کاشت ریش و سبیل طبیعی

hollywood-style-beards-291x300

دکتر طرزی برای مردانی که ریش و سبیل آن‌ها به طور طبیعی کامل رشد نمی‌کند، اما دوست دارند که ظاهر مردانه داشته باشند، کاشت سبیل و ریش را پیشنهاد می‌دهد. در صورتی که در مورد چگونگی کاشت ریش و سبیل و نحوه کار دکتر طرزی، هزینه‌ی انجام این کار، تعداد موهای پیوند زده شده و یا هر موضوع دیگری سوال دارید، تردید نکنید و با ما تماس بگیرید.

ریش در صورت مردان یکی از اصلی‌ترین مواردی است که بر شکل صورت و کاراکتر ظاهری آن‌ها اثر می‌گذارد. بسیاری از مردان به دلایل مختلف مانند وجود جای زخم و جای سوختگی، عدم رشد مو در برخی نواحی به علل ژنتیکی، الکترولیز صورت یا جراحی در ناحیه صورت، با مشکل عدم رشد موهای ریش مواجه هستند و یکی از راه‌حل‌ها برای حل این مشکل، روش کاشت موی طبیعی در ناحیه  ریش (و سبیل) می‌باشد. روش کاشت سبیل و ریش در مردان مشابه با روش‌های سابق برای کاشت موی سر می‌باشد. در این روش‌ها گرافت‌های مو از نواحی از سر گرفته می‌شوند که قبلا هرگز دچار ریزش مو نشده‌اند و سپس این گرافت‌های مو در نواحی از سر که دچار طاسی شده‌اند یا موهای آن کم پشت شده است، کاشته می‌شوند و تنها تفاوت در روش‌های کاشت مو، تفاوت در نحوه‌ی گرفتن گرافت‌های مو از سر است.

بعد از کاشتن گرافت‌های مو در نواحی رشد ریش و سبیل در صورت، این موها مانند موهای طبیعی صورت رشد می‌کنند. بافت و خصوصیات موهایی که از سر پیوند زده شده‌اند، مانند قبل است و بعد از این که این موها در صورت شروع به رشد کردند، می‌توان مانند موهای طبیعی صورت با آن‌ها رفتار کرد، به عنوان مثال شما می‌توانید این مو‌ها را بتراشید یا بگذارید تا اندازه‌ای که دوست دارید بلند شوند.

 کاشت سبیل و ریش چگونه است؟


انجام کاشت سبیل و ریش ممکن است بین 3 تا 9 ساعت زمان ببرد و این زمان بستگی به ناحیه‌ی تحت درمان و تعداد گرافت‌هایی دارد که قرار است پیوند زده شوند.

کاشت ریش طبیعی یک عمل سرپایی است (نیازی به بستری بیمار در کلینیک یا بیمارستان نیست). مانند سایر روش‌های کاشت مو در سر، کاشت موی ریش و سبیل نیز طی دو مرحله انجام می‌شود که هر دوی این مراحل در یک روز انجام می‌شوند. در اولین مرحله، فولیکول‌های مو (گرافت‌های مو) از پشت یا کناره‌های سر گرفته می‌شوند و در مرحله‌ی دوم نیز، گرافت‌های آماده شده در محل مورد نظر در صورت کاشته می‌شوند. پزشک شما در ابتدا موهای پشت و کناره‌های سر شما را ارزیابی می‌کند تا تعیین کند که موهای کدام ناحیه از سر بیشتر مشابه با موهای صورت بیمار هستند. بعد از این که ناحیه‌ی اهدا‌کننده‌ی مو در سر تعیین شد، پزشک شما برای گرفتن گرافت‌های مو از یکی از روش‌های زیر استفاده می‌کند:

 • روش جدا کردن نوار باریکی از پشت سر (روش FIT) : در این روش یک برش افقی در پشت سر ایجاد می‌شود و یک نوار بسیار باریک از پوست پشت سر جدا می‌شود. سپس جای این برش بخیه زده می‌شود. موهای بلندی که در قسمت بالایی این برش قرار دارند، موجب پوشیده شدن جای زخم آن می‌شوند، اما در هر صورت به جا ماندن جای زخم کوچکی در محل برش، غیر قابل اجتناب است. بعد از جدا کردن این ناحیه از پوست سر، پزشک به دقت فولیکول‌های مو را از آن جدا می‌کند و آن‌ها را برای پیوند زدن در صورت آماده می‌کند.
 • روش استخراج واحد فولیکولی (روش FUE یا FUT) : در این روش هر یک از گرافت‌های مو با ایجاد یک برش بسیار ریز مدور شکل، به صورت تک‌به‌تک از پشت سر جدا می‌شوند. سپس این واحد‌های فولیکولی برای کاشت در ناحیه صورت آماده می‌شوند. در این روش جای زخم بسیار کوچک‌تری روی سر می‌ماند و به همین دلیل در بسیاری موارد پزشکان این روش را ترجیح می‌دهند. با استفاده از تکنولوژی پیشرفته‌ی روباتیک می‌توان فولیکول‌های مو را با بهترین کیفیت از سر جدا کرد و در عین حال میزان درد و ناراحتی بیمار و طول دوره ریکاوری را به حداقل رساند.

بعد از آن که گرافت‌های مو آماده شدند، پزشک شما به دقت آن‌ها را در محل مورد نظر در صورت پیوند می‌زند. برای رسیدن به بهترین نتایج و طبیعی بودن ظاهر موهای کاشته شده، پزشک شما باید زاویه و جهت کاشت هر یک از موها را به دقت کنترل کند و الگوی کلی کاشت موها نیز به نحوی باشد که نهایتا موهای کاشته شده مانند موهای طبیعی ریش و سبیل باشند.

برای گذاشتن تنها قسمتی از ریش (مثلا ریش بزی) حدودا به 1500 گرافت مو نیاز است، درحالی که برای کاشت کامل موهای ریش و سبیل به حدود 4000 گرافت مو نیاز داریم. همچنین کاشت قسمتی از موهای ریش طبیعتا زمان کمتری نسبت به کاشت کامل موهای ریش و سبیل می‌برد.

این روش  تنها یک روز زمان می‌برد، اما نتایج بسیار خوبی را به همراه دارد. موهای کاشته شده حدودا دو هفته بعد از کاشت مو ریزش خواهند کرد. ظرف 6 تا 8 ماه موهای ریش و سبیل به طور کامل رشد خواهند کرد و شما می‌توانید آن‌ها را بتراشید یا کوتاه کنید.

beard-transplant-left-173052

7

دوره بهبودی پس از کاشت سبیل و ریش

 


بعد از جراحی کاشت ریش و سبیل، بیمار می‌تواند به خانه بازگردد. بسیاری پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند که تا 24 ساعت پس از جراحی کاشت مو، استراحت کنند، اما بعد از این مدت زمان می‌توانند به فعالیت‌های روزانه‌ی خود ادامه دهند.

روز بعد از کاشت سبیل و ریش

 • ناحیه‌ی موهای کاشته شده: این ناحیه را به آرامی و با دقت شست‌وشو دهید تا مطمئن شود که محل‌های کاشت مو خونریزی وجود ندارد.
 • ناحیه‌ی اهدا‌کننده مو در سر: ناحیه‌ی اهدا‌کننده‌ی مو دردناک خواهد بود و در این ناحیه کمی احساس خارش و کشیدگی پوشت خواهید داشت. همچنین ممکن است این ناحیه از سر موقتا بی‌حس شود.

روزهای دوم و سوم بعد از کاشت سبیل و ریش

 • ناحیه‌ی موهای کاشته شده: ممکن است این ناحیه تا حدودی قرمز و دارای پوسته‌های در محل کاشت مو باشد. همچنین ممکن است در اطراف موهای کاشته شده پوست شما کمی متورم باشد.
 • ناحیه‌ی اهداکننده‌ی مو: احساس در در این ناحیه شروع به بهبودی می‌کند، اما بی‌حسی در این ناحیه ممکن است همچنان ادامه داشته باشد.

 روزهای چهارم تا ششم بعد از کاشت سبیل و ریش

 • ناحیه‌ی موهای کاشته شده: تورم پوست شروع به بهبود می‌کند و روند بهبودی نواحی کاشت موها سرعت می‌گیرد.
 • ناحیه‌ی اهداکننده‌ی مو: پوسته‌های تشکیل شده در جای زخم شروع به خشک شدن و ریزش می‌کند. شما می‌توانید پوسته‌های که هنوز روی سر باقی مانده را با ماساژ دادن آرام سر در هنگام شست‌و‌شو و شامپو زدن سر، جدا کنید. گرفتن آب روان روی این پوسته‌ها نیز می‌تواند به جدا شدنشان از سر کمک کند.

کاشت ریش (تمامی یا قسمتی از آن)، سبیل و کاشت ابرو همگی از جمله کارهای کاملا تخصصی هستند که درصد موفقیت آن‌ها به توانایی و مهارت بالای جراح بستگی دارد. دکتر طرزی، متخصص با‌تجربه‌ای است که برای کاشت مو در هر یک از بیماران، روش مناسب برای همان بیمار را به کار می‌گیرد.

در صورتی که کاشت مو توسط شخصی انجام شود که توانایی‌های لازم برای این کار را ندارد، می‌تواند منجر به بروز برخی عوارض جانبی زیر شود:

 • تراکم موها به اندازه‌ی تراکم موهای سر نیست و بنابراین نمی‌توان جهت رشد موهای کاشته ‌شده را کنترل کرد.
 • میزان رشد موهای طبیعی ریش و موهای کاشته شده با یکدیگر سازگار نیستند و موهای پیوند زده شده از سر با روند بسیار سریع‌تری رشد می‌کنند که این مسئله هم بر شکل ظاهری بیمار اثر منفی دارد و هم کنترل کردن این مشکل در آینده را برای او مشکل‌ساز خواهد بود.
 • ممکن است در محل کاشت مو در صورت جای زخم باقی بمانند که این جای زخم‌ها بعد از اصلاح کردن ریش، کاملا نمایان خواهند بود. این جای زخم‌ها معمولا آزار دهنده و مشکل‌ساز هستند و به این دلیل که با پوست اطراف خود همسطح نیستند، هنگام تراشیدن موهای ریش دچار خونریزی می‌شوند.

مراقبت‌های لازم بعد از کاشت سبیل و ریش

 • بعد از کاشت ریش و سبیل تا چند شب، هنگام خوابیدن سر خود را بالا بگیرید (زیر سر خود را بلندتر کنید).
 • حداقل تا 24 ساعت صورت خود را نشویید.
 • بعد از 24 ساعت صورت خود را به آرامی و با احتیاط، با شامپو بشویید.
 • از دست زدن به ناحیه‌ای که در آن موها کاشته شده‌اند تا 10 الی 14 روز خودداری کنید.
 • از انجام ورزش‌های پرفشار حداقل تا چند هفته، خودداری کنید.
 • تا 7 الی 10 روز بعد از کاشت ریش و سبیل از خوردن داروهای رقیق‌کننده‌ی خون خودداری کنید.
 • از کشیدن سیگار تا 2 الی 3 هفته پس از کاشت مو جدا خودداری کنید.
 • از نوشیدن الکل تا 3 الی 5 روز پس از کاشت سبیل و ریش خودداری کنید.

مزایای کاشت سبیل و ریش


 • کوتاه بودن مدت زمان ریکاوری
 • بدون به جا ماندن جای بخیه
 • بدون ایجاد برش‌های بزرگ روی پوست
 • کاشت مو به روش کاملا کم-تهاجمی
 • عدم نیاز به برش یک قسمت کامل از پوست سر برای گرفتن گرافت مو
 • به جا نماندن جای زخم یا به جا ماندن جای زخم به میزان کمتر
 • میزان درد کمتر بعد از کاشت مو

هزینه کاشت سبیل و ریش


معمولا هزینه‌ کاشت ریش و سبیل به تعداد گرافت‌های پیوند زده شده بستگی دارد. افرادی که مایلند ریش آن‌ها کاملا پرپشت باشد نسبت به کسانی که فقط می‌خواهند ناحیه‌ی خاصی از ریش خود را پوشش دهند، به تعداد گرافت بیشتری نیاز دارند. طی اولین جلسه مشاوره در مورد هزینه کاشت ریش و سبیل طبیعی به شما توضیح داده خواهد شد. در برخی موارد ممکن است به بیش از یک جلسه کاشت مو نیاز باشد و فاصله بین این جلسات باید حداقل 6 ماه باشد.

نتایج کاشت سبیل و ریش


نتایج کاشت ریش و سبیل، بلافاصله بعد از انجام عمل کاشت مو مشخص نیستند. دو تا سه هفته پس از کاشت مو، موهای کاشته شده ریزش خواهند کرد. این موها تا سه ماه بعد مجددا رشد خواهند کرد و طی 12 تا 18 ماه بعدی، به تدریج ضخیم‌تر و بلند‌تر می‌شوند. بعد از این که فولیکول مو شروع به رشد و بلندشدن کرد، تا پایان عمر به رشد خود ادامه خواهد داد. این موها را می‌توان مانند موهای طبیعی ریش، تراشید یا کوتاه کرد.

نتایج نهایی کاشت سبیل و ریش کاملا طبیعی بوده و برای همیشه ماندگار خواهند بود. تشخیص موهای کاشته شده، بلافاصله بعد از کاشت مو بسیار آسان است و این موها کاملا مشخص هستند. اما پس از مدتی که این موها شروع به رشد مجدد می‌کنند، با موهای طبیعی ریش همخوانی کامل دارند. نتایج نهایی کاشت ریش و سبیل بعد از چند ماه مشخص خواهند شد.به این پست امتیاز دهید.
کاشت ریش و سبیل طبیعی
5 از 1 رای