عمل جراحی پروتز چانه: روش، مزایا و خطرات آن

Untitled-2

چانه، چارچوب و یک قاعده‌ی تأیید برای کل صورت است. اگر این چارچوب خیلی ضعیف یا بسیار قوی باشد، بقیه‌ی ساختارهای صورت از تعادل و تناسب خارج می‌شود. همان‌طور که سن ما می‌گذرد، بافت‌ها و ماهیچه‌های صورت ما نیز سفتی و استحکام خود را از دست می‌دهد، قابلیت ارتجاعی و حجم آن از بین می‌رود و این باعث می‌شود اعضای صورت افت کنند. جراحی پروتز چانه یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های امروزی برای زاویه دار کردن چانه، بازیابی تعادل صورت و در نتیجه جوان‌تر کردن چهره و دادن یک ظاهر طبیعی به آن است. پروتز گونه باعث خوش فرم شدن گونه هایی می شود که برجسته نیستند. عمل پروتز چانه، برای چانه های که دارای عقب رفتگی است و برای کامل کردن استخوان موجود در جلوی فک و زیر دندان ها استفاده می کند.

برخی از افراد به طور طبیعی، دارای خط فک پهن می‌باشند. این وضعیت که در اثر بزرگ شدن بیش از حد عضله‌ی ماستر به وجود می‌آید، در افرادی که براکسیزم داشته (به طور ناخودآگاه دندان قروچه می‌کنند) و یا زیاد آدامس می‌جوند ایجاد می‌شود. صورت زاویه‌دار و V مانند، در همه جای دنیا به عنوان زیباترین حالت صورت پذیرفته‌شده است ، و عده کثیری علاقمند به  زاویه دار کردن فک خود می باشند . زاویه‌ی ایده آل بین سطح قایم و خط فک برای زیبا به نظر رسیدن، بین ۴ تا ۹ درجه به سمت داخل می‌باشد. برخی از مشکلات مربوط به صورت که این حالت ایده‌آل را خراب می‌کنند عبارت‌اند از فک مربعی (به دلیل بزرگ شدن بیش از حد عضله‌ی ماستر)، داشتن غبغب و یا رشد نکردن چانه. امروزه زاویه دار کردن صورت یکی از عمل های زیبایی رایج می باشد .

مشاوره اولیه با دکتر طرزی ضروری است. همیشه باید با جراح خود به صورت رو در رو صحبت کنید و نگرانی‌های خود را با او در میان بگذارید. دکتر طرزی معتقد است این مشاوره با بیمار اهمیت فراوانی دارد. زیرا در طول جلسه مشاوره پزشک به طور کامل نگرانی‌های شما را می‌شنود، آن‌ها را به طور صحیح ارزیابی می‌کند و سپس پیشنهادهایی برای طرح عمل یا جراحی زاویه دار کردن چانه شما می‌دهد.

روش پروتز چانه


برای بزرگنمایی تصاویر کلیک کنید . 

 

در فر آیند پروتز چانه ، پزشک یک برش کوچک در داخل دهان (پشت لب پایینی) ایجاد می‌کند و سپس یک کیسه بالای چانه به وجود می‌آورد. پروتز به آسانی داخل کیسه جاسازی می‌شود و برش ایجادشده با بخیه بسته می‌شود. برای ثابت ماندن پروتز از باندها و پانسمان‌های فشاری استفاده می‌شود. وجود کمی بی‌حسی و تورم انتظار می‌رود و عادی است. هرگونه ناراحتی با داروهای خوراکی مُسکن و کمپرس آب سرد قابل‌کنترل است. بیماران معمولاً ظرف مدت 7 تا 10 روز به فعالیت‌های عادی خود بازمی‌گردند، اما باید در این زمان از فعالیت‌های شدید جسمی اجتناب کنند.

پروتز چانه چیست؟

پروتزهای صورت یا چانه از موادهای گوناگون و در اشکال و اندازه‌هایی ساخته شده‌اند که به مشتری اجازه می‌دهد با توجه به هرگونه نیازهای شخصی خود آن‌ها را انتخاب کند. پروتزها ایمن و مؤثر هستند و به مدت چندین دهه است که در سراسر جهان استفاده می‌شوند. برجسته سازی چانه با پروتز شامل یک جراحی زیبایی چانه با حداقل تهاجم است و برای مردان و زنان در تمام سنین نتایج بسیار عالی و دائمی به دنبال دارد.

مزایای جراحی پروتز چانه

  • پروتز چانه ایمن و مؤثر است و در صورت و گردن یک هماهنگی و تعادل ایجاد می‌کند.
  • پروتز چانه یک خط فک مشخص و متعادل تازه به ارمغان می‌آورد.
  • پروتز چانه مجدداً یک ظاهر طبیعی و جوان ایجاد خواهد کرد.
  • پروتز چانه می‌تواند با دیگر عمل‌های ضد پیری انجام شود.
  • پروتز چانه برای رسیدن به نتیجه مطلوب و موردنظر شما سازمان داده می‌شود.

کاندیدای مناسب برای جراحی پروتز چانه

هر مرد یا زنی که از لحاظ جسمی سالم است و از اندازه و یا شکل چانه خود راضی نیست و می‌خواهد آن را اصلاح کند، می‌تواند یک گزینه ایده‌آل برای جراحی پروتز چانه باشد. شما باید در مورد انتظارات و اهداف خود نگاهی واقع‌بینانه داشته باشید.

سؤالات رایج


چه نوع بیهوشی خواهم داشت؟

عمل زیبایی چانه تحت آرام‌بخش داخل وریدی یا بیهوشی کلی انجام می‌شود. بسته به نوع جراحی شما و اینکه هم‌زمان چه عمل‌های دیگری روی شما انجام خواهد شد، نوع انتخاب بیهوشی متفاوت است.

برش در کجا ایجاد می‌شود؟

این روش می‌تواند از طریق ایجاد یک برش در دهان یا زیر چانه انجام شود. یک کیسه بالای سطح استخوانی چانه ایجاد می‌شود تا پروتز در آن جاسازی شود. پروتز قرار داده می‌شود و با استفاده از پیچی که ثبات پروتز را در مرحله بهبودی تأمین می‌کند، تثبیت می‌شود. پیچ به طور دائمی در آن محل باقی خواهد ماند. اندازه پروتز و مقدار بزرگ کردن چانه از قبل در جلسه مشاوره با پزشک تعیین می‌شود. جراحی زیبایی چانه و افزایش حجم آن از طریق ایجاد یک برش درون لب پایینی انجام می‌شود. برای حفظ موقعیت جدید چانه، پیچ تیتانیومی به طور دائم در محل باقی می‌ماند. این کار به ارائه‌ی یک تعادل طبیعی و تناسب چهره کمک خواهد کرد.

فرآیند پروتز چانه چقدر طول می‌کشد؟

این روش معمولاً حدود یک ساعت طول می‌کشد، اما به عوامل دیگر نیز بستگی دارد. عمل جراحی پروتز چانه به تنهایی به صورت سرپایی انجام می‌شود. شما قادر خواهید بود چند ساعت بعد از عمل و در همان روز عمل به خانه بازگردید.

خطرات عمل جراحی پروتز چانه چیست؟

برش ایجادشده در داخل دهان معمولاً بدون هیچ مشکلی خوب می‌شود. این برش‌ها نباید قابل‌مشاهده باشند. زخم‌های خارجی که زیر چانه پنهان شده‌اند نیز به خوبی بهبود می‌یابند. زخم‌ها به ندرت مشکل‌ساز هستند. با این وجود شما باید بدانید که همه‌ی جای زخم‌ها ماندگار هستند و ارتفاع، عرض و رنگ نهایی آن‌ها غیرقابل پیش‌بینی است. همانند هر عمل جراحی دیگر، در این عمل نیز ممکن است عصب‌های حسی کوچک موجود در سطح پوست در هنگام ایجاد برش یا زمانی که پوست کشیده می‌شود، بریده شوند. بخش‌هایی از صورت شما احساس بی‌حسی دارد یا حس کمی خواهد داشت. حس این نواحی به تدریج بازمی‌گردد، معمولاً در عرض 2 تا 3 ماه عصب‌ها به صورت خود به خودی التیام می‌یابند. در طول فرایند بهبودی ممکن است پوست صورت برای یک دوره زمانی، فوق‌العاده حساس شود. ممکن است برخی حساسیت‌های تقلیل‌یافته تا یک مدت نامحدودی طول بکشد. دیگر عوارض احتمالی عمل جراحی، شامل عفونت، تغییر مکان پروتز، خونریزی، عدم تقارن و آسیب به عصب‌ها است.

چگونه برای عمل جراحی آماده شوم؟

قبل از هر عمل، لازم است داروهایی که مصرف می‌کنید و ممکن است روی عمل جراحی تأثیر داشته باشد، مورد بررسی قرار گیرند. ممکن است از شما خواسته شود که مصرف برخی داروها را متوقف یا تنظیم کنید. مثل همیشه قرار دادن مکمل‌ها در لیست داروهایتان مهم است. از 10 روز قبل از عمل از مصرف آسپرین و محصولات آسپرین، داروهای ضدالتهاب (به جز استامینوفن یا تیلنول) و مکمل‌های گیاهی اجتناب شود. در مورد جزئیات بیشتر و اینکه چه دارو و مکمل‌های نباید مصرف شود، پزشک با شما صحبت خواهد کرد.

بسته به وضعیت پزشکی شما، ممکن است از شما خواسته شود قبل از عمل یک آزمایش یا چک آپ بروید.

محصولات توتون و تنباکو توانایی بدن شما را برای بهبودی مختل می‌کند. از شما درخواست می‌شود که شش هفته قبل از هرگونه عمل جراحی سیگار کشیدن را ترک کنید. مصرف محصولات که دارای مقدار کمی توتون و تنباکو هستند مانند آدامس و نیکودرم نیز باید متوقف شود. طوری برنامه‌ریزی کنید که بعد از عمل کسی شما را به منزل برساند و خودتان رانندگی نکنید. همچنین لازم است شب بعد از عمل کسی در کنار شما بماند.

بهبودی بعد از جراحی پروتز چانه چگونه است؟

درد و ناراحتی بعد از عمل جراحی پروتز چانه بسیار کم است. مقدار متوسطی تورم و کمی بی‌حسی در اطراف ناحیه چانه وجود دارد که بعد از چند روز خوب می‌شود. معمولاً تورم در 48 تا 72 ساعت بعد از عمل به اوج خود می‌رسد و سپس شروع به فروکش کردن می‌کند. در این زمان گذاشتن یخ خردشده روی چانه کمک بخش خواهد بود. بیشتر تورم قابل‌مشاهده در حدود 2 هفته ناپدید خواهد شد. بعد از آن ممکن است هنوز کمی احساس بی‌حسی وجود داشته باشد که به این معنی است که همچنان کمی تورم وجود دارد. این بی‌حسی تا چند هفته قبل از اینکه آخرین اثرات تورم از بین برود، طول خواهد کشید. به مدت 6 تا 8 هفته بعد از عمل شما نباید روی صورت خود بخوابید. برای کنترل ناراحتی‌های بعد از عمل داروهای ضد درد خوراکی تجویز می‌شود.

برش داخل دهان با بخیه‌های قابل‌حل بسته می‌شود. شما می‌توانید بعد از عمل دندان‌های خود را مسواک بزنید اما باید مطمئن شوید که مسواک را به طور عمودی بچرخانید و هر دندان را جداگانه مسواک کنید تا برش خط لثه جدید را خراب نکنید. در 24 ساعت اول رژیم غذایی شما باید مایعات (آب میوه، شیر، ژله، آب گوشت و...) باشد و سپس می‌توانید یک رژیم غذایی نرم داشته باشید. شما نباید 6 تا 8 هفته بعد از عمل غذاهایی که سخت و تیز هستند (چیپس، غذاهای خشک و...) را مصرف کنید. مصرف روزانه‌ی دهان‌شویه و آنتی‌بیوتیک‌ها توصیه می‌شود. ممکن است بعد از عمل اطراف چانه پانسمان شود یا نوار بسته شود.

هزینه پروتز چانه چقدر است؟

هزینه پروتز چانه بسته به نوع پروتز و پیچیده بودن جراحی متفاوت است . قیمت پروتز چانه می تواند شامل دستمزد پزشک ، وسایل مورد نیاز در طول عمل باشد. همچنین  تجربه پزشک ومحل انجام جراحی نیز در قیمت آن  تاثیرگذار است .به این پست امتیاز دهید.
عمل جراحی پروتز چانه: روش، مزایا و خطرات آن
5 از 1 رای