علت و درمان تعریق زیاد بدن (زیر بغل،کف دست وپا)

excessive-sweat-treatments

هیپرهیدروز یا تعریق زیاد وضعیتی است که بدن در آن بطور غیر‌عادی زیاد عرق می‌کند. اگرچه تعریق زیاد تهدیدی برای سلامتی محسوب نمی‌شود اما باعث پریشانی عاطفی و روانی و خجالت شده و بر روی سطح کیفی زندگی فرد تاثیر منفی می‌گذارد.

هدف ما در مرکز مشاوره زیبایی ایران صحبت با بیمارانی است که به ما مراجعه می‌کنند تا بتوانیم علت تعریق زیاد بدنشان شناسایی کنیم و سپس روش‌های گوناگونی را از تغییرات رفتاری ساده، درمان‌ها و داروها گرفته تا روش‌های تزریقی و در صورت نیاز جراحی بکار ببریم.

انواع تعریق زیاد بدن


تعریق زیاد بدن دو نوع است:

 • تعریق زیاد کانونی، تنها بخش‌هایی از بدن مانند زیر بغل، دست، پا و صورت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • تعریق زیاد عمومی، بر روی تمام بدن تاثیر می‌گذارد.

تعریق زیاد را به این شکل هم می‌توان دسته بندی کرد.

 • تعریق زیاد ناشناخته اولیه، دلیل تعریق مشخص نیست.
 • تعریق زیاد ثانویه، عرق کردن زیاد در اثر وضعیت سلامتی خاصی مانند پرکاری تیروئید بوجود آمده است.

تعریق اولیه معمولا در دوران نوجوانی و جوانی آغاز می‌شود (بین 20 تا 25 سال) و بر روی مرد و زن به‌ طور مساوی تاثیر می‌گذارد.

تعریق ثانویه در هر سنی بروز می‌کند و دلیل آن شرایط مربوط به سلامتی بدن می‌باشد.

علت‌ها و دلایل عرق کردن زیاد بدن


تعریق زیاد اولیه

در گذشته تصور می‌شد تعریق زیاد اولیه در اثر نوعی شرایط روانی ایجاد می‌شود و افرادی که مبتلا به این بیماری هستند احتمالا عصبی، پریشان و مضطربند و این باعث می‌شود تا بیشتر از حد معمول عرق کنند. این فرضیه به دو دلیل مردود شده است. اول اینکه تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به تعریق زیاد اولیه مانند دیگران در معرض اضطراب و فشار روانی قرار ندارند. در واقع احساس منفی آن‌ها در اثر تعریق زیاد بدنشان ایجاد می‌شود. دوم اینکه مدارک زیادی بدست آمده که نشان می‌دهد تعریق زیاد عاملی ارثی است و یا اینکه ژن‌ها نقش مهمی در ایجاد آن بازی می‌کنند. تحقیقات نشان داده دو سوم افراد مبتلا به تعریق زیاد اولیه، فردی با شرایط یکسان را در میان افراد نزدیک خانواده دارند. متخصصین معتقدند تعریق زیاد اولیه در اثر مشکلات سیستم عصبی سمپاتیک بوجود می‌آید.

سیستم عصبی سمپاتیک

این سیستم وظیفه‌ی تنظیم بسیاری از عملکرد‌های مهم بدن را بر عهده دارد. این عملکرد‌ها شامل میزان خروج اوره، حرکت غذا در دستگاه گوارش و عرق کردن هستند. عرق کردن همانند دستگاه تعدیل گرما عمل می‌کند. اگر دستگاه عصبی سمپاتیک احساس کند که بدن بسیار گرم شده پیامی را از طریق مسیرهای عصبی به میلیون‌ها غدد تولید عرق در سراسر بدن ارسال می‌کند تا عرق تولید شود. عرق پوست را خنک کرده و باعث کاهش دمای بدن می‌شود.

تصور بر این است که در تعریق زیاد اولیه مسیرهای عصبی بیش از اندازه تحریک می‌شوند و این باعث عرق کردن بسیار می‌شود.

تعریق زیاد ثانویه

این بیماری دلایل مختلفی دارد که شامل این موارد هستند.

 • بارداری
 • اضطراب
 • اعتیاد به الکل و مواد
 • بیماری قلبی
 • نقص سیستم تنفسی
 • چاقی
 • نقرس
 • پرکاری تیروئید

گاهی اوقات هم بیماری‌های خاص مانند (سل، HIV و مالاریا)، برخی از انواع سرطان مانند (بیماری هوچکین)، اختلالات عصبی مانند پارکینسون باعث تعریق ثانویه می‌شوند. برخی از داروها هم باعث تعریق زیاد بدن می‌شوند.

 • داروهای ضد افسردگی
 • آنتی کولین استراز (برای درمان آلزایمر استفاده می‌شود)
 • پیلوکارپین (جهت درمان گلوکوم استفاده می‌شود)
 • پروپرانولول (برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌شود)

روش‌های درمان تعریق زیاد بدن


تعریق زیاد اولیه

تجویز ضد عرق

ipkhnttlqzmw9vuz8xhs

اگر داروی تجویز شده مانع عرق کردن نشد پزشک ضد عرق قوی‌تری را تجویز خواهد کرد. کلرید آلومینیم داروی ضد عرقی است که معمولا برای درمان تعریق زیاد از آن استفاده می‌شود. این دارو غدد عرق را مسدود می‌کند. کلرید آلومینیوم را باید هر شب قبل از خواب مصرف کرد. هنگام استفاده از خشک بودن پوستتان اطمینان حاصل کنید زیرا در صورت مرطوب بودن پوست هنگام استفاده از آن باعث ایجاد خارش می‌شود. هنگام صبح می‌توانید دارو را از روی پوست خود پاک کنید. هنگام استفاده از این دارو بر روی صورت مراقب چشم‌هایتان باشید. آقایان باید تا 24 ساعت قبل و بعد از استفاده‌ی دارو صورت خود را اصلاح نکنند.

یونتوفورزیس

اگر عرق کردن بر روی دست و پای شما تاثیر می‌گذارد بهترین راه درمان آن یونتوفورزیس است. از آن برای زیربغل هم می‌توان استفاده کرد ولی تاثیر آن کم تر است. در این روش پاها و دست‌ها را درون ظرف آبی فرو می‌بریم. برای زیر بغل از یک بالش تماسی مرطوب استفاده می‌شود. جریان الکتریکی ضعیفی از آب عبور داده می‌شود. تصور می‌شود که این روش غدد عرق زیاد را مسدود می‌کند. این روش دردی ندارد اما جریان الکتریکی مقداری باعث ناراحتی و سوزش موقتی پوست می‌شود. هر جلسه‌ی یونتوفورزیس بین 20 تا 30 دقیقه طول می‌کشد. برای اینکار دو تا چهار جلسه در هفته لازم است. نشانه‌های تعریق پس 4 تا 10 جلسه بهبود می‌یابند پس از آن با فاصله‌ی 1 تا 4 هفته یک دوره‌ی درمان لازم می‌شود که البته این مقدار به شدت علائم تعریق در فرد بستگی دارد. این روش در 80 تا 90 درصد موارد موثر بوده است. با این حال مجبور هستید برای انجام درمان به طور مرتب به بیمارستان یا کلینیک مراجعه کنید.

تزریق بوتاکس

maxresdefault-2

تزریق بوتاکس روش تقریبا جدیدی برای درمان تعریق زیاد است. این سم بسیار قوی است اما می‌توان در مقادیر جزئی از آن استفاده کرد. 12 تزریق در قسمت‌های مورد نظر بدن برای درمان تعریق زیاد در کف دست، زیر بغل، پاها و صورت انجام می‌شود. این روش بین 30 تا 45 دقیقه زمان می‌برد. این سم پیام‌های ارسالی از مغز به غدد عرق را مسدود می‌کند. تاثیر بوتولینوم بین 2 تا 8 ماه است و پس از آن دوباره نیاز به تکرار درمان می‌شود.

سمپاتکتومی توراسیک تشخیصی (ETS)

نوعی جراحی برای درمان موارد حاد بیماری است زیرا روش‌های درمانی دیگر، موثر واقع نمی‌شود. جراح در طرفین سینه دو شکاف ایجاد کرده و دوربین انعطاف پذیری را وارد حفره‌ی سینه می‌کند. دوربین به جراح این امکان را می‌دهد تا بدون اینکه مجبور به شکافتن حفره‌ی سینه بشود دید بهتری از آنجا پیدا کند. سپس جراح برخی از بافت‌های عصبی که از دستگاه عصبی سمپاتیک خارج می‌شوند و به غدد تعریق می‌روند را جدا می‌کند.

تغییر سبک زندگی

تغییر سبک زندگی و فعالیت‌های روزانه باعث درمان علت تعریق زیاد بدن اولیه نمی‌شود اما باعث بهبود علائم آن و ایجاد احساس اعتماد به نفس می‌شود. انجام این موارد به شما کمک خواهد کرد:

 • از چیزهایی که باعث تحریک تعریق می‌شوند دوری کنید مانند غذاهای تند یا الکل.
 • مرتب از افشانه‌های ضد عرق استفاده کنید.
 • از پوشیدن لباس‌های تنگ و آنهایی که از جنس الیاف مصنوعی هستند خودداری کنید.
 • پوشیدن لباس‌های سیاه و سفید نشانه‌های تعریق را کاهش می‌دهد.
 • پوشش مخصوص زیر بغل عرق اضافی را جذب کرده و از لباس محافظت می‌کند.
 • جوراب‌هایی بپوشید که رطوبت را جذب کند مانند جوراب‌های ضخیم و نرمی که الیاف طبیعی درست شده اند یا جوراب ‌های ورزشی که مخصوص جذب رطوبت هستند. از جوراب‌هایی که با مواد مصنوعی ساخته شده‌اند خودداری کنید. جوراب‌هایتان را حداقل دوبار در روز عوض کنید.
 • از کفش های منفذ دار چرم یا کتان استفاده کنید.

تعریق زیاد ثانویه

درمان پیشنهادی برای تعریق زیاد ثانویه تا حد زیادی به دلیل نهفته‌ی آن وابسته است. برای مثال اگر مبتلا به تعریق زیاد ثانویه هستید که دلیل آن پرکاری تیروئید است داروهایی برای کاهش فعالیت این غدد تجویز می‌شود.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است