درمان و رفع افتادگی پلک با جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

embedded_best_makeup_for_droopy_eyes

هنگام ملاقات دیگران، معمولاً چشم‌ها اولین مکانی هستند که توجه مخاطب را به خود جلب می‌کنند. متأسفانه، علائم افزایش سن و پیری نیز اولین بار خودشان را در این ناحیه نشان می‌دهند.  افتادگی پلک، پف زیر چشم و چین‌وچروک‌های اطراف چشم، همگی ظاهر فرد را خسته‌تر و مسن‌تر نشان می‌دهند. معمولاً جراحی پتوز پلک‌ها، تحت عنوان " بلفاروپلاستی" شناخته می‌شود. این جراحی جزء جراحی‌های زیبایی محسوب می‌شود که می‌تواند هم در پلک پایین و هم در پلک بالا صورت بپذیرد. جراحی افتادگی پلک چشم باعث می‌شود از طریق کاهش چین‌وچروک‌ها و درمان پف زیر چشم ، ظاهر چشم بهبود یابد، باعث درشت کردن چشم شده و درنتیجه ظاهر افراد جوان‌تر و سرحال‌تر به نظر خواهد رسید.

انواع جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) برای رفع افتادگی پلک


 1366466713-1366466713-19775-small

جراحی پلک فوقانی

این روش جراحی زیبایی پلک برای درمان افتادگی پلک، برداشت پوست اضافی و حذف پف در پلک بالایی استفاده می‌شود، درنتیجه ظاهر فرد جوان‌تر و پرطراوت‌تر به نظر خواهد رسید.

 • درصورتی‌که افتادگی پلک بیش‌ازحد شدید باشد، گاهی اوقات جراح پلاستیک، هم‌زمان به ترمیم عضله پلک نیز می‌پردازد.
 • برش جراحی به علت افتادگی پلک چشم در امتداد چین‌های طبیعی پوست انجام می‌شود، درنتیجه جای برش جراحی تقریباً غیرقابل‌شناسایی است.

بلفاروپلاستی  واقعاً می‌تواند ظاهر چشم‌ها را بهبود بخشد و چین‌خوردگی‌های مغولی (چینی که گوشه‌ی داخلی چشم را می‌پوشاند) را اصلاح کند و در نتیجه منجر به واضح‌تر شدن پلک‌های پایینی و عمل بزرگ كردن چشم و جذاب‌تر شدن ظاهر کلی چشم‌ها شود.

جراحی پلک تحتانی

 اگر نگرانی اصلی شما وجود پف زیر چشم، سایه‌های تیره و ظاهر خسته است، این جراحی زیبایی پلک بسیار برای شما مناسب است.

 • پزشکان علاوه بر از بین بردن پوست اضافی در پلک پایین، اغلب موقعیت چربی‌ها را نیز تغییر می‌دهند، درنتیجه پف چشم کاهش یافته و زیر چشم نرم‌تر و صاف‌تر می‌شود.
 • برش جراحی، تحت خط مژه ایجاد می‌شود، درنتیجه بعد از عمل قابل‌شناسایی نخواهد بود.
 • گاهی اوقات، پزشک از روشی استفاده می‌کند که "بلفاروپلاستی تحت ملتحمه" نامیده می‌شود. در این روش برش جراحی در قسمت داخلی پلک و در ناحیه ملتحمه چشم ایجاد می‌شود، درنتیجه هیچ جای زخمی بر روی پوست قابل‌مشاهده نخواهد بود.

نامزدهای مناسب برای جراحی پلک


بلفاروپلاستی یک روش درمانی است که هم در زنان و هم در مردان شایع می‌باشد. مردان و زنانی که دچار افتادگی و افتادگی مادر زادی پلک شده‌اند و همچنین از پف چشم رنج می‌برند، ظاهر آن ها خسته‌تر و مسن‌تر به نظر می‌رسد. معمولاً افراد سی سال به بالا گزینه‌ی مناسبی برای این روش درمانی محسوب می‌شوند. به‌طورکلی این افراد باید از شرایط جسمی مناسبی برخوردار بوده و به بیماری جدی چشمی و یا بیماری زمینه‌ای دیگری مبتلا نباشند. افراد سیگاری باید حداقل دو هفته قبل از عمل کشیدن سیگار را ترک نمایند.

فرایند درمان و رفع افتادگی پلک با جراحی زیبایی پلک


قبل از عمل جراحی زیبایی پلک

هنگام جلسه مشاوره ، دکتر طرزی کیفیت بافت نرم  و استخوان‌های اطراف چشم شما را ارزیابی خواهند کرد. همچنین موقعیت ابروی شما نیز بررسی می‌گردد. بر اساس نتایج به‌دست‌آمده و شرایط خاص شما، توصیه‌های لازم انجام خواهد شد. همچنین در مورد خطرات بالقوه و عوارض جانبی احتمالی نیز با شما بحث خواهد شد.

عمل جراحی پلک بالا و پایین معمولاً تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. معمولاً برای اینکه بیماران احساس آرامش بیشتری داشته باشند، برای آن‌ها آرام‌بخش‌های خوراکی نیز تجویز می‌شود. گاهی اوقات در برخی از موارد خاص ممکن است برای جراحی پلک پایین از بیهوشی عمومی نیز استفاده گردد. جراحی زیبایی پلک فوقانی معمولاً در عرض یک ساعت به اتمام می‌رسد، درحالی‌که جراحی زیبایی پلک پایین ممکن است بیشتر طول بکشد. اغلب هر دو عمل به‌صورت هم‌زمان انجام می‌شوند. بیشتر بیماران پس از عمل قادرند به خانه بازگردند. البته وجود یک همراه لازم است تا در بازگشت به خانه شما را همراهی و کمک نماید. همچنین لازم است از دستورالعمل‌هایی که بعد از عمل جراحی به شما داده می‌شود، به‌دقت پیروی نمایید تا دوره بهبودی شما به‌خوبی طی شود.

مدت‌زمان عمل جراحی زیبایی پلک چقدر است؟

معمولاً عمل جراحی تحت بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی بین یک تا دو ساعت یا کمتر طول خواهد کشید. اگر برای عمل شما از بی‌حسی موضعی استفاده‌شده باشد، به‌طورمعمول پس از عمل قادر خواهید بود از تخت جراحی بلند شده و پس از مدت کوتاهی به خانه باز‌گردید. اگر شما تحت بیهوشی عمومی قرارگرفته شده باشید، پس از عمل شما به اتاق ریکاوری منتقل خواهید شد و معمولاً در همان روز توسط تیم بیهوشی مرخص خواهید شد. ممکن است پس از برطرف شدن اثرات بی‌حسی، برای تسکین درد پزشک برای شما مسکن تجویز نماید.

دوره بهبودی بعد از جراحی پلک

پس از عمل، ممکن است بیمار موارد زیر را تجربه نماید:

 • درد خفیف یا کمی احساس سوزش در امتداد برش جراحی. در این موارد پزشک برای شما مسکن تجویز می‌کند. پس از چند روز، معمولاً استامینوفن (تیلنول) برای ناراحتی‌های شما کافی خواهد بود.
 • ممکن است به‌طور موقت چشم به نور حساس شده و یا اشک‌ریزی بیش‌ازحد داشته باشد. توصیه می‌شود بلافاصله پس از عمل جراحی بیماران از عینک‌های آفتابی استفاده نمایند. همچنین این کار باعث می‌شود، در چند هفته اول بعد از عمل جراحی زیبایی پلک،باید پلک‌ها در برابر باد و نور خورشید محفوظ بمانند.
 • تورم و کبودی طبیعی است و معمولاً پس از چند هفته برطرف می‌شوند. کمپرس سرد و علاوه بر آن مصرف قرص آرنیکا نیز می‌تواند سرعت روند بهبود را افزایش دهد.
 • معمولاً حدود 1 هفته طول خواهد کشید تا برش جراحی التیام یابد. در ابتدا محل برش قرمز و قابل‌دیدن خواهد بود، اما پس از مدتی به یک خط سفیدرنگ تبدیل‌شده که در میان چین‌های طبیعی پوست محو خواهد شد.
 • به‌طورمعمول شما برای کشیدن بخیه‌ها، 5 الی 7 روز بعد از عمل، باید به پزشک خود مراجعه نمایید. در آن زمان پزشک توصیه‌های لازم را در خصوص مراقبت از پلک و برش جراحی، به شما خواهد داد. جلسات مراجعه بعدی به ترتیب 6 هفته، 3 ماه و 1 سال پس از عمل خواهد بود. بخیه‌های قابل‌جذب، خودبه‌خود ظرف هفت تا ده روز ناپدید می‌شوند. بخیه‌های غیر قابل‌جذب معمولاً هفت روز پس از عمل جراحی برداشته می‌شوند.

نکات مهمی وجود دارد که در دوره نقاهت و بهبودی بعد از جراحی پلک، باید رعایت گردند:

 • زمان دراز کشیدن، به کمک بالش، سر خود را کمی بالاتر نگه‌دارید، این کار به کاهش کبودی و تورم شما کمک خواهد نمود.
 • برای چند روز به جلو خم نشوید.
 • اطراف چشم خود را تمیز نگه داشته و از پمادهایی که پزشک تجویز می‌کند، استفاده نمایید.
 • برای مدتی از آرایش ناحیه چشم خودداری نمایید تا زمانی که پزشک این اجازه را به شما بدهد.
 • حداقل برای دو هفته از لنزهای چشمی استفاده نکنید.
 • تا زمانی که دید شما به حالت عادی برنگشته و  اب ریزش چشم شما متوقف نشده است، از رانندگی اجتناب ورزید.
 • اکثر افراد در پس از چند روز قادر به خواندن و یا تماشای تلویزیون خواهند بود. و معمولاً ظرف 7  الی 10 می‌توانند به سر کار خود بازگردند.

23

طول عمر نتایج جراحی زیبایی پلک

اکثر افراد می‌پرسند، نتیجه جراحی پلک چه مدت دوام خواهد داشت. نتیجه این عمل زیبایی درازمدت است، اما نمی‌تواند روند پیری را متوقف کند. داشتن سبک زندگی سالم، مراقبت مناسب از پوست و رژیم غذایی سالم به‌شدت توصیه می‌شود تا نتیجه جراحی حداکثر دوام خود را داشته باشد.

آیا عوارض جانبی در جراحی زیبایی پلک وجود دارد؟


ممکن است شما مواردی همچون: درد، تورم و کبودی را در اطراف چشم خود تجربه کنید – این علائم ممکن است تا یک ماه طول بکشند. ممکن است چشم شما خشک و تحریک‌پذیر گردد، همچنین ممکن است ترشحاتی از آن خارج شود که معمولاً ظرف یک هفته همه این علائم برطرف می‌گردند.

عوارض جانبی رایج دیگر عبارت‌اند از:

 • آبریزش از چشم: که ممکن است چند هفته طول بکشد.
 • حساسیت به نور: بعد از چند هفته بهبود خواهد یافت.
 • دوبینی یا تاری دید: این عارضه معمولاً پس از چند روز برطرف می‌شود.
 • جای زخم: ظرف چند ماه محو خواهد شد.
 • گاهی اوقات در امتداد خط‌های بخیه ممکن است نقاط سرسفید کوچکی ظاهر شوند، که جراح می‌تواند آن‌ها را با سوزن برطرف نماید.

فرایندهای تکمیلی جراحی زیبایی پلک


ازآنجاکه افتادگی پوست پیشانی و اطراف ابرو می‌تواند به درمان افتادگی پلک کمک نماید، گاهی اوقات کشیدن پوست پیشانی و یا ناحیه ابرو نیاز است تا کمی ابروها بالاتر روند. این مسئله موجب کاهش چین‌وچروک‌های پیشانی نیز می‌شود، درنتیجه، ظاهر جوان‌تر به نظر خواهد رسید. اگر ناحیه پلک بالا و یا پایین دچار کاهش حجم و گودی شده باشند، دکتر طرزی گاهی اوقات برای بازگرداندن حجم در این مناطق، از تزریق ژل و یا چربی استفاده می‌کنند. چربی از طریق لیپوساکشن از شکم یا پهلوها برداشت شده و در ناحیه موردنظر تزریق می‌گردد. خطوط ریز اطراف چشم‌ها و یا خطوط لبخند نیز، می‌توانند پس از عمل به کمک تزریق بوتاکس (دیسپورت) درمان شوند.

هزینه جراحی پلک


هزینه جراحی پلک می‌تواند برای هر پزشک، هر بیمار و هر شهر متفاوت باشد و بستگی به نوع جراحی مورد نیاز (پلک بالا، پایین یا هر دو) نیز دارد.به این پست امتیاز دهید.
درمان و رفع افتادگی پلک با جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)
5 از 1 رای