کاشت و پیوند موی طبیعی سر

mooo

انجام عمل کاشت مو راهی موثر برای بازیابی دوباره‌ی موهای از دست رفته‌ی شماست. در عمل کاشت و پیوند موی طبیعی، تعدادی از موهای پشت سر برداشته می‌شوند و به محل‌هایی که دچار ریزش مو شده‌اند، منتقل می‌شوند. پیوند زدن موها به مناطقی از سر که دچار طاسی شده‌اند، باعث عدم توانایی مو برای رشد کردن نمی‌شود (موهای اهدا شونده خصوصیت خود را حفظ می‌کنند). در این پیوند، ویژگی‌های عضو اهدا شونده غالب است، و این موضوع  اساس علمی عمل کاشت مو و علت اصلی موفقیت آن است.

بهترین کاندید‌های عمل ترمیم مو کسانی هستند که به ریزش مو دچار شده‌اند، اما دارای بانک موی خوبی در نواحی پشت و کناره‌های سر هستند. عمل کاشت و ترمیم مو در دهه‌های اخیر با فراز و نشیب‌های زیادی رو به رو بوده و به دست آوردن تجربیات بسیار در این دوره‌ها موجب شده که امروزه نتایج این عمل، کاملا طبیعی و واقعی به نظر بیایند.

چه کسانی کاندید مناسبی برای کاشت مو هستند؟


میزان ریزش مو طیف بسیار گسترده‌ای دارد که در یک طرف این طیف، داشتن مو در تمام قسمت‌های سر و در طرف دیگر، طاسی کامل  قرار دارد. در این طیف گسترده، تعداد بی‌شماری از درجات مختلف ریزش مو وجود دارد که در هر شخصی متفاوت است.  بهترین کاندید‌های عمل کاشت و پیوند مو کسانی هستند که سر آن‌ها در حال حاضر به طور کامل طاس نیست و به احتمال زیاد نیز در آینده به طور کامل طاس نخواهد شد (ریزش موی آن‌ها متوقف می‌شود). ممکن است ریزش مو در فرد بسیار شدید باشد، بااین‌حال لازم است بانک موی شخص، که از موهای مقاوم تشکیل شده، به اندازه‌ی کافی باشد تا بتواند جبران موهایی که تا به حال ریزش کرده‌اند و موهایی که قرار است ریزش کنند را بکند.کاشت مو و کاشت ریش و سبیل برای پنهان کردن جای آکنه و اسکارهای دیگر قابل انجام است.

با پیشرفت‌های ایجاد شده در تکنولوژی، امروزه از لیزر درمانی مو به کمک لیزر کم‌توان به همراه داروهای تایید شده برای درمان ریزش مو، بهبود کیفیت رویش، افزایش حجم مو و درخشنده و ضخیم‌تر شدن آن استفاده می‌شود.

انواع روش‌های کاشت مو


کاشت مو به روش FUT یا کاشت واحد فولیکولی

موهایی که به صورت طبیعی روی سر انسان رشد می‌کند، به صورت تکی یا دسته‌های دو تایی و سه تایی و چهار تایی وجود دارند که به هر یک از این دسته‌ها یک واحد فولیکولی گفته می‌شود. هر واحد فولیکولی دارای غده‌های سباسه، عصب، عضلات کوچک و در برخی مواقع بافت موی پرز مانند است. برای کاشت مو به این روش، یک نوار باریک از پوست پشت سر جدا می‌شود و سپس موهای موجود در این ناحیه در زیر میکروسکوپ جدا سازی می‌شوند و بدون این که آسیبی به واحد‌های فولیکولی وارد شوند، این واحد‌ها از سر خارج شده و آماده‌ی پیوند می‌شوند. می‌توان هر یک از این واحد‌های فولیکولی را در محل دیگری از سر کاشت و این واحد‌های فولیکولی، تمامی خصوصیت آناتومیک و فیزیولوژیک خودشان را حفظ می‌کنند و بنابراین می‌توان مطمئن بود که رشد مجدد موها به بهترین شکل ممکن خواهد بود.

1

در روش FUT گرافت‌ها با کیفیتی تولید می‌شوند که میزان زیادی از بافت سالم در اطراف آن‌ها قرار دارد که در پروسه‌ی کاشت مو، از فولیکول مو به خوبی محافظت می‌کند.  از آنجایی که هر یک از گرافت‌ها به کمک میکروسکوپ و با دقت بسیار و توسط دست جداسازی شده‌اند، هر کدام از گرافت‌ها به خوبی ارزیابی می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که در گرافت برشی ایجاد نشده و بافت‌های اطراف آن کاملا سالم هستند. تمامی این عوامل در کنار یکدیگر باعث می‌شوند که درصد موفق بودن پیوند‌های انجام شده در روش FUT بسیار بالا باشد.

کاشت مو به روش FIT یا FUE یا استخراج واحد فولیکولی

استخراج واحد فولیکولی یا روشی که عموما به نام FUE (FIT) شناخته می‌شود، یکی دیگر از روش‌های کاشت مو است که در آن هر یک از واحد‌های فولیکولی مو به صورت تک به تک از سر جدا می‌شوند و سپس به سایر نقاط سر منتقل شده و پیوند زده می‌شوند. این روش می‌تواند برای بسیاری خوشایند‌تر باشد چون برشی در پشت سر ایجاد نمی‌شود و جای گرفتن هر یک از گرافت‌های مو به صورت یک زخم بسیار کوچک مدور با قطر حدودا یک میلیمتر است.

این روش ده سال پیش، به عنوان جایگیزینی برای روش معمول FUT شناخته شد و طرفداران زیادی پیدا کرد. این روش به کندی توسط پزشکان به عنوان یک روش استاندارد پذیرفته شد. پزشکان مختلفی از این روش استفاده کرده‌اند اما میزان موفقیت و نتایج استفاده از این روش توسط هر پزشک، به طور قابل ملاحظه‌ای متفاوت بوده است.

روش FUE (FIT) یک روش جایگزین برای روش FUT است.  در روش FUT ناحیه‌ی اهدا کننده به صورت یک نوار باریک با عرض 10 تا 15 میلی‌متر از سر جدا می‌شود و سپس به واحد‌های فولیکولی تبدیل می‌شود. (اما در روش FUE نیازی به ایجاد این برش در سر نیست.

شما می‌توانید با دکتر طرزی به‌صورت مستقیم ملاقات داشته باشید و در رابطه با کاشت مو با ایشان مشاوره کنید.  دکتر طزی وضعیت ریزش موی شما را ارزیابی می‌کند و سر شما را به دقت معاینه و بررسی کرده و سپس روش‌های درمانی مختلفی را به شما معرفی خواهد کرد و به شما کمک می‌کند که عملی‌ترین و موثر‌ترین راه را برای درمان ریزش موی خود انتخاب کنید. قبل از این که اقدام به عمل کاشت مو کنید، دکتر طرزی نکات زیر را بررسی خواهد کرد:

  • وضعیت سلامت عمومی شما
  • ابتلا به اختلالات مربوط به خونریزی یا بهبود زخم
  • سن و درجه‌ی ریزش موی شما
  • کیفیت و کمیت بانک موی شما
  • اهداف نهایی شما از انجام عمل کاشت مو

این موارد از مهم‌ترین مسائلی هستند که در هنگام تصمیم گیری و انتخاب کاندید مناسب برای کاشت مو باید مد نظر قرار گیرند.

قدم به قدم با عمل کاشت مو


اولین قدم در عمل کاشت مو، طراحی خط رویش موی سر می‌باشد. دکتر طرزی برای نشان دادن شکل پیشنهادی خط رویش مو، این خط را با قلم روی سر شما می‌کشد تا شما بتوانید آن را ببینید و ارزیابی کنید. در مرحله‌ی بعدی منطقه‌ی اهدا کننده‌ی گرافت‌های مو در پشت سرف آماده می‌شود. یک برش باریک از پوست پشت سر برداشته می‌شود (در روش FUT) و سپس پوست سر بخیه زده می‌شود و موهایی که در قسمت فوقانی این برش قرار دارند، جای زخم بخیه‌ها را پوشش خواهند داد.  برای انجام کاشت مو هم قسمت پشت و هم قسمت جلوی سر بی‌حس می‌شود. همچنین در صورت دلخواه می‌توان برای آرامش بیشتر، از داروی آرام بخش نیز استفاده کرد و  این تنها دردی است که در طول انجام عمل کاشت مو احساس خواهید کرد.

برداشت مو

در ابتدا یک نوار بسیار باریک از پوست سر در قسمت اهداکننده‌ی مو (پشت سر) جدا می‌شود و سپس پوست بالا و پایین این برش دوباره به هم بخیه زده می‌شوند. جای این برش و بخیه‌های آن بسیار ظریف و غیر قابل رویت است و با موهای بالای آن کاملا پوشیده می‌شود. بخیه‌های زده شده در این محل، ده روز بعد کشیده خواهند شد. البته باید توجه داشته باشید که برای پنهان ماندن جای بخیه روی سر باید موهای شما به اندازه کافی بلند باشند و در صورتی که سر خود را تیغ بزنید، جای بخیه‌ها نمایان خواهند بود. گرافت‌های مو از پوست جدا شده از سر، گرفته می‌شوند. این گرافت‌ها به صورت دسته‌های 1 تا 4 تایی از مو هستند و برای این که سالم بمانند، با دقت و در زیر میکروسکوپ جداسازی می‌شوند.

فرآیند کاشت مو

سپس محلی که قرار است گرافت‌های مو کاشته شوند را آماده می‌شود. برای پیوند گرافت‌های تکی و دوتایی مو در قسمت خط رویش مو در جلوی سر، برش‌های بسیار کوچکی در این ناحیه ایجاد می‌شود. همانطور که جراح به سمت عقب سر می‌رود از گرافت‌هایی با دسته‌های بزرگ‌تر استفاده می‌کند. با این روش جراح می‌تواند علاوه بر ایجاد ظاهری طبیعی، تراکم موی بیشتری را ایجاد کند. در طول انجام عمل کاشت مو، شما کاملا بیدار و هشیار هستید و می‌توانید با جراح خود و سایر تکنسین‌ها صحبت کنید.

عمل کاشت مو بین 3 تا 6 ساعت زمان می‌برد و شما در حین انجام عمل می‌توانید در صورت دلخواه غذا یا نوشیدنی بخورید. بعد از این که عمل کاشت مو به پایان رسید، در مورد اقدامات بعد از عمل توضیحات کامل به شما داده خواهد شد و همچنین شامپوی مخصوص و داروهایی که باید مصرف کنید در اختیار شما قرار می‌گیرد. شما بدون هیچ پانسمانی (یا در مواردی با داشتن یک پانسمان کوچک) کلینیک را ترک می‌کنید و روز بعد از عمل کاشت مو می‌توانید سر خود را شامپو بزنید. اغلب بیماران صرف یک یا دو روز، انجام فعالیت‌های روزانه خود را از سر می‌گیرند.

بعد از عمل کاشت مو

در محل کاشت گرافت‌های مو، پوسته‌های ریزی تشکیل خواهد شد که این پوسته‌ها ظرف 4 تا 7 روز از بین می‌روند. بعد از 2 تا 4 هفته موهای ریزی که در گرافت‌های کاشته شده قرار دارند ریزش خواهند کرد و 8 تا 12 هفته بعد موهای دائمی ‌شما شروع به رویش خواهند کرد. ظرف 6 ماه موهای شما رشد قابل توجهی خواهد داشت و بین 9 تا 12 ماه بعد نیز موهای شما به رشد و تراکم نهایی می‌رسند و می‌توانید نتایج نهایی کاشت مو را ببینید. معمولا برای درمان طاسی مو در یک ناحیه خاص از سر، انجام یک یا دو جلسه کاشت مو کفایت می‌کند.

محل کاشت مو ممکن است برای چند روز دردناک باشد و ممکن است نیاز داشته باشید که چند روزی کار نکنید تا سر شما بهبود پیدا کند. قبل از این که کلینیک را ترک کنید ما به شما در مورد اقدامات و مراقبت‌هایی که باید انجام دهید، توصیه‌های لازم را می‌کنیم و برای مراجعه مجدد به کلینیک و بررسی وضعیت و روند بهبودی شما هماهنگی لازم را انجام می‌دهیم.

عوارض جانبی


عوارض جانبی عمل کاشت مو نسبتا جزئی هستند و شامل درد خفیف بعد از جراحی، تورم که ممکن است تا چشم‌ها ادامه داشته باشد و تشکیل پوسته‌های ریز خونی در محل کاشت گرافت‌های مو می‌باشد. این عوارض ظرف یک هفته برطرف می‌شوند.

هزینه کاشت مو


در بسیاری از موارد هزینه کاشت مو  بر اساس تار مو محاسبه می گردد اما در حقیقت برای محاسبه هزینه کاشت مو تعداد فولیکول یا گرافت باید در نظر گرفته شود .

درحقیقت گرافت واحدهای ساختمانی مو هستند و به صورت مجموعه هایی شامل 1 تا 4 تار مو می باشند که از پوست سر خارج میگردند .

هر چه تعداد گرافتی که جراح می کارد بیشتر باشد تراکم موی سر بیشتر می شود درنتیجه هزینه کاشت هم بالا می رود چون هزینه کاشت متراکم مو بیشتر می باشد. البته باید به این نکته هم نیز اشاره کرد که هزینه کاشت مو بر اساس روشی که بیمار انتخاب میکند نیز متغیر و متفاوت است .

 به این پست امتیاز دهید.
کاشت و پیوند موی طبیعی سر
5 از 1 رای