عمل جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی): مزایا و عوارض

4-2

ممکن است افراد زيادي از شکل ظاهری لاله گوش خود رضايت نداشته نباشند. اين نارضايتی معمولاً به خاطر بزرگ بودن و بيرون آمدن زياد گوش است، اما ممکن است به دلايل ديگري از جمله بزرگ بودن قسمت آويزان (نرمه) گوش يا شکل نامعمول لاله گوش باشد. بيرون بودن لاله گوش يکي از مهم‌ترين علل خجالت‌زدگي کودکان در بين همسن و سالان خود است. شايد از خيلي از بزرگسالاني که گوش‌های بزرگ دارند هم شنيده‌ايد که مي‌گويند در دوران کودکي، دوستان و هم‌سن و سالانشان هميشه آن‌ها را به خاطر داشتن "گوش‌هاي دسته کوزه‌اي" يا "پاره آجري" دست مي‌انداخته‌اند.

اتوپلاستی چيست؟


 

جراحی زیبایی گوش که اتوپلاستی هم ناميده مي‌شود، مي‌تواند به منظور اصلاح اندازه، شکل، موقعيت و يا تناسب گوش خارجی يا همان لاله گوش انجام شود. با تقبل هزینه جراحی اتوپلاستی طيف وسيعي از روش‌های مختلف براي جراحی اتوپلاستی پیش روی شما وجود دارد ، که روش مناسب براي هر شخص بر اساس شرايط و ويژگي‌های او و نتايج مورد انتظار از عمل، انتخاب مي‌شود بنابراین هزینه جراحی زیبایی گوش در افراد متفاوت است. گوش‌های بزرگي که زياد از دو طرف سر بيرون آمده‌‌اند را مي‌توان با عمل اتوپلاستی سِت‌بک (Setback)، صاف‌تر و هموارتر کرده و به سر نزديک کرد. همچنين اگر گوش‌ها در دو طرف سر به صورت نامتقارن قرار گرفته باشند، با انجام عمل جراحی زیبایی گوش مي‌توان وضعيت آنها را اصلاح و متقارن کرد.

بعضی از مشکلات گوش که می‌توان آنها را به کمک عمل اتوپلاستی برطرف کرد، عبارتند از:

  • " گوش آویخته یا خرگوشی" یعنی نوک گوش‌ها به طرف پایین و بیرون خم شده باشند.
  • " گوش فنجانی" که معمولاً به شکل گوش‌های خیلی کوچک مشخص می‌شود.
  • " گوش صدفی" یا " گوش ماهی" که در آن خمیدگی لبه بیرونی لاله گوش و تاخوردگی‌ها و انحناهای طبیعی در داخل آن وجود ندارد.

جراحی زیبایی گوش می‌تواند برای اصلاح بزرگی یا کشیدگی نرمه گوش و نیز شکل بزرگ و غیر طبیعی لاله گوش که چروک‌ها و انحناهای آن خیلی برجسته باشد، استفاده شود. حتی جراحان ترمیمی می‌توانند برای افرادی که بدون لاله گوش به دنیا آمده و یا لاله گوش‌ آنها در اثر مصدومیت آسیب دیده است، گوش‌های جدید بسازند.

انواع اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش)


به طور کلی سه نوع اصلی از عمل اتوپلاستی وجود دارد که عبارتند از:

  • بزرگ کردن لاله گوش این عمل برای کسانی که لاله گوش آنها از ابتدا وجود نداشته و یا اندازه آن کوچک مانده است، توصیه می‌شود.
  • اتوپکسی این نوع از عمل جراحی گوش هنگامی انجام می‌شود که گوش‌های یک نفر خیلی صاف بوده و از دو طرف سر خیلی بیرون آمده باشد.
  • کوچک کردن لاله گوش این عمل برای کوچک کردن لاله گوش که خیلی بزرگ باشد، انجام می‌شود.

افراد مناسب برای عمل اتوپلاستی(جراحی زیبایی گوش)چه کسانی هستند؟


اگر شما به دنبال راهی برای زیباتر کردن ظاهر خود هستید و انتظارات واقع‌بینانه‌ای از آنچه که با عمل جراحی می‌توان انجام داد، داشته باشید، پس می‌توانید کاندیدای خوبی برای عمل اتوپلاستی باشید. این عمل در صورتی برای شما مناسب است که گوش‌های بزرگ، بیرون آمده، نامتقارن (یعنی شکل ظاهری لاله گوش چپ و راست شما با هم متفاوت باشد)، یا نامتناسب با شکل سر و اجزای صورت داشته باشید و بخواهید آن را اصلاح کنید. اگر شما از نظر سلامتی عمومی در وضعیت خوبی باشید، انتظارات واقع‌بینانه در مورد نتایج عمل داشته و به طور کلی از وضعیت ظاهری خود نارضایتی زیادی نداشته باشید، پس احتمالاً کاندیدای خوبی برای عمل جراحی زیبایی گوش هستید. افراد مختلف اعم از بزرگسالان، نوجوانان و جوانان در هر سنی که باشند، می‌توانند کاندیدایی برای جراحی زیبایی گوش باشند. در واقع عمل اتوپلاستی را می‌توان از هنگامی که گوش‌ها به اندازه کامل خود رسیده باشند، یعنی معمولاً در حدود سن شش سالگی انجام داد.

جراحی زیبایی گوش در کلینیک ما


در جریان جلسه مشاوره اولیه چه می‌گذرد؟

در جلسه مشاوره اولیه با دکتر طرزی، ایشان وضعیت گوش‌های شما را ارزیابی کرده و مشخص می‌کند که آیا کاندیدای مناسبی برای عمل جراحی زیبایی گوش هستید یا خیر. در این جلسه اندازه، شکل و موقعیت لاله گوش شما به طور دقیق بررسی می‌شود. علاوه بر آن، پرسش‌هایی در مورد سوابق پزشکی، سابقه انجام عمل‌های جراحی و انتظارات شما از نتایج این عمل از شما پرسیده می‌شود. ممکن است عکس‌هایی هم از گوش‌ها و صورت شما گرفته شود تا به برنامه‌ریزی برای نحوه انجام عمل جراحی کمک کند.

دکتر طرزی کلیه تغییرات و اصلاحاتی که می‌توان از طریق عمل جراحی گوش انجام داد را برای شما مشخص می‌کند و جزئیات مربوط به نحوه انجام این جراحی از جمله دوره ریکاوری و مراقبت‌های لازم بعد از عمل را برایتان شرح می‌دهد.

عمل جراحی گوش (اتوپلاستی) چگونه انجام می‌شود؟

جراحی اتوپلاستی اصولاً به صورت یک عمل سرپایی (یعنی در همان روز انجام عمل می‌توانید مرخص شوید) و تحت شرایط بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. این عمل معمولاً یک تا دو ساعت طول می‌کشد. ابتدا یک بی‌حسی موضعی در ناحیه گوش تزریق می‌شود تا شدت ناراحتی احتمالی بعد از عمل جراحی را کمتر کند. معمولاً بریدگی‌هایی به شکل مخفی در پشت گوش یا در داخل لاله گوش و در امتداد خطوط و تاخوردگی‌های طبیعی آن ایجاد می‌شود. سپس بسته به اهداف مورد نظر از عمل جراحی، غضروف یا پوست اضافه‌ای که باعث بیرون زدن گوش شده است، برداشته می‌شود. گوش‌های بیرون آمده‌ای که به این ترتیب به نزدیک سطح سر برگردانده می‌شوند، در آنجا با استفاده از بخیه نگه داشته می‌شود. اگر عمل جراحی گوش به خاطر فقدان تاخوردگی‌ها و خطوط طبیعی داخل لاله گوش باشد در جریان عمل اتوپلاستی، غضروف گوش شکل داده می‌شود و با کمک بخیه‌ها، تاخوردگی‌هایی به شکل طبیعی در آن ایجاد می‌شود. ممکن است بسته به اهداف مورد نظر هر بیمار، از ترکیبی از چند روش مختلف برای جراحی گوش او استفاده شود. در پایان، گوش بیمار پانسمان می‌شود و این پانسمان باید تا حدود یک هفته بعد از عمل بر روی گوش‌ها باقی بماند. معمولاً بیمار می‌تواند دو ساعت بعد از پایان عمل جراحی، مرخص شود.

نتایج نهایی عمل جراحی زیبایی گوش در چه زمانی قابل مشاهده خواهد بود؟

بهبودی بیمار بعد از عمل اتوپلاستی به صورت تدریجی حاصل می‌شود. ممکن است تا چند ماه بعد از عمل، همچنان کمی تورم در ناحیه گوش‌ها وجود داشته باشد. به طور کلی دیدن نتایج نهایی این عمل ممکن است تا یک سال طول بکشد.

فواید عمل زیبایی گوش


فایده عمل زیبایی گوش آن است که می‌توان از طریق آن، شکل و موقعیت لاله گوش را اصلاح کرد تا با سایر اجزای صورت متناسب شود. با انجام این عمل، سطح اعتماد به نفس یک فرد افزایش پیدا می‌کند و تأثیرات روانی نامطلوبی که از مسخره شدن و دست انداخته شدن توسط دیگران ناشی می‌شود، برطرف خواهد شد.

در دوره بهبودی بعد از عمل زیبایی گوش، چه انتظاری می‌توان داشت؟


انجام مراقبت بعد از جراحی زیبایی گوش برای تسریع روند بهبودی ضروری است. بیمار بعد از پایان عمل جراحی زیبایی گوش می‌تواند مرخص شده و به خانه بازگردد. اما در پایان جراحی، یک پانسمان بر روی سر قرار داده می‌شود تا از گوش‌ها محافظت کند. این پانسمان باید تا مراجعه بعدی به پزشک بر روی گوش باقی بماند و خشک نگه داشته شود. به منظور کاهش ورم و خون‌مردگی لازم است که تا چند روز اول بعد از عمل، بیمار سر خود را در هنگام خواب بالا بگذارد. بهتر است که برای دستیابی به نتایج بهتر، برنامه کاری خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که بتوانید چند روزی را استراحت کنید. در طی چند روز اول بعد از عمل در اغلب بیماران کمی ورم و احساس ناراحتی در محل جراحی ایجاد می‌شود. بعد از این مدت، شما احساس بهتری خواهید داشت و می‌توانید فعالیت‌های عادی و روزمره خود را از سر بگیرید. بهتر است یک مرخصی یک تا دو هفته‌ای از محل کار خود بگیرید. در طول دوره ریکاوری لازم است تا چهار هفته از انجام هر گونه فعالیت فیزیکی شدید مانند بلند کردن و کشیدن اجسام سنگین خودداری کنید.

خطرات و عوارض عمل زیبایی گوش


عمل جراحی اتوپلاستی خطرات و عوارض چندانی برای بیمار به دنبال ندارد. فقط یک جای زخم خیلی نازک در پشت گوش بیمار باقی می‌ماند. البته محل این جای زخم در امتداد انحنای طبیعی پشت گوش است و مشکلی از نظر زیبایی و نمایان بودن برای بیمار ایجاد نمی‌کند. در تعداد بسیار اندکی از بیماران ممکن است که یک لخته خون کوچک بر روی گوش تشکیل شود که یا به طور طبیعی رفع خواهد شد و یا می‌توان آن را با یک سوزن کوچک برداشت.

در موارد نادری ممکن است که غضروف گوش بیمار دچار عفونت شده و پوست اضافه‌ای در محل جای زخم‌ها تشکیل شود. این گونه عفونت گوش معمولاً با مصرف داروهای آنتی بیوتیک درمان می‌شوند، اما در موارد نادری ممکن است که برای خارج کردن عفونت نیاز به انجام یک عمل جراحی دیگر باشد.

جای زخم‌ها در کجا قرار دارد؟


ما این نکته را به خوبی می‌دانیم که پیامدهای عمل جراحی زیبایی لاله گوش از نظر زیبایی اهمیت زیادی برای شما دارد. بنابراین تمام تلاش خود را می‌کنیم تا اندازه جای زخم تا جایی که ممکن است کوچک‌تر باشد و در قسمت‌هایی از لاله گوش که کمتر در معرض دید هستند، مخفی باشد. در بسیاری از موارد، امکان انجام عمل اتوپلاستی با ایجاد زخم‌های بسیار کوچک وجود دارد. بریدگی‌هایی که در زمان عمل اتوپلاستی ایجاد می‌شود، معمولاً در پشت گوش‌ها قرار می‌گیرد و به راحتی دیده نمی‌شود. نکته مهمی که در اینجا باید ذکر شود آن است که فرایند تشکیل جای زخم در افراد مختلف کاملاً متفاوت است و به خصوصیات ژنتیکی افراد وابستگی زیادی دارد. معمولاً جای زخم‌ها با گذشت زمان بهبود پیدا کرده و محو می‌شود، اما اندازه و رنگ نهایی یک جای زخم را به راحتی نمی‌توان پیش‌بینی کرد. در جلسه مشاوره قبل از عمل، جراح پلاستیک تمامی نکات لازم را برای شما شرح می دهد.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است