کرایولیپولیز برای لاغری: روش، مزایا، عوارض

waystostayfit

روش کرایولیپولیز می‌تواند باعث کاهش چربی‌ و کوچک کردن باسن، دور کمر، پهلوها را محو سازد. کرایولیپولیز یا انجماد چربی موضعی با نام‌های مختلفی شناخته شده است، از جمله، کرایولیپو، لیپوساکشن سرد (Ice Liposuction)، لیپولیز کرایوژنیک.

کرایولیپولیز (یا انجماد چربی‌های موضعی) به عنوان یکی از روش های کاهش سایز جایگزین غیرجراحی برای لیپوساکشن شناخته می‌شود. در طول هفته‌های پس از درمان با کرایولیپولیز، سلول‌های چربی منهدم شده، از طریق سیستم لنفاوی شما هضم و جذب می‌شود.

چه نواحی از بدن را می‌توان با کرایولیپولیز درمان کرد؟


با این روش می‌توان قسمت‌های فوقانی و تحتانی شکم، بازو، داخل و خارج ران، پهلوها، دورکمر، زیر باسن، باسن، بالاتنه مردان / سینه مردان را درمان نمود. در این روش، اپلیکاتور نمی‌تواند برای چانه، مچ پا یا مچ دست مورد استفاده قرار بگیرد، زیرا معمولاً این مناطق آنقدر کوچک هستند که قابل درمان نیستند.کرایولیپولیز (انجماد چربی) را می‌توان برای کوچک کردن " سینه مردان" مورد استفاده قرار داد، اما نمی‌توان آن را برای کوچک کردن بافت سینه زنان یا درمان ژنیکوماستی (بزرگی سینه‌های مردان) انجام داد.

کرایولیپولیز برای چه کسانی مناسب است؟


 کاندیدهای ایده‌آل برای کرایولیپولیز، کسانی هستند که خواهان کاهش رسوبات چربی موضعی در شکم، پهلوها، کمر، باسن، ران، لاغری بازو و غیره هستند. این مناطق، نسبت به رژیم غذایی و ورزش مقاوم هستند. اگر چه اکثر افراد با روش کرایولیپولیز قابل درمان هستند، اما این روش یک راه حل اساسی برای کاهش وزن کلی بدن نیست. کاندیدهای ایده‌آل، افرادی هستند که در محدوده وزن سلامت بدن (BMI) خود (یا نزدیک به آن) هستند. این افراد شاهد بهترین نتایج خواهند بود. این روش همچنین می‌تواند انگیزه بسیار عالی برای تغییر در روش زندگی افراد باشد. ممکن است درمان دوم نیز برای مناطق ضخیم‌تر چربی مورد نیاز باشد. روش‌های لیفت و کوچک کردن بازو به منظو بهبود افتادگی پوست (بال خفاش یا بال بینگو)، کاهش ذخایر چربی در این نواحی، از بین بردن برآمدگی‌هایی که هنگام بالا بردن بازوها آویزان می‌شوند(شل شدن پوست)، استفاده می‌شوند.

کرایولیپولیز یا انجماد چربی موضعی چیست؟


انجماد چربی با استفاده از فناوری سرد کردن انجام می‌شود و منجر به کاهش چربی موضعی می‌گردد. مطالعات بالینی متعدد نشان داده است که سلول‌های چربی در مقایسه با بافت‌های اطراف، بیشتر به اثرات سرما واکنش می‌دهد. سلول‌های چربی در دمای متفاوت با سلول‌های دیگر، متبلور می‌شوند. لیپوساکشن کرایوژنیک به طور اختصاصی سلول‌های چربی را می‌شکند، بدون آنکه تقریباً تمام بافت‌های دیگر مانند پوست، توده عضلانی و رشته‌های عصبی را تحت تاثیر قرار دهد.

طرز کار کرایولیپولیز چگونه است؟


یک کاپ مکش کرایولیپو/ شاستی با صفحات سرمازا در مناطق مورد نظر بدن قرار داده می‌شود. سپس آن منطقه سرد می‌‌شود. سلول‌های چربی حساس به سرما هستند و تحت دمای پایین، متبلور می‌شوند. در نتیجه آنها دیگر به شیوه معمول خود عمل نمی‌کنند. سپس سلول‌های چربی تخریب شده از طریق عملکرد طبیعی بدن (سیستم لنفاوی) با فرایندی موسوم به آپوپتوز تجزیه می‌شوند. رگ‌های خونی اطراف آن، اعصاب و غیره، حساسیت بسیار کمتری به قرار گرفتن در معرض  سرما دارند و در طول فرآیند انجماد چربی، دست‌نخورده باقی می‌مانند. این عمل منجر به از بین رفتن سلول‌های چربی بدون صدمه به بافت‌های اطراف آن می‌شود.

اگر مایل به کسب اطلاعاتی در خصوص درمان با کرایولیپولیز هستید، می‌توانید از طریق مشاوره تلفنی با ما از مناسب بودن آن برای خود اطمینان یابید. این مشاوره تلفنی به خصوص در صورت دور بودن محل زندگی شما از کلینیک، بسیار مفید است. از آنجا که کرایولیپولیز یک روش غیر جراحی است، می‌توانید هر روزی که مایل به انجام آن هستید، برای اخذ نوبت مشاوره و درمان اقدام کنید. قبل از آغاز درمان، می‌توانید با تکنسین‌های کرایولیپولیز مشاوره حضوری داشته باشید. در کلینیک ما فرایند مشاوره، قابل تنظیم با نیازهای شماست.

پس از درمان چه اتفاقی برای سلول‌های چربی می‌افتد؟


سلول‌های چربی طی درمان از بین رفته و از طریق سیستم لنفاوی و سیستم ایمنی، درون بدن حل می‌شوند. سیستم عصبی، سلول‌های چربی منهدم شده را با استفاده فرآیندهای طبیعی بدن، دفع می‌کند. وسعت ناحیه تحت درمان در طول هفته‌ها و ماه‌های بعدی این فرآیند، کوچک‌تر خواهد شد. سرعت این فرایند و نتیجه آن، از فردی به فرد دیگر، متفاوت است.

مدت زمان هر جلسه درمان چقدر است؟


هر جلسه شامل زمان کافی برای مشاوره، درمان و توصیه‌های مراقبتی پس از درمان است. فناوری مورد استفاده ما از جدیدترین فناوری‌های موجود در بازار است و زمان مورد نیاز درمان را کاهش می‌دهد. ممکن است در جای دیگری خوانده باشید که مدت درمان تا 90 دقیقه طول خواهد کشید، اما با استفاده از تکنیک‌های مدرن و ابزارهای سرمازای سریع‌تر، مدت درمان به حدود 30 دقیقه در هر قسمت تحت درمان، کاهش می‌یابد. با مدل‌های جدیدتری از دستگاه‌های کرایولیپولیزی که ما استفاده می‌کنیم، دیگر نیازی به صرف زمان بیشتر برای درمان نیست. ما همچنین می‌توانیم برای صرفه‌جویی در وقت و برای راحتی شما، دو منطقه را همزمان تحت درمان قرار دهیم. درمان با کرایولیپولیز بر اساس نیازهای فردی شما که در مشاوره قبل از درمان خود مطرح کرده‌اید، تنظیم خواهد شد. اگر شما دارای مناطق متعددی برای درمان باشید، ممکن است زمان اضافی مورد نیاز باشد.

چند جلسه برای کرایولیپولیز مورد نیاز است؟


برای اکثر افراد، یک جلسه درمان برای بسیاری از مناطق بدن کافی است. یکی از مزیت‌های کرایولیپولیز این است که معمولاً نیاز به دوره درمان ندارد. این روش بسته به ضخامت چربی و اهداف شخصی شما، ممکن است در همان منطقه برای بار دوم تکرار شود. هرچند، این تکرار همیشه ضروری نیست. اگر شما مایل به ‌کاهش چربی بیشتر در همان منطقه باشید، بهتر است که فاصله بین جلسات، حدوداً 2 ماه باشد. دلیل فاصله بین جلسات این است که زمان کافی برای اندازه‌گیری اثربخشی درمان اولیه وجود داشته باشد. داده‌های کارآزمایی بالینی برای اکثر افراد نشان داده است که دومین جلسه درمان در حدود 2 ماه بعد از اولین جلسه، منجر به کاهش بیشتری در چربی‌های آن منطقه می‌شود.

نتایج کرایولیپولیز چه خواهد بود؟


مطالعات بالینی بر اساس درمان چربی موضعی نشان داده‌اند که کاهش سلول‌های چربی بین 20٪ تا 40٪ است. نتایج آن به فرد، ضخامت رسوبات چربی در هر منطقه، اهداف شخصی و حفظ شیوه زندگی پس از درمان، بستگی دارد. افرادی که از توصیه‌های مراقبت پس از درمان پیروی می‌کنند، بهترین نتایج را دریافت می‌کنند. در حال حاضر بیماران بسیاری به ما مراجعه می‌کنند که نتایج درمان آنها قابل مقایسه با جراحی لیپوساکشن می‌باشد. کرایولیپولیز می‌تواند یک جایگزین واقعی برای لیپوساکشن باشد.

نتایج آن بستگی به فرد، ضخامت چربی و ناحیه تحت درمان دارد. تغییرات در طول چند هفته رخ خواهد داد، بنابراین صبر و حوصله نیاز است .زمان تخمین زده شده برای مشاهده حداکثر نتیجه، 12 هفته  است. هر چند برخی از بیماران در حدود 2-3 هفته بعد از درمان، به‌تدریج شاهد تغییرات هستند. در آزمایش‌های بالینی انجام شده در 12 هفته بعد از درمان، 9 نفر از 10 نفر هنگام مقایسه اندازه‌‌ها و عکس‌های قبل و بعد از درمان خود، کاهش غیر قابل انکاری در ناحیه تحت درمان را مشاهده کرده‌اند.

مزایای کرایولیپولیز


این روش مزایای متعددی دارد، از جمله:

  • نتایج بالینی ثابت شده با کرایولیپولیز (بدون جراحی).
  • کرایولیپولیز یک روش غیر تهاجمی و بدون دوره نقاهت است.
  • بدون درد است و نیازی به تزریق یا بیهوشی نیست.
  • یک جایگزین خوب برای لیپوساکشن، لیپوساکشن Vaser، Velashape یا Zerona است.
  • یک روش مؤثر برای هدف قرار دادن مناطق خاصی از چربی است. کرایولیپولیز می‌تواند منجر به "کاهش چربی موضعی" در مناطقی از بدن شود که ورزش و رژیم غذایی قادر به انجام آن نیست.

چه عوارض احتمالی بعد از درمان وجود خواهد داشت؟


یکی از نکات مثبت کرایولیپو این است که به طور کلی عوارض جانبی اندکی به همراه دارد. این درمان نیازی به دوره بهبود و یا استراحت ندارد. بعد از درمان، پوست شما سرد است، اما به سرعت به درجه حرارت طبیعی خود باز می‌گردد. همچنین ممکن است پوست شما بلافاصله پس از درمان، قرمز به نظر برسد، اما قرمزی یا کبودی گسترده در پوست بسیار نادر است. بلافاصله پس از جلسه، شما باید بدون مشکل و ناراحتی قادر به ادامه فعالیت‌های عادی روزانه، رفتن به ورزشگاه و یا بازگشت به کار خود باشید. بر خلاف جراحی لیپوساکشن، این روش بدون نقاهت و درد و ناراحتی است.

تفاوت اصلی کرایولیپولیز در مقایسه با سایر روش‌ها چیست؟


درمان چربی‌های موضعی با سرما منجر به کاهش قابل توجه و طبیعی بافت‌های چربی شده، از آسیب‌زایی روش‌های تهاجمی (لیپوساکشن) و خطر آسیب به بافت‌های اطراف، جلوگیری می‌کند. نتایج این روش با سایر روش‌های غیر تهاجمی لیپو‌لیزری که با استفاده از لیزر (مانند آی-لیپو، استروبری و لیپولیزر) سلول‌های چربی را از لحاظ فیزیکی از بین می‌برد، متفاوت است. برخلاف انواع دیگر روش‌های درمان مبتنی بر لیزر، کرایولیپولیز نیازی به دوره درمان ندارد. همچنین برای دریافت نتایج، هیچ ورزشی برای درمان، مورد نیاز نیست و نتایج آن دائمی خواهد بود. نتایج به دست آمده از این روش، به اندازه نتایج روش‌های تهاجمی سنتی مانند لیپوساکشن و یا جراحی پلاستیک شکم (تامی تاک)، قابل پیش بینی نیست. اما انجماد چربی با کرایولیپولیز، جایگزین مؤثر برای کسانی است که مایل به صرفه‌جویی در زمان و هزینه، اجتناب از درد و خطر و نیز حذف ریکاوری و نقاهت طولانی مدت پس از عمل جراحی هستند.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است