پاک کردن تاتو و خالکوبی با لیزر

maxresdefault

آیا از تاتویی که انجام داده‌اید پشیمان هستید؟ رفع تاتو با لیزر یکی از برترین و موثرترین روش‌های پاک کردن خالکوبی و تاتوهایی است که دیگر خواهان آن نیستید. پاک کردن تاتو با لیزر، ایمن‌ترین و سریع‌ترین راه ممکن برای پاک کردن خالکوبی است که کمترین آسیب را به پوست شما می‌زند. سایر روش‌های پاک کردن خالکوبی و تاتو عبارتند از جراحی، پیلینگ شیمیایی و درمابریژن به‌روش معمول. امروزه این روش‌ها به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرند، چرا که احتمال آسیب زدن و زخم شدن پوست (و به جا ماندن جای زخم‌ها) دراین روش‌ها زیاد است.

محل تتو روی بدن به‌طور قابل توجه و حیرت‌انگیزی روی روند پاک کردن تتو تاثیر دارد. به‌طور مثال تتوهایی که در نزدیکی قلب قرار دارند، گردش خون بیشتری دارند و در نتیجه آسان‌تر پاک می‌شوند، اما در مقابل پاک کردن تاتو بدن که از قلب دور هستند، مانند ران و پاها، مشکل‌تر خواهد بود.

شما می‌توانید با دکتر طرزی مشاوره کنید و در مورد شرایط وخواسته‌ها ی خود و بهترین روش درمانی که مناسب شماست، از ایشان سوال کنید و مطمئن شوید که برای پاک کردن خالکوبی با لیزر بهترین تجربه را خواهید داشت.

لیزر رفع تاتو چگونه عمل می‌کند؟


در حین انجام لیزر از بین بردن خالکوبی ، اشعه‌های لیزر مستقیماً روی محل‌های خالکوبی شده تابانده می‌شوند و موجب شکسته شدن رنگدانه‌های خالکوبی شده می‌شوند. بدین ترتیب، جوهر خالکوبی که درون پوست است، به ذرات کوچک‌تر تقسیم می‌شود و این ذرات کوچک‌تر به آسانی و ازطریق سیستم تصفیه طبیعی که در پوست وجود دارد، جذب بدن می‌شوند. تصفیه کردن و پاک کردن تاتو چندین هفته زمان می‌برد، و به‌ همین‌خاطر است که لازم است بین جلسات لیزر به اندازه کافی فاصله بیافتد. هر بار که شما برای لیزر پاک کردن خالکوبی مجدداً مراجعه می‌کنید، تتوی شما از دفعه قبل کمرنگ‌تر خواهد بود.

دراین کلینیک برای راحتی مراجعه کنندگان، هم از کرم بی‌حس کننده موضعی و هم از داروی مسکن استفاده می‌شود تا در حین انجام لیزر، بیمار کاملاً احساس راحتی کند. اکثر افرادی که لیزر پاک کردن خالکوبی را انجام می‌دهند، اظهار می‌کنند که انجام لیزر برای آنها به آسانی قابل تحمل بوده و در واقع از چیزی که انتظارش را داشته‌اند بسیار بهتر بوده است.

سه دستگاه مختلف لیزر به‌طور ویژه برای پاک کردن تاتو ساخته شده‌اند و به‌کار می‌روند که هرسه آن‌ها از تکنولوژی Q-Switch بهره می‌برند، با استفاده از این تکنولوژی به صورت متناوب از امواج لیزر با طول موج کوتاه و بلند استفاده می‌شود:

  • لیزر Q-switched Ruby (رابی)
  • لیزر Q-switched Alexandrite (الکساندریت)
  • Q-switched Nd: YAG، جدید‌ترین سیستم لیزری در این طبقه که به طور ویژه و پیشرفته در پاک کردن رنگ‌های قرمز، آبی و مشکی به‌کار می‌رود.

آمادگی برای انجام لیزر رفع تاتو


برای این که مطمئن شوید لیزر رفع تاتو به‌طور کاملاً ایمن و موثر انجام خواهد شد، لازم است قبل از انجام لیزر اقداماتی را به عمل آورید:

  • در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید و از تخت‌های برنزه کردن استفاده نکنید: قرار گرفتن در معرض آفتاب از میزان تاثیر گذاری لیزر می‌کاهد و احتمال بروز عوارض جانبی لیزر را نیز افزایش می‌دهد. در صورتی که قرار است در معرض نور آفتاب قرار گیرید حتما از کرم ضد‌آفتابی استفاده کنید که SPF آن 50 یا بالاتر و حاوی زینک‌اکسید باشد.
  • از مصرف برخی داروها که باعث می‌شوند پوست شما در برابر نور حساس شود، خودداری کنید.
  • ناحیه ای که قرار است لیزر شود را کاملاً پاک کنید تا هیچ ماده‌ی آرایشی یا کرم یا روغنی روی آن نباشد.
  • روز قبل از جلسه‌ی لیزر پاک کردن خالکوبی، موهای محل مورد نظر را اصلاح کنید.

بعد از انجام تتو باید به اندازه کافی صبر کنید تا پوست شما کاملاً بهبود یابد و سپس برای لیزر رفع تاتو اقدام کنید. طی جلسه‌ی مشاوره‌ای که قبل از انجام لیزر خواهید داشت در مورد سایر توصیه‌های لازم و نحوه‌ی آماده شدن برای جلسه‌ی لیزر به شما توضیحات کامل داده خواهد شد.

لیزر پاک کردن تاتو چگونه انجام می‌شود؟


در ابتدا محل خالکوبی شده پاکسازی می‌شود و برای ثبت در پرونده شما،از آن عکسبرداری می‌شود. سپس تکنسین مربوطه دستگاه لیزر را روی محل خالکوبی شده قرار داده و آن را روی پوست شما حرکت می‌دهد و اشعه لیزر را به محل‌های خالکوبی شده می‌تاباند. طول هر جلسه‌ی درمانی بستگی به رنگ و اندازه‌ی تاتوی شما دارد. لیزر یک خالکوبی که به اندازه‌ی یک سکه 25 سانتی است، بین 3 تا 5 دقیقه طول می‌کشد برخی از بیماران درخواست می‌کنند که قبل از انجام لیزر روی پوست آن‌ها کرم بی‌حس کننده مالیده شود، که انجام این کار باعث می‌شود درد ناشی از لیزر (یا اشعه‌ی نوری پرقدرت) کاهش پیدا کند. بسیاری از بیماران بدون استفاده از کرم بی‌حس کننده می‌توانند به خوبی انجام لیزر را تحمل کنند و می‌گویند که درد ناشی از لیزر تنها در حد درد بند انداختن صورت است. بعد از اتمام لیزر پاک کردن خالکوبی، یک پماد مخصوص روی پوست مالیده می‌شود تا پوست این ناحیه مرطوب بماند و سپس پوشش محافظ روی آن قرار داده می‌شود.

به چند جلسه لیزر نیاز دارم؟


تعداد جلساتی که برای از بین بردن تاتوی خود نیاز دارید به اندازه‌ی تاتو، رنگ آن، محل تاتو روی بدن شما و سن شما بستگی دارد. در طی جلسه‌ی مشاوره، پزشک شما در مورد برنامه‌ی درمانی شما توضیحات کامل را خواهد داد و به تمامی سوالات شما در این زمینه پاسخ می‌دهد.

نتایج رفع تاتو با لیزر چیست؟


 before-after-laser-tattoo-removal

برای رفع تاتو با لیزر لازم است که بیماران بیش از یک جلسه لیزر درمانی انجام دهند ومعمولاً رفع کامل تتو به چندین جلسه لیزر درمانی نیاز دارد. هر تاتو با تاتوی دیگر به لحاظ اندازه و رنگ، متفاوت است. تمامی این عوامل در طی جلسه‌ی مشاوره تکمیلی که بعد از جلسه‌ی لیزر اول انجام می‌شود، بررسی می‌شود و پزشک شما یک برنامه‌ی درمانی و زمان‌بندی اختصاصی را برای رفع کامل تاتوی شما تعیین می‌کند. بعد از هر جلسه‌ی لیزر درمانی، به تدریج جوهر خالکوبی شما کمرنگ‌تر و کمرنگ‌تر می‌شود و خالکوبی محو می‌شود. برخی از بیماران تنها خواستار این هستند که تتوی آن‌ها کمی کمرنگ شود تا بتوانند یک خالکوبی دیگر به جای آن انجام دهند و یا این که برای تصحیح شکل تتوی خود و تغییر حالت آن می‌خواهند کمی آن را کمرنگ کنند. انجام این کار نیز کاملاً امکان‌پذیر است و شما می‌توانید طی جلسه مشاوره، در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

عوارض جانبی پاک کردن تاتو با لیزر چیست؟


بلافاصله بعد از لیزر تاتو ممکن است پوست شما قرمز شود، کمی متورم شود، پوسته‌پوسته شود و احساس خارش یا احساسی شبیه آفتاب سوختگی داشته باشد. پزشک شما در طی جلسه‌ی مشاوره در مورد جزئیات کامل برنامه‌ی درمانی با شما صحبت خواهد کرد و همچنین در مورد عوارض جانبی و نتایجی که این روش درمانی می‌تواند برای شما داشته باشد به شما توضیح خواهد داد. در صورتی که هنگام انجام لیزر، چیزی متفاوت از آنچه برای شما توضیح داده شده برای‌تان رخ داد و حس کردید، مجدداً به پزشک خود مراجعه کنید و در این مورد به او اطلاع دهید.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است