عمل جراحی زیبایی فک و چانه (جلو و عقب کشیدن چانه)

lo

وضعیت چانه نقش بسیار مهمی در زیبایی ظاهری چهره هر فرد دارد. چانه ضعیف و کوچک و یا چانه‌ای که خیلی عقب قرار گرفته باشد، می‌تواند نوعی عدم توازن در شکل صورت فرد به ‌ویژه در نیمرخ او ایجاد کند. از طرف دیگر، چانه "قوی" یا چانه‌ای که خیلی به طرف جلو باشد نیز می‌تواند باعث ایجاد حالتی غیرطبیعی و خیلی مردانه در صورت خانم‌ها شود.

بهترین موقعیت چانه از نظر زیبایی در خانم‌ها به حالتی است که اگر خطی به صورت مایل در امتداد جلو صورت و مماس با هر دو لب بالا و پایین کشیده شود، چانه بر روی این خط و یا دقیقاً در پشت آن قرار بگیرد. در مردان موقعیت چانه باید بر روی این خط یا بلافاصله در جلوی آن باشد.

هدف از انجام عمل جراحی زیبایی چانه آن است که چانه در وضعیتی قرار بگیرد که هم طبیعی به نظر برسد و هم شکل نیمرخ فرد، زیبا و جذاب باشد. قبل از انجام این عمل جراحی لازم است ابتدا یک مشاوره خصوصی با متخصص جراحی زیبایی سر و گردن داشته باشید تا تغییراتی که ممکن است نیاز داشته باشید را بدانید و انتظاراتی که از این عمل جراحی دارید را برای جراح خود توضیح بدهید.

جراحی زیبایی چانه (ژنیوپلاستی)


gt

جراحی زیبایی چانه که با عنوان ژنیوپلاستی نیز شناخته می‌شود، یک عمل زیبایی است که بر روی چانه انجام می‌گیرد. این عمل به منظور جلو آوردن چانه در مواردی که چانه خیلی کوچک باشد یا رشد کمی داشته باشد، و یا برای عقب بردن آن در مواردی که چانه خیلی برجسته و پیش‌آمده باشد، انجام می‌شود. همچنین از عمل جراحی ژنیوپلاستی می‌توان برای اصلاح خط مرکزی صورت در مواردی که فک‌ها یا اجزای صورت، انحراف به چپ یا راست (عدم تقارن) داشته باشند، استفاده کرد. علاوه بر آن، در مواردی که می‌خواهیم نیمه پایین صورت در شکل نیمرخ یا تمام‌رخ یک فرد، در جهت عمودی بلندتر یا کوتاه‌تر (بسته به نیازهای خاصی او) به نظر برسد، می‌توان این عمل جراحی را انجام داد. همچنین در شرایط خاصی هم می‌توان از جراحی زیبایی فک  و چانه برای مخفی کردن کمبود رشد چانه در جهت افقی استفاده کرد.

ژنیوپلاستی کشویی (برجسته‌سازی یا کوچک‌سازی)


عمل جراحی فک در واقع یک عمل چند منظوره است و می‌تواند نتایج متعددی در زیباسازی چهره فرد داشته باشد. شکل چانه را می‌توان از طریق یک عمل جراحی به نام ژنیوپلاستی استخوانی (استئوتومی چانه یا ژنیوپلاستی کشویی)، برجسته (بلند) یا کوتاه کرد. این عمل جراحی به طور کامل از داخل دهان انجام می‌شود و هیچ گونه جای زخم یا اسکار خارجی بر روی پوست باقی نمی‌گذارد. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت که در طی این عمل جراحی، استخوان چانه به گونه‌ای بریده می‌شود که به کمی طرف جلو یا عقب کشیده شود و در نتیجه طول چانه و فک بیمار، بلندتر یا کوتاه‌تر شود. همچنین جراحی استئوتومی چانه را می‌توان بسته به نیاز بیمار از نظر زیبایی، به منظور کاهش یا افزایش طول قسمت پایین صورت نیز انجام داد.

جایگاه محل جراحی در استخوان چانه به وسیله پیچ‌های بسیار ریزی ثابت می‌شود و خیلی زود بهبود پیدا می‌کند. اما مهم‌ترین عوارض ناشی از این عمل جراحی که باید نسبت به آن آگاهی داشت، احتمال بی‌حس شدن لثه‌ها، دندان‌های جلو، لب پایینی و چانه است. البته ایت عوارض معمولاً به صورت موقتی است، اما برطرف شدن کامل آن ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد.

فرد مناسب برای عمل جراحی زیبایی چانه چه کسی است؟


بهترین فرد متقاضی مناسب برای جراحی زیبایی فک و چانه افرادی هستند که از سلامت جسمی کامل برخوردار بوده و انتظارات کاملاً واقع‌بینانه‌ای در مورد نتایج این عمل جراحی داشته باشند. از دیگر مشخصات یک متقاضی مناسب خوب برای عمل ژنیوپلاستی آن است که یک یا چند مورد از شرایط زیر را داشته باشد:

  • عقب بودن یا کوتاهی چانه
  • جلو بودن یا بلندی چانه
  • بدشکلی مادرزادی چانه
  • نقایص مادرزادی در شکل فک و صورت
  • افتادگی پوست در ناحیه گردن
  • عدم انطباق فک بالا و پایین بر روی هم

روش انجام عمل جراحی چانه


ژنیوپلاستی کشویی

ui

در جریان عمل ژنیوپلاستی کشویی برای جلو کشیدن چانه، ابتدا قسمت پایین استخوان چانه به وسیله یک اره مخصوص بریده می‌شود و سپس قسمت بریده شده به اندازه چند میلی‌متر به طرف جلو کشیده می‌شود تا شکل نیمرخ صورت فرد اصلاح شود. هنگامی که استخوان چانه در موقعیت مناسب خود قرار گرفت، با استفاده از یک پلاک از جنس تیتانیوم و چند پیچ کوچک در جایگاه جدید خود محکم می‌شود. تمامی برش‌های لازم برای این عمل جراحی در داخل دهان زده می‌شود و بنابراین بعد از عمل، هیچ گونه جای زخمی بر روی پوست صورت باقی نخواهد ماند.

ژنیوپلاستی کاهشی

er

اگر با انجام معاینات لازم مشخص شود که چانه یک فرد زیاد به طرف جلو قرار گرفته است، می‌توان موقعیت آن را با استفاده از عمل ژنیوپلاستی به عقب کشید. در این عمل هم قسمت پایین چانه به همان روشی که در بالا به آن اشاره شد، بریده می‌شود. اما در اینجا به جای آنکه قسمت بریده شده به طرف جلو کشیده شود، یک برش دیگر نیز در آن ایجاد شده و قسمت اضافی یا پیش‌آمدگی استخوان برداشته می‌شود. سپس دو قطعه باقیمانده استخوان با استفاده از پیچ و پلاک به هم متصل و محکم می‌شوند. در اینجا نیز تمامی برش‌های لازم در داخل دهان زده می‌شود.

بعد از عمل جراحی

به منظور کاهش ورم و خونریزی محل جراحی، ممکن است جراح سر شما را بانداژ کند. شما بلافاصله بعد از پایان جراحی، درد و ناراحتی چندانی احساس نخواهید کرد. اغلب بیماران می‌توانند یک هفته بعد از این عمل جراحی به محل کار خود بازگردند و معمولاً بعد از حدود دو هفته می‌توانند فعالیت‌های روزمره خود را به صورت عادی انجام دهند. عوارض احتمالی بعد از عمل جراحی زیبایی چانه شامل عدم تقارن در شکل نهایی، خونریزی، عفونت، آسب‌دیدگی عصب و باقی ماندن جای زخم می‌باشد.

انجام عمل جراحی ژنیوپلاستی معمولاً بین 25 تا 45 دقیقه به طول می‌انجامد. بعد از این مدت بیمار درد شدید و خاصی را احساس نخواهد کرد. جراحی ژنیوپلاستی استخوانی، یک عمل جراحی کاملاً روتین است که نتایج بسیار خوبی را برای بیمار به همراه دارد.

بخیه‌هایی که در داخل دهان زده می‌شود از نوع قابل جذب بوده و بعد از دو هفته به خودی خود جذب خواهد شد. ورم مختصری که در محل جراحی باقی می‌ماند نیز بعد از حدود 7 تا 14 روز به سرعت برطرف خواهد شد. اغلب افرادی که جراحی زیبایی چانه انجام می‌دهند، بعد از 2 تا 3 روز می‌توانند به راحتی و بدون هیچ مشکلی از خانه بیرون بروند.

جراحی پروتز چانه (برجسته‌سازی)


جراحی پروتز چانه یک عمل جراحی است که به جای عمل ژنیوپلاستی برای برجسته‌سازی چانه انجام می‌شود و طی ان یک قطعه پروتز مصنوعی بر روی استخوان چانه قرار داده می‌شود. اگر چه این عمل جراحی هم کاربردها و جایگاه خاص خود را دارد، اما معمولاً جراحانی که قادر به انجام جراحی استئوتومی چانه باشند، چندان از روش پروتز استفاده نمی‌کنند. در واقع جراحی پروتز چانه باید فقط در مواردی که به برجسته‌سازی مختصر وظریف چانه به میزان 5 میلی‌متر یا کمتر نیاز است، انجام شود.

در صورتی که برای بزرگ کردن زیاد چانه از عمل جراحی پروتز استفاده شود، احتمالاً در درازمدت نتایج موفقی نخواهد داشت و باعث فرسایش استخوان چانه خواهد شد. زیرا وقتی قطعه پروتزی بزرگ باشد، فشار زیادی را بر روی استخوانی که به آن متصل شده است وارد می‌کند و باعث ساییده شدن آن می‌شود. علاوه بر آن، پروتز چانه تقریباً همیشه از طریق یک بریدگی که بر روی پوست زیر چانه ایجاد می‌شود، در جای خود قرار داده می‌شود و در نتیجه، بعد از این عمل همیشه یک جای زخم در زیر چانه باقی خواهد ماند.

همچنین از آنجا که پروتز یک ماده مصنوعی است، هیچ گاه با استخوان طبیعی بدن ترکیب نخواهد شد و ممکن است به مرور زمان در اثر نیروی جاذبه زمین و یا نیروی ناشی از حرکت مداوم عضلات چانه، از جای اصلی خود حرکت کند و در زیر پوست جابه‌جا شود.

ژنیوپلاستی با پروتز یا ژنیوپلاستی کشویی؟


متأسفانه در حال حاضر، جراحی پروتز چانه رایج‌ترین عملی است که توسط جراحان برای برجسته‌سازی و بزرگ کردن چانه‌‌های کوچک یا  اصلاح کوتاهی فک پایین انجام می‌شود. جراحی زیبایی چانه با پروتز و جراحی استخوانی چانه هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد و نمی‌توان گفت که یکی از آنها برای همه افراد مناسب‌تر است.

در واقع انتخاب روش پروتز یا ژنیوپلاستی یک تصمیم شخصی است که قبل از آن باید اهداف و نیازهای شما به طور دقیق با کمک یک جراح زیبایی صورت مشخص شود.

یک چانه خوش‌فرم و زیبا باعث افزایش توازن صورت و زیبایی بیشتر نیمرخ شما می‌شود. علاوه بر آن، شکل متوازن چانه به خوش‌فرم شدن خط گردن و رفع افتادگی فک‌ها و خط گردن نیز کمک می‌کند.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است