راه ها و روش های رفع و از بین بردن غبغب

05cc30830b9161e32cb8

همه ما ترفندهایی را برای مخفی کردن غبغبمان به کار بسته‌ایم، گاهی پیراهنی یقه‌اسکی به تن کرده‌ایم، گاهی به شال و دستمال دور گردن متوسل شده‌ایم و یا سرمان را دقیقاً زمان گرفتن عکس کج کرده‌ایم. اگرچه غبغب داشتن لزوماً به معنای پا به سن گذاشتن نیست، بااین‌حال اکثر مردم بر این باورند که غبغب سنشان را بیشتر جلوه می‌دهد. بنابراین باید دید که آیا روشی برای از بین بردن غبغب وجود دارد یا خیر؟

هرچند عمل‌های جراحی گوناگونی برای رفع غبغب وجود دارد، اما نیازی نیست برای رهایی از غبغب تن به چاقوی تیز جراحی سپرد، چراکه خوشبختانه روش‌های غیرجراحی کارآمد، مقرون‌به‌صرفه و بدون درد بسیاری توسط دکتر طرزی ارائه می‌شود که هیچ نشانه و جای زخمی را بر روی پوست باقی نمی‌گذارند.

برای بزرگنمایی تصاویر کلیک کنید .

 

دلایل به وجود آمدن غبغب


غبغب لایه‌ای چربی زیرپوستی در اطراف گردن است که رو به پایین می‌افتد و چروک‌هایی را ایجاد می‌کند که باعث می‌شود به نظر بیاید فرد چانه دیگری زیر چانه اصلی دارد.

ژنتیک

احتمال دارد در مورد غبغب نیز دقیقاً مانند رنگ چشم یا مو عامل‌های ارثی و ژنتیک دخالت داشته باشد. معمولاً دیگر اعضا خانواده افراد دارای غبغب نیز این مشکل را دارند. ژنتیک بر ذخیره چربی و میزان احتباس آب یعنی دو عاملی اثر می‌گذارد که در شکل‌گیری غبغب مؤثر هستند. رژیم خانوادگی نیز نقش مهمی را در این مورد ایفا می‌کند.

سن

شل شدن پوست و ضعف عضلانی پی‌آمدهای طبیعی پیر شدن هستند. با شل شدن و افتادگی عضله‌ها احتمال ایجاد غبغب افزایش می‌یابد و این شرایط هنگامی تشدید می‌شود که خاصیت ارتجاعی و کشیدگی پوست کاهش یابد.

اضافه وزن

شایع‌ترین دلیل ایجاد غبغب احتمالاً اضافه وزن یا بیش از حد بودن چربی بدن است. اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، طبیعی است که دیر یا زود با غبغب نیز مواجه شوید. البته نزدیک بودن وزن به وزن ایده‌آل لزوماً به این معنا نیست که هیچ‌گاه غبغبی را زیر چانه خود نخواهید دید.

روش‌های از بین بردن و رفع غبغب


رژیم

 رژیم غذایی مناسب هم برای پیشگیری و درمان غبغب و رهایی از آن مفید است. بااین حال غبغب در بسیاری از موارد ریشه در چاقی ندارد، به عبارت دیگر صورت افراد کاملاً خوش اندام نیز گاهی بنا به دلایلی چاق می‌شود که همان‌طور که قبلاً اشاره شد مسائل ژنتیکی را باید مسئول شکل‌گیری غبغب دانست.

بنابراین اگر علی‌رغم لاغر بودن، غبغب دارید، طبیعی است که بیش از این لاغر شدن کمکی به برداشتن غبغب نخواهد کرد. البته بسیاری از افراد دارای این شرایط نیز از ایجاد چند تغییر در رژیم غذایی خود نتیجه مثبتی به دست می‌آورند. این تغییرهای مفید عبارت‌اند از:

•    جایگزینی گوشت‌های پرچرب مانند گوشت گاو با گوشت‌های کم چربی مانند مرغ
•    حذف کردن کره و جایگزینی آن با خوراکی‌های دیگر
•    و مهم‌تر از همه نوشیدن آب بیشتر

به جز سه مورد بالا هیچ تغییر دیگری در رژیم غذایی برای لاغر کردن صورت و رفع غبغب مفید نخواهد بود، مگر این که هدف اصلی لاغری کل بدن از جمله صورت و غبغب باشد. بااین حال همان‌طور که شرح آن رفت چاقی همواره عامل ایجاد غبغب نیست، در حقیقت غبغب و دور کمر پهن یاران جدانشدنی نیستند و وجود یکی ضرورت وجود دیگری را ایجاب نمی‌کند.

   ورزش

یکی از روش های درمان غبغب ورزش است. بسیاری مشکل غبغب را با انجام تمرین‌ها و حرکت‌های مخصوصی برطرف کرده‌اند که هدف از انجام‌شان تقویت ساختار عضلانی زیر چانه و بالای گردن است. در این بخش نیز مانند هر قسمت دیگری از بدن در صورت قوی‌تر شدن ساختار عضلانی دیگر جایی برای چربی نخواهد بود.

به علاوه با سفت شدن عضله‌ها پوست شل شده نیز کشیده می‌شود و به خوبی روی ساختار استخوانی را می‌پوشاند. انجام این حرکت‌ها جدا از اینکه یکی از راههای از بین بردن غبغب است ، جوانی دوباره را نیز به ارمغان می‌آورد.

لیفت با نخ

از دیگر روش های رفع و راههای از بین بردن غبغب لیفت با نخ می باشد که می‌توان عملاً برای رفع مشکل افتادگی تمام ناحیه‌های بدن استفاده کرد. لیفت با نخ به ویژه برای بهبود افتادگی پوست گردن در اثر پیری زودرس راهگشا است. باقی نماندن جای زخم قابل مشاهده، کوتاه بودن عمل و انجام شدن آن ظرف یک ساعت و کوتاهی دوران بهبود از مزایای لیفت با نخ است.

آیا لیفت نفرتیتی همان لیفت با نخ است؟

خیر، این دو عمل کاملاً متفاوت هستند. البته هر دو می‌توانند برای اصلاح یا بهبود گردن، چانه و خط فک مفید باشند. بوتاکس نیز برای شل کردن عضله پلاتیسمای گردن با احتیاط در مقادیر کنترل شده در ناحیه‌های به دقت مشخص شده تزریق می‌شود. افزایش سن باعث می‌شود این عضله سفت شود و بخش پایین صورت را رو به پایین بکشد. عضله‌های بالای صورت در اثر شل شدن عضله پلاتیسما این امکان را می‌یابند تا بخش پایین صورت را رو به بالا بکشند.

لیپولیز با لیزر

لیپولیز با لیزر گاهی اوقات "لیپو هوشمند" نیز نامیده می‌شود و تفاوت آن با لیپوساکشن سنتی دقیقاً به همین واژه "ساکشن یا مکش" مربوط می‌شود. در این روش نوین از لیزر برای تبدیل به مایع کردن چربی استفاده می‌شود و سپس مایع حاصل از راه برش‌های بسیار ظریف و کوچک تخلیه می‌شود. چون لیپولیز معمولاً برای ناحیه‌های کوچکتر بدن کاربرد دارد، به طور روزافزونی برای تغییر شکل خط فک و رفع و از بین بردن و  درمان غبغب  مورد استقبال قرار گرفته است. لیپولیز با لیزر ایمن‌تر و ملایم‌تر از لیپوساکشن سنتی است و غالباً از آن در کنار لیفت با نخ یا روش‌های دیگری مانند لیزر درمانی بهره گرفته می‌شود.

اولتراسوند

اولتراسوند یا اولتراپی روشی غیرتهاجمی و کاملاً غیرجراحی برای درمان غبغب است. بسیاری، به ویژه آقایان، از آن رو این روش را انتخاب می‌کنند که ملایم‌تر است و بهبود حاصل از آن به تدریج آشکار می‌شود. اولتراسوند فرایند التیام‌بخشی طبیعی خود بدن را برای بالا کشیدن و سفت کردن پوست، به خصوص در ناحیه گردن و صورت، به کار می‌گیرد. انرژی اولتراسوند (امواج مافوق صوت) بر روی لایه‌های نگهدارنده ساختاری عمیق پوست به کار برده می‌شود تا تولید الاستین و کلاژن جدید تحریک شود. نتایج به مرور زمان و ظرف دو تا سه ماه آشکار می‌شود، بنابراین تغییر ناگهانی جلب توجه نمی‌کند. به علاوه شاخص‌ترین مزیت اولتراسوند این است که تنها 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد و نیازی به استراحت کردن و مرخصی گرفتن ندارد.

ترماژ

در ترماژ، همان گونه که از نام آن برمی‌آید، از گرما و حرارت برای رفع و از بین بردن غبغب استفاده می‌شود، حال آن که در اولتراسوند از ارتعاش امواج صوتی بهره گرفته می‌شود. لایه‌های عمیق پوست (غشا میانی پوست و بافت زیرپوستی) در ترماژ با بهره‌گیری از فن‌آوری رادیوفرکوئنسی گرم می‌شود، حال آن که در این بین پوست بیرونی سرد نگه داشته می‌شود. فرایند ترمیم طبیعی بدن، مانند روش اولتراسوند، تحریک می‌شود و به این ترتیب کلاژن جدید برای سفت و صاف کردن پوست تولید می‌گردد. از آنجایی که غبغب لایه چربی ناخواسته‌ای در بافت زیرپوستی است، ترماژ درمانی مناسب محسوب می‌شود. مشکل افتادگی در نتیجه سفت شدن پوست به دلیل تولید کلاژن ارتجاعی بیشتر رفع می‌شود.

عوارض و انتخاب روش درمانی مناسب


عوارض تمام این درمان‌های غیرتهاجمی یا با تهاجم حداقل بسیار اندک است، اما منظورمان این نیست که احتمال بروز هیچ اثر جانبی وجود ندارد. عوارض این عمل‌های غیرجراحی مشابه جراحی پلاستیک قدیمی است، البته تفاوت‌شان در این است که شدت عوارض این عمل‌های نوین بسیار کمتر و احتمال بروزشان بسیار پایین‌تر است. در هر حال پیش از هر گونه تصمیم‌گیری باید با پزشکی باتجربه مشورت کرد تا بهترین روش درمانی انتخاب شود.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است