روش‌های کوچک کردن و لاغری موضعی شکم و پهلوها

fat-loss

تا به حال چند بار اطرافیان و دوستانتان در برخورد با شما، به وضعیت شکمتان اشاره کرده‌اند؟ شکم بزرگ، چاقی شکم، چربی شکم و پهلو و یا به اصطلاح ساده‌ی پزشکی: چاقی مرکزی. قبل از این که بخواهید مدام با زیرکی و هوشمندی سعی کنید که در مورد این وضعیت ناخوشایند، جواب‌های مثبت و خوشایند بدهید، بهتر است دست به کار شوید و با چربی‌های اضافه‌ی شکم و پهلوی خود مبارزه کرده و اقدام به لاغر کردن شکم نمایید . چربی‌هایی که در ناحیه شکم و پهلو جمع می‌‌شوند در درجه‌ی اول بر ظاهر شما تاثیر منفی دارند و کم‌کم بر وضعیت کلی سلامت شما تاثیرات منفی خواهند گذاشت.  روش‌های مختلفی برای از بین بردن این چربی‌ها وجود دارد که در ادامه شرح داده شده است.

حقایقی در مورد چربی‌های شکم و پهلو


 hqdefault

تفاوت مهمی که چربی‌های اضافه‌ی شکم و پهلو با سایر چربی‌های موضعی در نواحی دیگر بدن دارد در این است که چربی‌ها تاثیرات بسیار منفی بر سلامتی شما دارند. مقداری از چربی‌های شکمی در زیر پوست شما قرار دارند، اما چربی‌های زیر پوستی، تنها بخشی از چربی‌های شکمی را تشکیل می‌‌دهند. در اطراف نواحی دیگری مانند قلب، کبد و دیگر ارگان‌های حیاتی بدن نیز چربی رسوب می‌‌کند که به آن چربی‌های درون شکمی یا احشایی گفته می‌‌شود. این چربی‌ها می‌‌توانند باعث شوند که احتمال بروز بیماری‌ها و مشکلاتی مانند فشار خون بالا، دیابت نوع دوم، بیماری قلبی، انواع خاصی از سرطان از جمله سرطان روده و سرطان سینه در شما بیشتر شود. سلول‌های چربی سلول‌های فعالی هستند و باعث به وجود آمدن مقادیر زیادی از مواد زائد سلولی می‌‌شوند. با بالا رفتن بیش از حد وزن، بدن ما شروع به جمع کردن سلول‌های چربی در نواحی غیرمعمول می‌‌کند.

کند بودن متابولیسم بدن می‌‌تواند باعث تجمع موضعی چربی در برخی نواحی بدن شود. در ابتدا چربی در نواحی معمول رسوب می‌‌کند. بعد از گذشت مدتی این نواحی کاملا از چربی اشباع می‌‌شوند، اما بدن ما همچنان به فضای بیشتری برای جمع کردن چربی (به منظور ذخیره‌ی کالری‌های اضافه) نیاز دارد و این زمانی است که بدن شروع به ذخیره سلول‌های چربی در اطراف ارگان‌های حیاتی بدن می‌‌کند. مهمترین و تاثیرپذیر‌ترین عضوی که در اطراف آن چربی جمع می‌‌شود، قلب است.

لاغری موضعی شکم و پهلوها برای چه کسانی مناسب است؟


  • کوچک کردن شکم و پهلوها برای افرادی مناسب و ایمن است که به طور کلی سالم هستند.
  • لاغری موضعی شکم و پهلوها برای افرادی که این مشکلات یا شرایط خاص را دارند، مناسب نیستند: بیماری قلبی کنترل نشده، دیابت، هر گونه بیماری فعال در بدن در مرحله‌ی حاد، مشکلات حاد خونریزی، اختلال در عملکرد کبد، افراد دارای دستگاه ضربان ساز قلب، زنان بارداری و زنانی که به کودک خود شیر می‌‌دهند.
  • این روش درمانی بیش از همه برای افرادی مناسب است که با وجود داشتن رژیم غذایی متعادل و مراجعه به متخصص تغذیه و انجام منظم ورزش، دارای چربی‌های موضعی در نواحی شکم و پهلو هستند.
  • كوچك كردن شكم بعد از زایمان

جلسه مشاوره با دکتر طرزی این امکان را به شما می‌‌دهد تا بدانید شما کاندید مناسبی برای لاغری شکم و پهلو و کوچک کردن شکم خود هستنید یا نه و اینکه کدامیک از روش‌هایی که در ادامه توضیح داده خواهند شد برای شما مناسب است.

راه‌های لاغری موضعی شکم و پهلو


لیپوساکشن

لیپولیز و لیپواسکالپ نام‌های دیگر لیپوساکشن هستند که اصطلاحات متفاوتی برای یک روش واحد هستند. در روش لیپوساکشن، چربی‌های موضعی برای لاغر كردن شكم و پهلو بیرون کشیده می‌‌شوند و نواحی از بدن که برجستگی‌ها و رسوبات چربی اضافی دارند، دوباره فرم‌دهی می‌‌شوند و بدین ترتیب تناسب اندام و فرم خوشایندی در بدن بیمار بطور مثال برای لاغری پا و یا دیگر نقاط بدن ایجاد می‌‌شود.

اساسا فرم و شکل بدن به عوامل ژنتیکی بستگی دارد و عوامل ژنتیکی تعیین‌کننده‌ی چگونگی توزیع بافت ماهیچه‌ای و همچنین چربی‌های بدن هستند. همچنین عوامل هورمونی نیز در این میان نقش زیادی دارند. به همین خاطر است که گاهی ورزش و گرفتن رژیم غذایی تاثیری در از بین بردن چربی‌های موضعی و لاغری موضعی شکم  ندارد و در این موراد انجام لیپوساکشن می‌‌تواند بسیار مفید و نتیجه بخش باشد.

برای انجام لیپوساکشن، ابتدا چند برش بسیار کوچک در پوست شما ایجاد می‌‌شود و سپس از طریق این برش‌ها مایع تامسنت (ترکیب سالین، بیحس‌کننده موضعی و منقبض‌کننده‌ی عروق) به نواحی که در آن سلول‌های چربی قرار دارند، فرستاده می‌‌شود. سپس با استفاده از کانولای مخصوص لیپوساکشن (یک لوله باریک) چربی‌های اضافه به بیرون مکش می‌‌شوند .

عمل جراحی لیپوساکشن به روش بادی جت که با نام «لیپوساکشن آب» یا «لیپوساکشن با کمک آب» نیز شناخته می‌شود، یک روش ابتکاری برای حذف چربی‌های اضافی بدن است. این روش از جریان مایعات شور استفاده می‌کند تا چربی‌ها را به آرامی از جای خود براند و بردارد. بادی جت یک روش لیپوساکشن پیشرفته است که برای برداشتن چربی‌های اضافی بدن از فشار آب استفاده می‌کند.

کویتیشن

کویتیشن یکی از روش های کوچک کردن شکم و پهلوها و یک تکنولوژی جدید و پپیشگام در زمینه درمان‌های غیرجراحی برای کاهش چربی‌های موضعی است و لاغری بعد از زایمان سزارین که موجب به دست آمدن فرم بی‌نقصی در بدن می‌‌شود.

در روش کویتیشن از امواج اولتراسوند برای از بین بردن سلول‌های چربی و درمان چاقی شکم استفاده می‌‌شود. همچنین همزمان با ارسال امواج اولتراسوند، بر روی ناحیه مورد نظر، فشار مکانیکی نیز اعمال می‌‌شود تا غشای اطراف سلول‌های چربی شکسته شود و چربی‌هایی که درون این غشا قرار دارند آزادسازی شده و به مایع تبدیل شوند.

لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز یکی از موثرترین روش‌های غیرجراحی برای ازبین بردن چربی‌ها و لاغری موضعی شکم است. در این روش اشعه‌ی شدید نوری به سلول‌های چربی تابانده می‌‌شود و بدون ایجاد هیچ دردی موجب می‌‌شود سلول‌های چربی به مایع تبدیل شده و سپس شکسته شوند و به آب، گلیسرول و اسید چرب تجزیه شوند. در این حالت، چربی‌های اضافه یا توسط کبد سوزانده شده و به انرژی تبدیل می‌‌شوند و یا توسط سیستم لنفاوی بدن جذب می‌‌شوند و سپس به طور طبیعی دفع می‌‌شوند. با این روش رسوبات چربی اضافی به طور دائمی از بین می‌‌روند و ظرف مدت زمان کوتاهی پس از درمان، نتایج بسیار چشمگیری به دست می‌‌آیند.

رادیوفرکوئنسی

در روش لاغری با آر اف امواج رادیوفرکوئنسی به ناحیه مورد نظر تابانده می‌‌شود و موجب گرم شدن لایه‌های عمقی در زیر پوست می‌‌شود. این امر موجب جوانسازی بافت فیبروزی کلاژن و الاستین، جمع شدن پوست و کاهش سلولیت می‌‌شود. با استفاده از این روش افتادگی و شل‌شدگی پوست کاملا برطرف می‌‌شود و پوست به طور دائمی، ظاهری صاف و هموار پیدا می‌‌کند.

مزوتراپی

روش مزوتراپی یا تزریق آنزیم برای انحلال چربی‌ها، آخرین نوآوری در زمینه‌ی روش‌های درمان غیر جراحی برای چربی‌های موضعی است که می‌‌تواند سلول‌های چربی را در نواحی کوچک از بین ببرد. در این روش بندهایی که بین سلول‌های چربی قرار دارد و حالت جامد آن را حفظ می‌‌کند، شکسته می‌‌شوند و در نتیجه چربی‌ها به مایع تبدیل می‌‌شوند. با تبدیل شدن چربی‌ها به مایع، بدن ما می‌‌تواند با سرعت بسیار بیشتری از متابولیسم عادی بدن، این سلول‌ها را از بین ببرد. روند حذف چربی‌های اضافی توسط پروسه‌های طبیعی بدن، به شرایط خاص هر بیمار بستگی دارد و عموما بین چند هفته تا چند ماه زمان می‌‌برد.

لیپوماتیک

سازمان غذا و داروی FDA روش لیپوماتیک را به عنوان یکی از جدیدترین روش‌های کاهش چربی موضعی و فرم‌دهی به بدن، تایید کرده است. این تکنولوژی پیشرفته اولین در اروپا ابداع شد و توسعه یافت و هدف آن بهبود روش‌های معمول و سنتی لیپوساکشن بود. تا به حال هزاران بیمار در سرتاسر جهان که از این روش درمانی استفاده کرده‌اند، ایمنی بالای درمان، راحتی و نتایج بالینی عالی این روش را تایید کرده‌اند.  نام لاغری با لیپوماتیک به سرعت بر سر زبان‌ها افتاد، چرا که بیمارانی که با این روش درمان می‌‌شدند در حین درمان احساس قلقلک می‌‌کردند و شنیدن این موضوع برای دیگران بسیار عجیب بود. تصورش را بکنید که قرار است یک عمل جراحی انجام بدهید و انتظار دارید که درد زیادی را تجربه کنید، اما درواقع، در حین انجام درمان احساس قلقلک می‌‌کنید. درضمن هزینه لیپوماتیک نسبت به روشهای جراحی کمتر است.

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یا تامی‌تاک یا جراحی شکم ، یک روش جراحی برای برداشتن پوست و چربی‌های اضافی از ناحیه شکم می‌‌باشد. در این جراحی همچنین عضلات قدامی در دیواره‌ی شکمی که دچار کشیدگی شده و از هم جدا شده‌اند، ترمیم می‌‌شوند.  در این جراح، پزشک جراح پوست اضافی شکم را برش می‌‌زند و چربی‌های اضافی را از داخل شکم خارج می‌‌کند و با جمع کردن عضلات دیواره‌ی شکمی عرض کمر را کاهش می‌‌دهد . این جراحی ممکن است بین 2 تا 3 ساعت طول بکشد. بسته شرایط خاص هر بیمار و پیچیدگی عمل ممکن است بیمار نیاز به بستری شدن داشته باشد یا خیر.

مراقبت‌های قبل و بعد از درمان لاغری موضعی شکم و پهلوها


  • توصیه می‌‌شود که قبل و بعد از هر جلسه‌ی درمانی، در هر وعده‌ی غذایی، غذای کم‌کالری با پروتئین بالا مصرف شود و حداقل یک لیوان آب گرم نوشیده شود (آب گازدار، نوشابه، شربت یا آب طعم‌دار و قهوه ننوشید).
  • حداقل تا سه روز بعد از هر جلسه درمانی سعی کنید ورزش ملایمی مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری یا سایر فعالیت‌های ورزش هوازی را انجام دهید تا سیستم لنفاوی شما تحریک شود و روند حذف سلول‌های چربی تا 72 ساعت ادامه داشته باشد.
  • ممکن است مصرف الکل، کافئین، دیورتیک‌ها (داروی مسهل) باعث شود که کبد شما سلول‌های چربی آزاد شده را از بین نبرد چرا که کبد شما اولویت را برای تجزیه مواد گفته شده می‌‌گذارد. برای رسیدن به بهترین نتایج باید تا 48 ساعت از مصرف این مواد خودداری کنید.
  • سعی کنید قبل و بعد از جلسه‌ی درمانی، از انجام دادن کارهایی که باعث تحریک کردن پوستتان می‌‌شود خودداری کنید. برای مثال: برنزه کردن پوست (مصنوعی یا طبیعی). درست قبل و بعد از جلسه درمانی، دوش آب داغ نگیرید و به سونا نروید.
  • توصیه می‌‌شود بعد از جلسه درمانی، ماساژ مخصوص بگیرید تا جریان لنف در سیستم لنفاوی شما افزایش پیدا کند و میزان جذب چربی توسط سیستم لنفاوی بیشتر شود.
  • پرهیز از استرس و حفظ آرامش و همچنین داشتن خواب کافی به بدن شما کمک می‌‌کند که با کارایی بسیار بیشتری، چربی‌های اضافه را از بین ببرید.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است