عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)

female face, before and after cosmetic nose surgery

اگر مي‌خواهيد بهترين نتيجه را از عمل جراحي زیبایی بيني کسب کنيد، دقت کنيد که مشاوره قبل از عمل بینی با دکتر طرزي و حفظ ارتباط مداوم در طول چند هفته قبل از انجام عمل بینی، اهميت بسيار زيادي از اين نظر دارد. شما به اين فرصت نياز داريد تا بتوانيد خود را از نظر روحي و فيزيکي براي عمل جراحي بيني آماده کنيد. هر چقدر در طول اين مدت تلاش و همکاري بيشتري از خود نشان دهيد، جراح شما بهتر مي‌تواند نوع جراحي که براي اصلاح بيني شما بايد انجام شود را تعيين کند. همچنين دکتر طرزي با همکاري شما مي‌تواند تشخيص دهد که کدام يک از دو روش "جراحي بسته" يا "جراحي باز" براي جراحي بيني شما مناسب‌تر است. لازم است شما هم در مورد روش‌هاي قابل انتخاب براي اين عمل آگاهي کافي را داشته باشيد، زيرا هر روش جراحي از نظر ميزان جراحت‌هاي ايجاد شده، نحوه و زمان بهبودي بعد از عمل با روش‌هاي ديگر متفاوت است.

رينوپلاستي که اصطلاحاً تحت عنوان "جراحي بيني" شناخته مي‌شود، عبارت است از عمل اصلاح شکل، اندازه و موقعیت اجزای بینی که یکی از رایج‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی بینی به شمار می‌رود. از آنجا که بینی برجسته‌ترین جزء چهره هر شخص محسوب می‌شود، بنابراین حتی کوچک‌ترین اصلاح و تغییر در وضعیت آن می‌تواند تأثیر چشمگیری بر ظاهر شخص داشته باشد.

معیارهای عمل بینی بسته به جنس فرد، فرهنگ و قومیت وی و آناتومی منحصر بفرد است درصدی از دختران جوان عمل بینی عروسکی را بر می گزینند .افراد مختلف عمل جراحی زیبایی بینی از جمله عمل زیبایی بینی عروسکی را به دلایل متفاوتی اعم از زیبایی یا فیزیولوژیکی انجام می‌دهند. ممکن است شما احساس کنید که بینی شما متناسب با سایر اجزاء چهره نیست و یا نقصی در آن وجود دارد که باید اصلاح شود. بعضی از افراد هم جراحی زیبایی بینی را به منظور بهبود تنفس خود انجام می‌دهند، زیرا ساختار بینی آن‌ها باعث اختلال در مجاری تنفسی و اثر منفی بر نحوه نفس کشیدن آن شده است.

هر چند جراحی رینوپلاستی بینی کاملاً رایج و متداول است، اما در عین حال یک عمل جراحی پیچیده محسوب می‌شود که انجام آن معمولاً در حدود یک تا دو ساعت و حتی شاید بیشتر زمان می‌برد. این جراحی یا به روش "بسته" انجام می‌گیرد که جراحات مربوط به آن در داخل حفره بینی ایجاد می‌شود، و یا به روش "باز" که در آن جراح، جراحت و بریدگی‌هایی در قسمت خارج از بینی ایجاد می‌کند تا بتواند فضای بیشتری از بینی را ببیند. انتخاب روش جراحی بینی برای شما به ماهیت اصلاحاتی که قصد دارید بر روی بینی انجام دهید و نیز به نظر پزشک شما بستگی دارد.

وجود قوز روی بینی می‌تواند یکی از ویژگی‌های خانوادگی و بر اثر عوامل ارثی باشد و یا بر اثر تروما (ضربه به بینی) ایجاد شده باشد. ممکن است بر اثر یک آسیبی که شخص اخیرا دیده است، قسمت پایینی بینی ضربه شدیدی خورده و صاف شده باشد و از قسمت بالای ضربه خورده در بینی، قوز ایجاد شده باشد و یا ممکن است بر اثر یک آسیب در دوران کودکی، مراکز رشد میکروسکوپی در استخوان و غضروف بینی دچار تغییراتی شده باشند و در نتیجه شکل بینی تغییر کرده باشد. در بینی استخوانی که قوز بینی، بر اثر عوامل ارثی است، برآمدگی بینی بیشتر شامل غضروف است تا استخوان و میتوان نام  بینی غضروفی بر آن گذاشت .

علت‌ها و دلایل اقدام برای جراحی زیبایی بینی


عمل زیبایی بینی یک عمل کاملاً اختصاصی و مرتبط با ویژگی‌های فردی هر شخص است که اهداف و پیامدهای متفاوتی نیز در هر شخصی که این عمل را انجام می‌دهد، خواهد داشت. بنابراین لازم است که حتماً انتظارات و هدف خود از انجام این عمل را به خوبی با جراح خود در میان بگذارید تا میزان واقع‌بینانه بودن انتظارات شما به خوبی مشخص شود.

عمل جراحی زیبایی بینی را ممکن است به خاطر یکی از دلایل زیر انجام دهید:

  • از شکل ظاهری بینی خود که از زمان تولد داشته‌اید، راضی نیستید.
  • از تغییراتی که با افزایش سن در وضعیت بینی شما به وجود آمده است، راضی نیستید.
  • اجزاء بینی شما در اثر تصادف یا مصدومیت دچار تغییراتی شده است.
  • ساختار نامناسب اجزای بینی شما باعث مشکل شدن تنفس شده است.

معمولاً عمل جراحی زیبایی بینی فقط بر روی افرادی انجام می‌گیرد که اجزاء صورت آن‌ها به بلوغ و رشد کامل رسیده باشد، در واقع به عنوان یک قاعده کلی، عمل بینی به جزء به دلایل فیزیولوژیکی و بیماری، بر روی افراد با سن کمتر از 15 تا 16 سال انجام نمی‌شود. این جراحی برای افرادی با چهره بلوغ یافته خوب است که تمایل داشته باشند، اصلاحاتی در وضعیت بینی خود ایجاد کنند و به دنبال دستیابی به ظاهر بی‌نقص و ایده‌آل خود باشند.

شما ممکن است در بسیاری از سایت‌های کلینیک‌های زیبایی تبلیغات زیادی درباره جراحی زیبایی بینی بدون تیغ یا عمل جراحی لیزری بینی خوانده باشید، اما واقعیت این است که عمل زیبایی بینی با لیزر تغییر شکل چشمگیری را به وجود نمی‌آورد.
در عمل زیبایی ، عمل لیزری بینی معنا ندارد. از لیزر تنها در عمل‌های جراحی چشم و پوست استفاده می‌شود. منظور از جراحی زیبایی بینی با لیزر این است که خونریزی بعد از عمل بینی کم باشد یا مثلاً بیمار با ورم بینی مواجه نشود، اما این مشکلات در واقع علائم طبیعی یک جراحی موفق بینی هستند، بعلاوه این مسئله که لیزر به هیچ وجه نمی‌تواند ساختار بینی را اصلاح کند. باید توجه داشت که در عمل زیبایی بینی به‌هرحال باید استخوان را شکست و غضروف‌ها را برداشت، تا بینی شکل مناسبی متناسب با چهره بیمار و اهداف جراحی پیدا کند. پس جراحی با لیزر در عمل بینی هیچ معنایی ندارد.

چگونگی عمل جراحی زیبایی بینی


 مشاوره

اگر مي‌خواهيد بهترين نتيجه را از عمل جراحي زیبایی بيني کسب کنيد، دقت کنيد که مشاوره قبل از عمل با دکتر طرزي و حفظ ارتباط مداوم در طول چند هفته قبل از انجام عمل، اهميت بسيار زيادي از اين نظر دارد. شما به اين فرصت نياز داريد تا بتوانيد خود را از نظر روحي و فيزيکي براي عمل جراحي بيني آماده کنيد.

هر چقدر در طول اين مدت تلاش و همکاري بيشتري از خود نشان دهيد، جراح شما بهتر مي‌تواند نوع جراحي که براي اصلاح بيني شما بايد انجام شود را تعيين کند. همچنين دکتر طرزي با همکاري شما مي‌تواند تشخيص دهد که کدام يک از دو روش "جراحي بسته" يا "جراحي باز" براي جراحي بيني شما مناسب‌تر است. لازم است شما هم در مورد روش‌هاي قابل انتخاب براي اين عمل آگاهي کافي را داشته باشيد، زيرا هر روش جراحي از نظر ميزان جراحت‌هاي ايجاد شده، نحوه و زمان بهبودي بعد از عمل با روش‌هاي ديگر متفاوت است.

آنچه انتظار دارید که با عمل بینی به آن دست پیدا کنید را با صراحت و شفافیت کامل با جراح خود در میان بگذارید. اگر مایلید، بهتر است چند عکس مربوط به شکل بینی که شما هم دوست دارید بعد از عمل بینی داشته باشید را به جراح خود نشان دهید. جراح شما با ارزیابی سطح انتظارات شما از انجام این عمل، واقع‌بینانه بودن و امکان محقق شدن این انتظارات را به شما اطلاع می‌دهد.

پزشک جراح، بینی و اجزاء صورت شما را از هر لحاظ مورد معاینه قرار می‌دهد و نیز ساختار پوست (انعطاف‌پذیری و ضخامت پوست) و استخوان بینی شما را بررسی می‌کند. ضخامت پوست شما عامل مهمی در نوع جراحی آن است، چرا که پوست نازک را با راحتی بیشتری می‌توان کشید و به آن شکل داد، در حالی که پوست ضخیم بینی از نظر مخفی کردن جای زخم و ناهنجاری‌های ناشی از عمل جراحی بهتر است و در عین حال به زمان کوتاه‌تری برای بهبودی و نقاهت بعد از عمل نیاز دارد.

اگر هدف شما از عمل بینی، اصلاح وضعیت تنفسی باشد، لازم است که جراح، یک معاینه دقیق و کامل از مجاری و دیواره‌های بینی به عمل آورد.

مراحل

جراحی زیبایی بینی عملی است که در شرایط بیهوشی عمومی و معمولاً در زمان یک یا دو ساعت انجام می‌گیرد. شدت جراحت‌های ناشی از این عمل بستگی به آن دارد که چه مشکلی از بینی باید اصلاح شود. اما به طور کلی بریدگی‌هایی که برای این عمل لازم است را می‌توان در داخل حفره‌های بینی ایجاد کرد که به آن جراحی بسته می‌گویند و بر روی بینی هیچ گونه آثار جراحت بر جای نمی‌ماند، از طرف دیگر می‌توان جراحی زیبایی بینی را به روش جراحی باز انجام داد که در نتیجه آن یک بریدگی کوچک در عرض پره وسطی بینی (کلوملا) و چند جراحت کوچک هم در داخل بینی باقی می‌ماند. جراحی باز بینی معمولاً برای عمل‌های پیچیده‌تر و دشوارتری که در آن جراح نیاز به دیدن فضای بیشتری از داخل حفره بینی را دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در هر صورت دقت کنید که باید قبل از انجام عمل با روشی که جراح برای شما استفاده می‌کند، به طور کامل آشنایی پیدا کنید و هر گونه اطلاعاتی که درباره آن نیاز دارید، کسب کنید.

در زمان عمل، پوست بینی از روی استخوان و غضروف‌های آن جدا می‌شود و سپس ساختار بینی به چند قسمت بریده شده و این قسمت‌ها دوباره به طرز جدیدی قرار داده می‌شوند. در بعضی از عمل‌های جراحی بینی لازم است که مقداری از بافت غضروف بینی برداشته و یا به آن اضافه شود و در بعضی از عمل‌ها هم باید استخوان بینی جابه‌جا شود. در ادامه، پوست بینی هم به روی اجزای داخلی آن کشیده شده و با استفاده از بخیه‌های قابل جذب، در وضعیت جدید خود ثابت می‌شود.

بعد از عمل زیبایی بینی

برای بزرگنمایی تصاویر کلیک کنید .

وقتی که عمل زیبایی بینی به پایان رسید، یک اسپیلینت یا گچ بینی بر روی آن قرار داده می‌شود تا بینی را در وضعیت جدید خود ثابت نگه دارد. این اسپیلینت در حدود یک هفته بعد از عمل جراحی از روی بینی برداشته می‌شود. همچنین ممکن است بسته‌های مخصوص بینی در داخل سوراخ‌های آن قرار داده شود تا از تیغه بینی محافظت کند و ورم و خونریزی را کاهش دهد. این بسته‌ها همچنین به ثابت نگه داشتن و باز ماندن مجاری تنفسی در ناحیه بینی کمک می‌کنند. معمولاً این بسته‌ها هم در حدود یک تا سه روز بعد از عمل جراحی برداشته می‌شود. در این مدت به شما توصیه می‌شود که در زمان خواب و استراحت، زیر سر خود را بلند بگذارید. همچنین داروهای مسکنی برای شما تجویز می‌شود تا در صورت نیاز، بعد از برطرف شدن آثار بیهوشی برای کاهش درد، آن را مصرف کنید.

با انجام عمل زیبایی بینی، همانند هر جراحی زیبایی دیگری باید صبور باشید و برای مدتی ناراحتی‌های آن را تحمل کنید تا وقتی که بتوانید نتایج نهایی آن را در چهره خود ببینید. بنابراین به خودتان لطف کنید و قبل از آنکه در مورد نتیجه این عمل قضاوت کنید، صبر کنید تا به طور کامل خوب شوید. همچنین از آنجا که ساختار بینی خیلی شکننده و حساس است، باید نکات و دستوراتی را که پزشک برای دوره نقاهت شما صادر می‌کند، با دقت و به طور کامل رعایت کنید. برای این دوره، اطلاعاتی در مورد چگونگی حمام رفتن، شستن صورت و این قبیل نکات به شما داده خواهد شد.

شدت درد و ناراحتی‌های بعد از عمل زیبایی بینی به ماهیت عمل انجام شده بستگی دارد. برای مثال اگر استخوان‌های بینی شما شکسته شده باشد، مسلماً ورم بیشتری ایجاد خواهد شد و به زمان طولانی‌تری هم برای برطرف شدن آثار تغییر رنگ پوست بینی نیاز خواهد بود. در اغلب موارد، حال عمومی شما در حدود یک هفته بعد از عمل جراحی تا حد زیادی بهتر خواهد شد و از حدود دو هفته بعد از آن هم می‌توانید نتایج اولیه این عمل را مشاهده کنید.

به شما توصیه می‌شود که تا 8 هفته بعد از عمل جراحی از هر گونه فعالیت بدنی متوسط تا شدید خودداری کنید. در واقع هر عملی که بالا رفتن شدید ضربان قلب شما را به دنبال داشته باشد، می‌تواند باعث خونریزی بینی شود. به طور کلی می‌توان انتظار داشت که حدود دو هفته بعد از عمل زیبایی بینی بتوانید کار و فعالیت‌های سبک خود را به طور معمول انجام دهید. دقت کنید که تا دو هفته بعد از عمل نباید از لنز چشمی یا موارد آرایشی برای چشم استفاده کنید. البته همه این موارد، فقط یک سری نکات و دستورات کلی است و برای اطلاع از جزئیاتی که به طور خاص به عمل شما مربوط می‌شود، لازم است حتماً با پزشک یا مشاور خود مشورت کنید.

مراقبت‌‌های درازمدت بعد از عمل زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی یک عمل با نتایج دائمی است و آثار فوری آن معمولاً بعد از حدود دو هفته شروع به مشخص شدن خواهد کرد. عوامل متعددی از قبیل سن، نوع پوست و قابلیت طبیعی بدن شما در ترمیم و بهبودی خود بر تغییراتی که با گذشت زمان در وضعیت بینی شما ایجاد خواهد شد، تأثیرگذار خواهند بود. ممکن است تا 6 یا 12 ماه بعد از عمل جراحی زیبایی بینی، همچنان تغییرات اندکی در وضعیت بینی شما ایجاد شود که البته اغلب این تغییرات مشهود و محسوس نخواهد بود.

این احتمال وجود دارد که تا چند ماه بعد از عمل بینی، کمی بی‌حسی در لب بالایی و نوک بینی خود داشته باشید. در این مورد حتماً به پزشک جراح خود اطلاع بدهید و حواستان به هر گونه تغییرات یا نشانه‌های غیر طبیعی دیگر در بینی باشد. ممکن است احساس کنید که بینی شما به طور دائم یخ کرده است و تا سه هفته بعد از عمل، مجاری بینی شما گرفته است. دقت کنید که هرگز نباید برای باز شدن مجرای بینی، هوا را با شدت از آن بیرون بدهید یا بالا بکشید، زیرا این کار می‌تواند منجر به خونریزی و به تأخیر افتادن روند بهبودی بینی شما شود.

در چند هفته اول بعد از جراحی زیبایی بینی، مقدار کمی خونریزی متداول و معمول می‌باشد، اما دقت کنید که در هفته‌های بعد از آن باید خیلی حواستان به بینی باشد و هر گونه خونریزی غیر منتظره یا زیاد را جدی بگیرید و به پزشک اطلاع بدهید.

فواید جراحی زیبایی بینی


تنفس بهتر

برخی از فواید و آثار مثبت عمل جراحی زیبایی بینی به بهبود سلامتی فرد بعد از انجام این عمل باز می‌گردد. اگر تا قبل از این عمل مشکلاتی از قبیل عفونت مکرر سینوس‌ها، بیماری‌های دستگاه تنفسی فوقانی و یا خواب ناراحت به خاطر مشکلات تنفسی داشته‌اید، عمل زیبایی بینی می‌تواند بسیاری از این مشکلات را برطرف کند و سلامتی شما را تا حد زیادی بازگرداند. بنابراین این عمل برای افرادی که از تعداد زیادی از این مشکلات رنج می‌برند، بسیار توصیه می‌شود.

افزایش اعتماد به نفس

جراحی زیبایی بینی یک راه‌حل مناسب برای کسانی است که احساس می‌کنند بینی زیبایی ندارند و دائماً از این نظر برایشان مشکل ایجاد می‌شود. عمل بینی می‌تواند هماهنگی و توازن را در چهره بیمار ایجاد کند و در عین حال، سطح اعتماد به نفس بیمار را نیز تقویت نماید. علاوه بر آن، تحقیقات نشان داده است که افرادی که عمل جراحی بینی انجام می‌دهند، از سطح اعتماد به نفس بالاتری برخوردار هستند، اضطراب و تشویش کمتری دارند و احساس می‌کنند که سالم‌تر شده‌اند. بسیاری از افراد، این نوع پیامدهای مثبت را بعد از انجام عمل جراحی بینی خود تجربه کرده‌اند.

معایب عمل جراحی زیبایی بینی


نتایج عمل با آنچه که انتظار می‌رفت، متفاوت است
در برخی از موارد، بیماران انتظارات غیر واقع‌بینانه‌ای از انجام جراحی زیبایی بینی دارند، اما با مشورت کردن با پزشک جراح و تحقیق در مورد ماهیت این عمل و درک محدودیت‌هایی که به همراه دارد، می‌توان تا حد زیادی از شکل گرفتن انتطارات غیر واقعی در بیمار جلوگیری کرد. نکته مهم در این زمینه آن است که قبل از انجام عمل، سطح توقعات خود از نتایج آن را به حد منطقی و واقع‌گرایانه‌اي برسانید.
دوره بهبودي بعد از عمل ممکن است طولاني شود
در بعضي از موارد ممکن است دوره نقاهت بعد از عمل طولاني شود و با ناراحتي بيشتري همراه باشد، چون ممکن است تا چند روز يک بانداژ روي بيني شما قرار داده شود. با اين حال بايد در نظر داشت که اين دوره‌هاي نقاهت طولاني معمولاً بيشتر مربوط به جراحي‌هاي باز است.
در حال حاضر بهترين جراحان بيني، اين عمل را به روش جراحي باز انجام مي‌دهند. اين نشان مي‌دهد که جراحي باز بيني هم در مقايسه با گذشته به عملي با تهاجم کمتر تبديل شده است. دوره بهبودي اوليه بعد از عمل کوتاه است و مي‌تواند تا چند روز طول بکشد. البته بهبودي کامل به زمان بيشتري نياز دارد، اما بيمار مي‌تواند ظرف کمتر از يک هفته بعد از انجام جراحي بيني به روش بسته، کار و فعاليت روزانه خود را دوباره از سر بگيرد.به این پست امتیاز دهید.
عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)
3 از 1 رای