خاصیت چسبندگی در لایه‌ی اپیدرمیس نیز موجب می‌شود، رطوبتی که در زیر لایه‌ی اپیدرمیس وجود دارد از روی سطح پوست آزاد شود، که این مسئله باعث خشکی پوست می‌شود.

در لایه‌ی چربی زیرپوست، با بالا رفتن سن اندازه‌ی سلول‌های چربی کوچک می‌شود و به همین خاطر، این لایه‌ی چربی به خوبی از لایه‌های بالایی پشتیبانی نمی‌کند و در صورتی که این اتفاق بیافتد، پوست دچار افتادگی و شل‌شدگی شده و پیری پوست تقریبا نمایان می‌شود.

علت‌ها و دلایل بروز چین و چروک صورت


قرارگیری در معرض اشعه ماوراءبنفش

یکی از علت چین و چروک صورت ، قرار گرفتن در معرض اشعه‌های مضر خورشید موجب تجزیه مواد پشتیبانی‌کننده از پوست (کلاژن و الاستین) در بافت‌های آن می‌شود. کلاژن و الاستین در پایداری و انسجام بافت پوست نقش اساسی دارند و تجزیه آن‌ها موجب شل‌شدگی و افتادگی پوست و در نتیجه تشکیل چین و چروک صورت می‌شود.

سیگارکشیدن

سیگار کشیدنِ بیش از حد، به عنوان عاملی برای تسریع روند پیری در بدن و همچنین تشکیل چین و چروک‌ صورت شناخته می‌شود. پزشکان معتقدند که کشیدن سیگار به شدت بر خونرسانی به پوست تاثر منفی می‌گذارد.

بالا رفتن سن

با بالا رفتن سن، پوست شما کم‌کم خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و بیشتر خشک و شکننده می‌شود. همچنین پوست مقدار کمتری چربی تولید می‌کند و به همین خاطر حالت خشک و چروکیده پیدا می‌کند. همچنین لایه‌ی چربی زیر پوست با بالا رفتن به طور چشمگیری تحلیل می‌رود.

عدم آبرسانی کافی به پوست

عدم آبرسانی مناسب به پوست می‌تواند منجر به تشکیل چین و چروک‌ پیشانی و صورت شود و به علت نبود رطوبت کافی، پوست حالت چروکیده پیدا می‌کند.

جنسیت

بر طبق مشاهدات، زنان در مقایسه با مردان هم سن خود بیشتر به چین و چروک صورت و چین و چروک دور چشم دچار می‌شوند. البته این موضوع به خاطر این نیست که زنان به طور کلی بیشتر از مردان صحبت می‌کنند، بلکه به این خاطر است که زنان در اطراف لب‌های خود غدد تولید‌کننده‌ی چربی و عرق کمتری دارند. به همین خاطر پوست این ناحیه کمتر چرب و مرطوب می‌شود و بنابراین چین و چروک صورت بیشتری خواهد داشت. همچنین تعداد رگهای خونی این ناحیه در زنان کمتر از مردان است.

تاثیر کورتیزول

کورتیزول هورمونی است که زمانی که شخص دچار استرس می‌شود، در بدن او ترشح می‌شود. ترشح این هورمون موجب تسریع روند فرسایش کلاژن در بدن می‌شود. وجود کلاژن در پوست موجب حفظ انسجام بافت پوست و قابلیت ارتجاعی آن می‌شود. تشکیل چین و چروک‌های پوستی یکی از مشخص‌ترین نتایج فرسایش و تحلیل رفتن کلاژن می‌باشد.

تغذیه نامناسب

تغذیه نامناسب و ناکافی (عدم مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی به اندازه کافی)، یکی از عوامل مهمی است که در تشکیل چین و چروک‌ صورت نقش دارد. تغذیه نامناسب موجب تسریع روند پیری در بدن و تشکیل چین و چروک‌ صورت می‌شود.

 درمان چین و چروک صورت


 wrinkled-face-before-and-after

شما می توانید یک جلسه مشاوره کاملا رایگان با دکتر طرزی داشته باشید. دکتر طرزی به دقت به خواسته‌های شما گوش داده و روش‌های درمانی مناسب برای شما را پیشنهاد می‌دهد. هدف درمان از نظر دکتر طرزی رسیدن به نتایج طبیعی و حفظ ویژگی و کاراکتر صورت شما است.

هنگامی که در اطراف دهان شما چین و چروک ظاهر می‌شود، هیچ راهی برای از بین بردن آن‌ها وجود ندارد به جز اینکه قبل از بدتر شدن به رفع  چین و چروک صورت و چین و چروک دور چشم بپردازید.

روش‌های موثر برای درمان چین و چروک دور چشم و صورت شامل موارد زیر می‌شود:

کرم‌های حاوی رتینوئید

رتینوئید ماده‌ای است که از ویتامین A به دست می‌آید. این ماده در رفع چین و چروک دور چشم نسبتا موثر است. گاهی اوقات بعد از استفاده از رتینوئید، پوست بیمار دچار خارش، سوزش و قرمزی می‌شود. ترتینوئین و تازاروتن دو مورد از داروهای پرکاربرد و در‌دسترس، از دسته‌ی رتینوئید‌های موضعی هستند.

کرم‌های ضد چین و چروک

در حال حاضر فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها پر از انواع کرم‌ها و لوسیون‌های مختلف برای رفع چین و چروک صورت هستند. مهم‌ترین موضوعی که در هنگام انتخاب این کرم‌ها باید به آن توجه داشته باشید این است که کرم مورد نظر دارای چه عناصر و ترکیباتی است. از جمله مهم‌ترین ترکیبات اصلی این کرم‌ها عبارتند از: کینتین (Kinetin)، آلفا‌هیدروکسی‌اسید (Alpha hydroxyl acids)، رتینول (Retinol)، کوآنزیم Q10 (Coenzyme Q10) وآنتی‌اکسیدان‌ها. شرکت‌های تولید‌کننده این محصولات ادعا می‌کنند که کرم‌های آن‌ها می‌تواند چین و چروک‌های صورت را به طور چشمگیری کاهش دهد.

درم‌ابریژن

در این روش تهاجمی، خارجی‌ترین لایه‌ی پوست به کمک یک سمباده که سر آن چرخان است، برداشته می‌شود. بعد از برداشته شدن خارجی‌ترین لایه‌ی پوست، لایه‌ی جدیدی از پوست تشکیل می‌شود که عاری از چین و چروک است. این روش دردناک است و رسیدن به نتایج با این روش به چند هفته ریکاوری نیاز درد.

میکرودرم‌ابریژن

میکرودرم‌ابریژن یک روش لایه‌برداری ملایم است که تقریبا مشابه با درم‌ابریژن است اما با این تفاوت که درد بسیار کمتری دارد و در این روش سطح بسیار نازک‌تری از روی پوست برداشته می‌شود. در این روش ذرات بسیار ریز بلور آلومینیوم‌اکساید روی پوست سندبلاست می‌شوند (با سرعت بالا روی پوست پاشیده می‌شوند) و این ذرات همزمان توسط یک دستگاه ساکشن، مکیده می‌شوند. در این روش برای رسیدن به نتایج مورد نظر، نیاز به چند جلسه‌ی درمانی می‌باشد.

پیلینگ شیمیایی

پیلینگ شیمیایی توسط یک متخصص زیبایی مجرب باید انجام شود. در این روش یک ماده‌ی شیمیایی مانند گلیکولیک‌اسید بر روی پوست مالیده می‌شود و این ماده موجب لایه‌برداری پوست و کنار رفتن لایه‌ی نازکی از سطح پوست می‌شود. لایه‌ی زیرین این لایه، صاف و هموار و بدون چین و چروک خواهد بود.

تزریق بوتاکس (بوتولونیوم توکسین نوع A)

بوتاکس دقیقا در محل بروز چین و چروک‌های صورت تزریق می‌شود و به نحو موثری موجب صاف شدن چروک‌های پوستی می‌شود. برای حفظ نتایج حاصل از تزریق بوتاکس برای درمان چین و چروک اطراف چشم و صورت، لازم است هر 4 تا 5 ماه یکبار این تزریقات تکرار شوند.

لیزر فرکشنال

لیزر فرکشنال یک روش درمان سرپایی است که طی آن اشعه‌ی لیزر کانال‌های بسیار ریزی در پوست ایجاد می‌کند که با چشم قابل رویت نیستند (در واقع پوست را زخم می‌کند). با شروع روند طبیعی بازسازی پوست برای درمان این زخم‌های کوچک، مجددا در پوست کلاژن تولید می‌شود و تولید کلاژن به تدریج موجب رفع چین و چروک‌های پوستی می‌شود. به طور کلی لازم است لیزر فرکشنال بین 4 تا 6 جلسه انجام شود و بین هر یک از جلسات درمانی 4 تا 6 هفته فاصله باشد.

هایفوتراپی

هایفوتراپی به طور عمده برای درمان افتادگی پوست صورت، رفع چروک‌های عمقی و شل‌شدگی لایه‌ی عضلانی زیر پوست به کار می‌رود و می‌تواند در بهبود فرم صورت نیز موثر باشد.
اصول کار هایفوتراپی این است که امواج قوی ماورای ‌صوت بر روی ناحیه درمان متمرکز می‌شوند، و  موجب گرم شدن بافت زیرین پوست می‌شوند و این گرما موجب تحریک کلاژن‌سازی و هایپرپلازی در سلول های پوست می‌شود. (‌هایپرپلازی یا بیش‌رویش به معنی افزایش در تکثیر سلول و در نتیجه افزایش تعداد آن است).
این گرما در حدی است که آسیبی به لایه خارجی پوست نمی‌زند، چرا که امواج قوی ماوراء‌صوت  در هر نوبت کمتر از 0.5 ثانیه اعمال می شوند و این امواج مستقیما جذب لایه مورد نظر در پوست می شوند. این امواج به بافت‌های محیطی برخورد نمی کنند و مستقیما به لایه SMAS (لایه نازکی از جنس بافت همبند است که درست در زیر پوست و روی عضله قرار دارد) جذب می‌شوند. بنابراین این اشعه به طور انتخابی، بر روی لایه اصلی که وظیفه بالاکشیده شدن پوست می باشد (لایه‌ی SMAS) اثر می‌گذارد. این روش درمانی برای این نواحی در صورت مفید است: پیشانی، دور چشم، استخوان گونه، لپ‌ها، چانه و غبغب (پوست گردن) که دچار شل‌شدگی و افتادگی شده باشد.

لیفت صورت

در عمل جراحی لیفت صورت، لایه‌ی چربی و پوست اضافی صورت به عضلات و بافت‌های همبند زیرین خود بخیه زده می‌شوند و بدین صورت چین و چروک‌های صورت از بین می‌روند و این نتایج بین 8 تا 10 سال ماندگاری خواهند داشت.

پیشگیری


در ادامه برخی از نکات موثر در پیشگیری از بروز چین و چروک‌های صورت ذکر شده‌اند:

  1. حفاظت از پوست در برابر آفتاب: اگر می‌خواهید پوست خود را در برابر بروز چین و چروک حفظ کنید، سعی کنید تا جایی که می‌توانید در بعدازظهر‌های آفتابی بیرون از خانه نروید. درصورتی‌که مجبور هستید از خانه بیرون بروید، دست و صورت خود را بپوشانید و از چتر آفتابی استفاده کنید. این کار بهترین راه برای به حداقل رساندن آسیب ناشی از اشعه خورشید می‌باشد. همچنین می‌توانید یک کرم یا لوسیون ضد آفتاب با کیفیت خوب و عیار حفاظتی بالا تهیه کنید و نیم ساعت قبل از این که از خانه بیرون بروید آن را به تمامی نقاطی از پوستتان که در معرض آفتاب هستند، بزنید.
  2. اجتناب از سیگار کشیدن: برای بهبود بافت و رنگ پوست خود، از کشیدن سیگار خودداری کنید. با ترک کردن سیگار می‌توانید از پوستتان در برابر تشکیل چین و چروک، محافظت کنید.
  1. تغذیه سالم: پزشکان معتقدند که ویتامین‌های A، C، B3 (نیاسین) و ویتامین E برای سلامتی پوست بسیار مفید هستند. سعی کنید یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید که سرشار از ویتامین‌ها، املاح معدنی است تا بتوانید پوست خود را در برابر چین و چروک‌ها مقاوم کنید.
  2. نوشیدن آب به مقدار زیاد: هر روز حداقل 10 تا 12 لیوان آب بنوشید. نوشیدن آب برای سلامتی پوست اهمیت زیادی دارد، چرا که نه تنها مواد سمیِ مضر را از بدن شما دفع می‌کند بلکه موجب آبرسانی و تغذیه سلول‌های پوستی نیز می‌شود.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است