رفع و درمان سیاهی(تیرگی)زیر بغل

244-763

مشکلات مربوط به ناحیه زیر بغل، همیشه دغدغه فکری بسیاری از زنان و همچنین مردان بوده است. برعکس آن چیزی که فکر می‌کنید، سیاهی و تیرگی زیر بغل یک مشکل شایع است و فقط شما تنها نیستید که چنین مشکلی دارید. خیلی از افراد دوست دارند که لباس‌های بدون آستین بپوشند، اما سیاهی و تیرگی ناحیه زیر بغل آن‌ها، برایشان مایه‌ی شرمندگی است.

علت سیاهی و تیرگی زیر بغل چیست؟


 تیغ زدن موهای زیر بغل :با تیغ زدن موهای زیر بغل، قسمتی از تار مو‌ها که خارج پوست است، با تیغ بریده می‌شود، اما باقی مانده‌ی تار مو‌ها در پوست باقی می‌ماند و باعث تیرگی پوست می‌شود. بنابراین راه بهتر برای رفع موهای زائد زیر بغل، زدن وکس، IPL یا لیزر می‌باشد.

 تجمع پوست مرده، خصوصا در بین چروک‌های پوستی زیر بغل : در این حالت استفاده از یک لیف نرم بسیار موثر است. راه‌های دیگر برای از بین بردن این پوسته‌های مرده، استفاده از اسکراب(لایه بردار صورت) و شوینده‌های حاوی اسید لاکتیک است. همچنین می‌توانید برای حل این مشکل به متخصص پوست یا کلینیک زیبایی مراجعه کنید تا بر روی پوست زیر بغل، پیلینگ شیمیایی انجام دهند. پوست زیر بغل نیز مانند سایر قسمت‌های دیگر پوست شما، نیاز به جوانسازی دارد تا زیباتر به نظر بیاید.

استفاده از مواد شیمیایی که باعث واکنش‌های پوستی می‌شود، مانند محصولات ضد بو و ضد عرق: هرچند متوقف کردن مصرف ماده شیمیایی مورد نظر، باعث روشن شدن پوست زیر بغل نمی‌شود اما برای تیرگی ناشی از این مورد نیز درمان‌های قطعی وجود دارد.

 آکانتوزیس نیگریکانس (تیرگی و ضخیم شدن پوست زیر بغل) : آکانتوزیس نیگریکانس یک بیماری پوستی است که به صورت تیره‌رنگ شدن و ضخیم شدن پوست به صورت مخملی، در نواحی چین دار بدن می‌باشد و یکی از این نواحی، زیر بغل است. این بیماری بیشتر در افراد چاقی که اضافه وزن آن‌ها ناشی از دیابت است و در نژاد‌های آفریقایی دیده می‌شود. البته ممکن است یک شخص عادی و سالم هم به این بیماری مبتلا شود. همچنین امکان به ارث رسیدن این بیماری از والدین نیز وجود دارد. این مشکل پوستی به مرور زمان ایجاد می‌شود و درمان آن عمدتا با کنترل عامل زمینه‌ای بیماری انجام می‌شود و یا اینکه از بیمار خواسته می‌شود که از وزن خود بکاهد. استفاده از لیزر Q-Switch نیز ممکن است به بهبود ظاهر پوست بیمار کمک کند.

 هایپرپیگمنتیشن (افزایش رنگدانه پوست و پیدایش لک‌های پررنگ): هایپرپیگمنتیشن زمانی ایجاد می‌شود که تولید ملانین در پوست افزایش پیدا کند. در مورد پوست زیر بغل، اصطکاک مداوم پوست زیر بغل باعث التهاب خفیف پوست و نهایتا هایپرپیگمنتیشن می‌شود. این حالت بیشتر در افرادی که پوست بازوی آن‌ها شل است یا افرادی که زیاد عرق می‌کنند یا مستعد التهاب پوستی هستند، ایجاد می‌شود. این مشکل در خانم‌های باردار نیز، به علت افزایش هورمون پروژسترون و در نتیجه، افزایش رنگدانه‌ها در نواحی چین دار پوست، ایجاد می‌شود. برای سفید کردن پوست در این حالت درمان‌هایی وجود دارد و برای تضمین سفید ماندن پوست در دراز مدت، لازم است اقداماتی انجام شود. برای مثال، برای کاهش اصطکاک پوستی، لباس های خیلی تنگ نپوشید، برای کنترل تعریق از آلومینیوم اکساید استفاده کنید و برای کاهش التهاب پوست از هر ماده ای که باعث التهاب تحریک پوستتان می شود اجتناب کنید.

روش‌های درمان تیرگی و سیاهی زیر بغل


لیزر

alma_ajust_3

لیزر یکی از روش های رفع تیرگی زیر بغل است و دلایل محبوبیت روش لیزر موهای زائد زیر بغل، این است که علاوه بر تمیزی و از بین بردن موهای زائد، این روش باعث درمان سیاهی و تیرگی زیر بغل نیز می‌شود. لیزر موهای زائد زیر بغل ممکن است تمامی ‌موهای این ناحیه را از بین نبرد، اما باعث کاهش شدید موهای این ناحیه می‌شود و از آن جایی که فولیکول‌های مو دیگر فعال نیستند، رنگدانه آن‌ها نیز بسیار روشن‌تر است.

الکترولیز

یکی دیگر از راه‌های رفع تیرگی و سیاهی زیر بغل، این است که از روش الکترولیز برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه استفاده کنید. از آن جایی که در روش الکترولیز ریشه‌ی موها مستقیما سوزانده می‌شوند و دیگر موها رشد نمی‌کنند، پس از مدتی متوجه خواهید شد که این روش باعث رفع سیاهی و تیرگی زیر بغل شما شده است. الکترولیز روشی وقت‌گیر است، اما این روش از بین بردن تیرگی و سیاهی زیر بغل ارزش زمانی که صرف آن می‌کنید را دارد، چرا که نتایج این روش دائمی است و موهای الکترولیز شده دیگر هرگز رشد نخواهند کرد.

روش‌هایی که در ادامه ذکر شده‌اند باعث رفع تیرگی و سیاهی زیر بغل می‌شوند، اما نتایج این روش‌های از بین بردن سیاهی و تیرگی زیر بغل ماندگار نیستند.

پیلینگ شیمیایی

انجام پیلینگ شیمیایی روشی عالی برای درمان تیرگی و سیاهی زیر بغل است. مواد مورد استفاده در پیلینگ شیمیایی، به لحاظ قدرتلایه‌برداری، بسیار متفاوت هستند و متخصص شما تعیین خواهد کرد که برای رسیدن به نتایج مورد نظر، کدام یک از این مواد برای شما مناسب هستند. پیلینگ شیمیایی موجب برداشته شدن لایه‌ی خارجی پوست می‌شود و لایه‌ی جدید و سالم‌تری جایگزین آن می‌شود. این روش همچنین باعث افزایش تولید کلاژن در پوست می‌شود.

به طور کلی به منظور رفع تیرگی زیر بغل، لازم است چند نوبت پلینگ شیمیایی انجام شود. در اکثر موارد، عوارض جانبی ناشی از این روش بسیار کم هستند و نیازی به دوره ریکاوری بعد از پیلینگ نیست. در صورتی که می‌خواهید پیلینگ شیمیایی انجام دهید، حتما به یک متخصص مراجعه کنید تا این کار را برای شما انجام دهد تا احتمال سوختن پوست شما به حداقل برسد.

درم ابریژن

این روش برای رفع سیاهی وتیرگی زیر بغل بسیار موثر است. در این روش برای لایه‌برداری کردن از پوست از یک برس سیمی استفاده می‌شود. انجام این کار باعث سرعت بخشیدن به روند بازسازی پوست می‌شود و سریعا لایه‌ی جدید و سالمی، جایگزین لایه‌ی قبلی پوست می‌شود. درمابریژن همچنین باعث افزایش میزان کلاژن موجود در پوست و استحکام بیشتر بافت پوست می‌شود.

البته این روش به شدت تهاجمی است، برخی عوارض جانبی به دنبال دارد و بعد از آن نیاز به سپری کردن دوران ریکاوری می‌باشد. مانند اکثر روش‌های مشابه، در این روش نیز برای رسیدن به نتایج مورد نظر، نیاز به انجام بیش از یک جلسه درمانی می‌باشد. قبل از انجام درم ابریژن روی پوست زیر بغل، پماد بی‌حس کننده مالیده می‌شود تا شخص در هنگام انجام درم ابریژن هیچ دردی احساس نکند.

میکرودرم ابریژن: میکرودرم ابریژن نیز روشی برای لایه‌برداری پو ست است، اما برای انجام این کار از یک مکانیزم بسیار ملایم

استفاده می‌کند. در این روش با استفاده از یک دستگاه بلور‌های بسیار ریزی روی پوست اسپری می‌شوند. همزمان با اسپری کردن این بلورها، پوسته‌های صورت و بلور‌های اسپری شده توسط قسمت ساکشن دستگاه، مکش می‌شوند و به مخزن دستگاه منتقل می‌شوند. بعد از لایه‌برداری با میکرودرم ابریژن، روند بازسازی پوست آغاز می‌شود و میزان تولید کلاژن در پوست افزایش می‌یابد.

میکرودرم ابریژن یک روش کم‌تهاجمی است و نیازی به دوره ریکاوری بعد از آن نیست. عوارض ناشی از این روش نیز بسیار خفیف و موقتی هستند. قبل از انجام میکرودرم ابریژن، پماد بی‌حس کننده روی پوست مالیده می‌شود تا شخص هیچ دردی احساس نکند. برای رفع تیرگی زیر بغل تا میزان مورد انتظار، لازم است چندین جلسه میکرودرم ابریژن انجام شود. پزشک شما، بهتر از هر شخص دیگری می‌تواند تعیین کند که به چه تعداد جلسه درمانی نیاز دارید.

پاکسازی پوست

 همیشه در تمامی قسمت‌های بدن ما از جمله ناحیه زیر بغل، سلول‌های مرده‌ی پوست، روی سطح پوست جمع می‌شوند. با استفاده از یک ماسک شنی ملایم می‌توانید این سلول‌های مرده را روی سطح پوست کنار بزنید تا پوست ناحیه زیر بغل روشن‌تر بشود. در مورد انجام این کار احتیاط کنید و این کار را بیشتر از یک یا دوبار در هفته انجام ندهید، چون در غیر این صورت پوست شما بیش از حد حساس می‌شود.

پیشگیری از سیاهی و تیرگی زیر بغل


بهترین راه برای درمان سیاهی پوست زیر بغل، پیشگیری از آن است. اگر در حال حاضر پوست زیر بغل شما تیره نیست، اقداماتی که در ادامه گفته شده را انجام دهید تا از بروز این مشکل جلوگیری کنید. اما در صورتی که پوست زیر بغل شما همین حالا نیز تیره رنگ است، باز هم لازم است این اقدام را انجام دهید تا از تیره‌تر شدن پوست خود جلوگیری کنید. روش‌های جلوگیری از سیاهی و تیرگی پوست زیر بغل عبارتند از:

• از روش دیگری برای از بین بردن موهای زائد زیر بغل استفاده کنید: به جای تیغ زدن، از روش‌های دیگری برای از بین بردن موهای زائد زیر بغل استفاده کنید. به عنوان مثال وکس زدن یا لیزر کردن، روش‌های مناسبی برای از بین بردن موهای زائد زیر بغل هستند. در این روش‌ها تعداد دفعات مورد نیاز برای اقدام به از بین بردن موها، کمتر است و به همین خاطر احتمال تیره شدن پوست این ناحیه نیز کمتر است.

• پوست خود را پاکسازی کنید: همیشه زیر بغل خود را تمیز نگه دارید و البته راه تنفس پوست خود را نیز با صابون‌ها و مواد شیمیایی قوی نگیرید. برای از بین بردن سلول‌های مرده که روی سطح پوست جمع می‌شوند، حداقل هفته‌ای سه بار، پوست خود را پاکسازی کنید. ( مترجم: در بالا گفته شده بود بیش از دوبار انجام نشود)

• از مصرف ضدعرق‌ها و دئودورانت‌ها اجتناب کنید: برای از بین بردن بوی بد زیر بغل، از روش‌های طبیعی استفاده کنید. برخی از این روش‌ها عبارتند از: استفاده از دئودورانت‌های بدون آلومینیوم، شستن مرتب بدن، تغییر رژیم غذایی، سم‌زدایی کردن بدن و پوشیدن لباس‌هایی با الیاف طبیعی. ( مترجم: در بالای مقاله قبلا ذکر شده بود که برای این منظور از آلومینیوم اکساید استفاده شود

• لباس‌هایی که بیش از حد تنگ هستند، نپوشید: از پوشیدن لباس‌هایی که قسمت زیر بغل آن‌ها بسیار تنگ است، اجتناب کنید، چرا که پوشیدن این لباس‌ها می‌تواند موجب تیرگی پوست زیر بغل شود. در عوض بهتر است لباس‌های راحت و گشاد بپوشید.

در صورتی که قصد دارید برای روشن کردن پوست زیر بغل از کرم‌های روشن کنده استفاده کنید، بهترین کار این است که در این مورد با متخصص مشورت کنید. می‌توانید برای جلوگیری از تیره شدن پوست زیر بغل از روش‌های گفته شده در بالا استفاده کنید. با درمان و رفع سیاهی و تیرگی زیر بغل، می‌توانید اطمینان به نفسی که شایسته‌اش هستید را به دست بیاورید و هر زمان که دوست داشتید، بدون احساس شرمندگی و خجالت، لباس‌های بدون آستین بپوشید.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است