مزوتراپی لاغری، مو و پوست صورت: روش، مزایا و عوارض

مزوتراپی یک شیوه درمانی غیر جراحی زیبایی است که برای جوان‌سازی پوست، درمان منافذ باز پوست، اصلاح رنگ‌دانه‌ها و کاهش تجمع چربی‌های موضعی پوست مفید می‌باشد. در مزوتراپی ترکیبی از داروها، عصاره‌های گیاهی، ویتامین‌ها و مواد دیگر به پوست و یا چربی زیر پوست تزریق می‌شود. این تزریق برای کاهش چین‌وچروک‌ها و سلولیت بسیار مؤثر است. اگر تزریق به‌درستی انجام شود، مواد موردنظر به لایه‌های مختلف و چربی زیر پوست نفوذ کرده و روندهای فیزیولوژیک مخرب را معکوس می‌نمایند.

موارد کاربرد مزوتراپی


مزوتراپی برای رشد مو

علت ریزش مو تحت تاثیر عوامل مختلفی است. سلول‌های بنیادی و فاکتورهای رشد همراه با ویتامین‌ها، مواد معدنی و پپتیدها به‌عنوان معجونی کارا از طریق ابزارهای خاص و یا روش الکتروپوراسیون برای درمان ریزش موی سر به پوست سر تزریق می‌شوند. درمان ریزش موی سر با مزوتراپی هر 1 یا 2 هفته یک‌بار به مدت 3 ماه، انجام خواهد شد، پس از آن برای حفظ اثر هر 2 تا 3 ماه یک‌بار تزریق تکرار خواهد شد.

مزوتراپی برای جوان‌سازی پوست

روند افزایش سن می‌تواند پوست ما را از طریق عوامل بیرونی و درونی دچار آسیب کند. یکی از عوامل بیرونی نور خورشید است که باعث تخریب کلاژن‌های پوست می‌شود. از عوامل درونی می‌توان به روند طبیعی کاهش کلاژن‌ها و الاستین اشاره نمود. در طی فرایند افزایش سن، حجم و انعطاف‌پذیری پوست کاهش می‌یابد. با کمک "مزوتراپی جوان‌سازی پوست" یا "مزولیفت (Mesolift)" پوست دوباره جوان خواهد شد. تزریق ویتامین‌های مناسب و آنتی‌اکسیدان‌ها، پوست را دوباره جوان و آن را احیا می‌کند. افرادی که تحت مزولیفت قرارگرفته‌اند، آن را در قوام بخشی، افزایش انعطاف‌پذیری، جوان‌سازی و افزایش درخشش پوست، مفید دانسته‌اند. معمولاً در مزولیفت، 2 الی 4 تزریق، در هفته‌های جداگانه تزریق می‌شود. سپس برای ادامه اثر درمان، در سال دو بار تزریق تکرار می‌شود.

مزوتراپی باعث تقویت فیبرهای الاستین، تحریک تولید کلاژن، تخریب رادیکال‌های آزاد و تحریک فعالیت‌های سلولی می‌شود. پس از مزوتراپی، پوست جلوه‌ای شفاف، جوان و سالم پیدا خواهد کرد، خطوط ریز آن کاهش یافته و درخشان خواهد شد. شما اثرات زیباسازی دیگر آن را هم تجربه خواهید کرد. چین‌وچروک، سلولیت و افتادگی پوست، بیشترین شکایت زنان را تشکیل می‌دهد که با مزوتراپی به نحو مؤثری درمان می‌شوند. مزوتراپی در ترکیب با بوتاکس نتایج درمان را چندین برابر می‌کند.

مزوتراپی برای سلولیت (تجمع چربی به‌صورت موضعی)

سلولیت باعث نگرانی بسیاری از زنان است. سلولیت ظاهر پوست را زشت، فرورفته و شبیه پوست پرتقال می‌سازد، حتی در افراد لاغر. سلولیت یک بیماری پوستی مؤثر است که بیش از 90 درصد زنان بالغ را به نحوی درگیر می‌کند. سلولیت فقط در افراد چاق ایجاد نمی‌شود بلکه در زنانی که لاغر هستند نیز ایجاد می‌شود. سلولیت در همه اندام‌ها می‌تواند ظاهر شود: ران، کشاله ران، باسن، شکم، زانو و حتی بازوها ... اغلب بیماران از ظاهر قابل‌مشاهده سلولیت - ظاهری ناصاف، فرورفته، شبیه پوست پرتقال- شکایت دارند.

سلولیت معمولاً در ران، باسن و پاها مشخص‌تر است، اما برخلاف عقیده بسیاری از افراد ارتباط مستقیمی با اضافه‌وزن ندارد ، سلولیت به انواع رژیم غذایی لاغری مقاوم بوده و حتی با داشتنی اندامی لاغر ممکن است دچار سلولیت در بخش هایی از بدن خود باشید ندارد.

مطالعات نشان داده‌ است، مزوتراپی به‌طور مؤثری سلولیت را کاهش می‌دهد. این اثر به خاطر موارد زیر است:

 1. بهبود جریان خون به منطقه
 2. حل رسوبات چربی
 3. حذف فیبروتیک و بافت همبند
 4. بهبود درناژ لنفاوی

مزوتراپی لاغری– تجزیه چربی‌ها

مزوتراپی برای کاهش چربی‌ها و شکل‌دهی به فرم بدن مناسب می‌باشد، به‌خصوص برای افرادی که نمی‌خواهند درمان لیپوساکشن را  انجام دهند. همچنین برای کسانی که عمل لیپوساکشن را انجام داده‌اند و با رسوب چربی در اطراف ناحیه عمل لیپوساکشن مواجه شده‌اند نیز بسیار مفید است. تجمع این چربی‌ها بعد از عمل جراحی لیپوساکشن کاملاً رایج است.

در مزوتراپی لاغری شکم، پهلوها و ... از تزریق مواد و ترکیبات متعددی استفاده می‌گردد. تمام این ترکیبات باید حاوی "فسفاتیدیل کولین" باشند، این ماده خاصیت لیپولیتیک (تجزیه چربی‌ها) دارد. تزریق به‌طور مستقیم در مناطق تحت درمان (به‌عنوان‌مثال برآمدگی‌های دور کمر، برآمدگی‌های اطراف سینه، خارج و داخل ران‌ها، بازوها، زانوها، دور چشم، غبغب چانه و غیره) انجام می‌شود. اگر بیمار به یک رژیم تغذیه مناسب و ورزش پایبند باشد، می‌تواند از نتایج دائمی بهره‌مند گردد. گاهی تزریق مجدد نیز نیاز می‌شود.

دکتر طرزی سابقه پزشکی شما را ارزیابی می‌کند و طی مشاوره رایگان، مناسب بودن یا نبودن درمان مزوتراپی برای شما را تعیین می‌کند. معمولاً مزوتراپی برای تمام افراد مناسب است اما در طول مشاوره، دکتر باید اطمینان حاصل کند که شما به مواد تزریقی آلرژی نداشته باشید، همچنین وضعیت بارداری نیز ارزیابی می‌گردد.

روش انجام مزوتراپی


اثرات جوان‌سازی پوست در مزوتراپی از طریق تزریق موادی همچون "اسید هیالورونیک " با ترکیب " گلیسرول مانیتول" (نام‌های تجاری این ترکیبات شامل: Juvaderm Hydrate, Newest, Redensity و غیره می‌باشد) به دست می‌آید. برای رسیدن به اثری پایدار ممکن است پزشک بر اساس نیاز شما ترکیبات خاصی را انتخاب نماید. پزشک ترکیبی از اسید هیالورونیک، ویتامین‌ها، اسیدهای آمینه و اسیدهای نوکلئیک را بر اساس نیاز شما تزریق می‌نماید. قبل از درمان، بی‌حسی موضعی بر روی پوست اعمال می‌شود. سوزن‌های تزریق بسیار نازک بود و مواد از طریق آن در اطراف ناحیه موردنظر تزریق می‌شوند.

پس از درمان


پس از درمان مزوتراپی، در اثر استفاده از اسید هیالورونیک، پوست شما با طراوت و صاف خواهد شد. بلافاصله پس از درمان، پزشک در خصوص استفاده از یک کرم مخصوص که قرمزی بعد از تزریق را پوشش می‌دهد، نظر شما را جویا می‌شود. این کرم در برابر نفوذ آب و انتقال مواد مقاوم بوده و از صورت شما در برابر نور خورشید با "SPF30 غیر پارابن" محافظت خواهد نمود. ساختار شیمیایی آن باعث می‌شود در سطح پوست جذب‌شده و در محل باقی بماند، این کرم شرایطی را فراهم می‌کند که مواد تزریق‌شده در زیر پوست به فعالیت خود به نحو مؤثری ادامه دهند.

نکات زیر در 1 الی 5 روز پس از درمان باید رعایت شوند:

 • از مصرف محصولاتی که حاوی موادی مانند: AHA (گلیکولیک اسید)، BHA، بنزوئیل پراکسید، رتینول، الکل هستند، خودداری کنید.
 • پس از درمان آرایش نکنید.
 • تا 24 ساعت ورزش نکنید.
 • ناحیه تحت درمان را در معرض حرارت قرار ندهید، به‌عنوان‌مثال، سونا، حمام داغ، آفتاب
 • از سشوار و یا رنگ مو استفاده نکنید.
 • ناحیه تحت درمان را ماساژ ندهید و آن را تحریک نکنید.
 • در دریا و یا استخر حاوی کلر شنا نکنید.
 • از لایه‌برداری شیمیایی / میکرودرم ابریژن / پلینگ پوست اجتناب ورزید.
 • در معرض IPL / لیزر / لیزر فراکشنال / امواج مادون‌قرمز قرار نگیرید.
 • از شل کننده عضلانی / تزریق ژل خودداری کنید.
 • از اسپری و یا برنزه کننده‌ها استفاده نکنید.
 • از تاتو و خال‌کوبی اجتناب شود.
 • از پاک‌کننده‌های ملایم، مرطوب‌کننده و ضد آفتاب SPF 15 استفاده کنید.
 • از مواد ارایشی حاوی مواد معدنی استفاده نمایید.

 3 هفته بعد از درمان، شما احساس خواهید کرد که به‌طور طبیعی پوستتان جوان شده است، بدین معنا که صورت شما پوستی جدید خواهد داشت، برای کمک به این فرایند، پیشنهاد می‌کنیم از فرایند درمانی پلینگ مکانیکی صورت استفاده کنید. از این طریق اطمینان حاصل خواهد شد که بافت مرده و اضافی پوست کاملاً حذف می‌شود. درنهایت برای شما پوستی صاف، پرحجم، و با طراوت باقی می‌ماند. جهت حفظ پوست در بهترین شرایط، مراقبت‌های بهداشتی مناسب توسط پزشک به شما توصیه می‌گردد.

چه مدت نتایج مزوتراپی باقی خواهد ماند؟


به بیماران توصیه می‌شود برای حفظ اثرات مزوتراپی هر 6 ماه یک‌بار پس از درمان اولیه (2 الی 4 تزریق) تزریق تکرار شود.

آیا عمل دردناک است؟


معمولاً میزان ناراحتی بسیار کم و کوتاه‌مدت است. ممکن است پزشک قبل از تزریق از بی‌حسی موضعی (کمپرس سرد و یا کرم بی‌حس‌کننده) استفاده نماید تا بیشترین حس رضایت در شما ایجاد شود.

انجام مزوتراپی چه مدت طول می‌کشد؟


در این روش، تزریق حدود 30 دقیقه طول می‌کشد. بااین‌حال، بی‌حسی موضعی نیاز به 30 الی 40 دقیقه زمان دارد تا اثر خود را به بهترین نحو بگذارد. (اگر به بی‌حسی نیاز باشد).

همچنین مدتی قبل از شروع درمان پزشک در خصوص نحوه عمل و مراقبت‌ها توضیحاتی را ارائه خواهد کرد.

زمان بهبودی این روش چقدر است؟


معمولاً نیازی به دوره بهبودی و استراحت خاصی نمی‌باشد. به‌طورمعمول می‌توانید بلافاصله بعد از عمل به فعالیت‌های عادی و روزمره خود بازگردید.

عوارض جانبی احتمالی و خطرات ناخواسته این روش چیست؟


اغلب عوارض جانبی این درمان خفیف و کوتاه‌مدت هستند. مقداری کبودی می‌تواند رخ دهد، اما با استفاده از تکنیک‌های نوین مانند تکنیک میکرواینجکشن، میزان آن به حداقل ممکن خواهد رسید. عوارض جانبی شایع عبارت‌اند از: واکنش‌های موقت پوستی مانند قرمزی، درد / حساسیت به لمس، تورم، احساس گرما در ناحیه تحت درمان.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است