لیفت و بالا کشیدن پیشانی و ابرو

browlift_1

در زمان جلسه مشاوره شما با دکتر طرزی، او گفته‌ها و نگرانی‌های شما در مورد افتادگی ابروها و پیشانی را با دقت می‌شنود و قسمت بالای صورت و ابروهای شما را مورد معاینه قرار می‌دهد. بعد از انجام معاینات لازم، پزشک در مورد گزینه‌های موجود برای عمل و مزایا و معایب هر کدام از این روش‌ها برای بالابردن ابرو با شما صحبت می‌کند تا شما بتوانید با دقت و آگاهی بیشتری در این مورد تصمیم بگیرید. 

قسمت بالایی صورت شامل ابروها و پیشانی می‌باشد. این قسمت از چهره، نقش اصلی را در بیان و انتقال احساسات انسان بر عهده دارد و تغییراتی که در اثر آن در چهره ما ایجاد می‌شود می‌تواند بر نگرش و ارتباط دیگران با ما به طور عمیقی تأثیر بگذارد. ابروهای افتاده و کج، حس غمگینی یا عصبانیت را به دیگران منتقل می‌کند و ابروهای پژمرده باعث انتقال حس پیری یا خستگی به طرف مقابل می‌شود. هر چقدر سن ما افزایش یابد، پیشانی و ابروها افتادگی بیشتری پیدا می‌کند و این پدیده اصطلاحاً با عنوان پتوز (افتادگی) ابرو شناخته می‌شود.

عمل لیفت ابرو و پیشانی در چه زمانی باید انجام شود؟


عمل لیفت یا بالا کشیدن ابروها و پیشانی، هنگامی باید انجام شود که ابروها در مردان پایین‌تر از لبه فوقانی قاب استخوانی گرد اطراف چشم و در زنان بر روی این لبه فوقانی یا پایین‌تر از آن باشد. عمل کشیدن پلک یا بلفاروپلاستی هم برای بالا کشیدن پوست اضافی پلک بالایی انجام می‌شود، اما گاهی از اوقات آنچه که به عنوان پوست اضافی پلک در نظر گرفته می‌شود، در واقع بافت ابرو است که به سمت پایین افتادگی پیدا کرده و باعث شده است که در پوست پلک چروک ایجاد شود و بر روی خودش تا بخورد. به طورکلی بیمارانی که قصد انجام عمل لیفت پیشانی و ابرو یا بالا کشیدن پلک را دارند، به سه دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول افرادی هستند که فقط پوست اضافه‌ای در پلک‌های بالایی دارند، اما ابروها و پیشانی آنها افتادگی ندارد. دسته دوم افرادی هستند که علاوه بر پوست اضافه در پلک‌های بالایی، ابروهای آنها نیز دچار افتادگی مختصری شده است و دسته سوم هم شامل افرادی است که افتادگی ابروهای آنها در حد شدیدتری است.

یک آزمایش عملی مناسب برای تشخیص افتادگی ابرو و پیشانی آن است که چشم‌های خود را ببندید و نوک انگشت خود را در وسط ابرو قرار دهید. در این حالت ببینید که انگشت شما در کجای قاب استخوانی گرد اطراف چشم قرار گرفته است. پس اگر چشم خود را ببندید و انگشت خود را روی ابروها بگذارید و ببینید که انگشتتان در زیر لبه بالایی قاب استخوان چشم قرار می‌گیرد، لازم است عمل لیفت ابرو و پیشانی را انجام دهید. 

درمان


 botox-brow-lift

روش غیر جراحی برای بالا کشیدن ابروها

بوتاکس

سم بوتولینوم (بوتاکس) را می‌توان به درون ماهیچه‌های خاصی که مسؤل بالا بردن ابروها هستند، تزریق کرد. تزریق بوتاکس و آرام‌سازی این ماهیچه‌ها باعث بازتر شدن ناحیه چشم‌ها و بالاتر رفتن ابروها می‌شود و نتیجه آن به صورت کاملاً طبیعی نمایان می‌شود و حدود 3 تا 6 ماه نیز دوام خواهد داشت. این روش در بیمارانی که میزان افتادگی ابروهای آنها در حد خفیف باشد، کارایی بسیار خوبی دارد. اگر افتادگی ابروها در حد متوسط تا شدید باشد، تزریق بوتاکس می‌تواند در عمل باعث بدتر شدن مشکل شود. در واقع بوتاکس یک گزینه بسیار خوب برای رفع چروک پیشانی به صورت خطوط افقی و خطوط عمودی کوتاه بین ابروها می‌باشد.

لیزر درمانی

با استفاده از لیزر می‌توان به یکی از مهم‌ترین اهداف مورد نظر در بالا کشیدن ابروها که رفع چروک‌های موجود در پوست است، دست پیدا کرد. روشی که برای این منظور استفاده می‌شود، لایه‌برداری با لیزر نام دارد و یکی از مؤثرترین راه‌ها برای دستیابی به نتایج بسیار خوب، بدون قرار گرفتن در معرض خطرات روش‌های تهاجمی مانند عمل جراحی به شمار می‌رود. در واقع اگر شما مایل به استفاده از روش‌های سنتی جراحی تهاجمی نیستید، روش لیزر درمانی می‌تواند یک جایگزین بسیار کارآمد برای رفع مشکل شما باشد.

لیفت با نخ

تکنیک جوانسازی لیفت با نخ، بر مبنای جاگذاری نخ‌های آهسته جذب‌شونده در زیرپوست هست. این نخ‌ها به‌تدریج و طی چهار تا شش ماه تحلیل رفته و سرانجام ناپدید خواهند شد، اما در این مدت، تکثیر سلول‌های فیبروبلاست (سلول‌های سازنده الیاف کلاژن و الاستین که مسئول ایجاد و حفظ شکل و استحکام بافت‌ها هستند) و ساخت‌وساز کلاژن و الاستین و گسترش و نوسازی عروق را در پیرامون خود به‌شدت تحریک می‌کنند.

تکنیک لیفتینگ صورت با نخ موجب می‌شود تا پوست کشیده‌تر، جوان‌تر، هموارتر و شفاف‌تر شود. چین‌وچروک‌ها محوشده، منافذ پوست ریزتر و باریک‌تر می‌شوند، قسمت‌های آویزان شده پوست استحکام یافته و درنهایت لیفت مناسب و بادوام ایجاد می‌شود.در هر ثانیه حضور این نخ‌ها در لیفت صورت با نخ، ساخت رشته‌های جوانی صورت می‌گیرد لذا یک جوانسازی و پیشگیری از پیری طولانی مدت در طی یک یا دو جلسه درمانی خواهید داشت.

هایفوتراپی

هایفوتراپی روش بسیار مؤثری برای بالا کشیدن ابروها است. البته کارایی این روش به اندازه عمل جراحی لیفت ابرو نیست، اما در بین روش‌های غیر جراحی، یکی از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود.

هایفو نوعی انرژی حاصل از امواج ماوراء صوت تمرکز یافته است که می‌تواند در قسمت‌های عمقی بافت نفوذ کند و بدون نیاز به عمل جراحی، باعث بالا رفتن ابروها و پیشانی و لیفت صورت شود. این روش برای کشیدن پوست صورت، گردن، زیر چانه، ابروها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمی‌توان انتظار داشت که کارایی این روش مشابه با عمل جراحی کشیدن ابرو باشد، اما بدون استفاده از جراحی مسلماً نتایجی که از این روش به دست می‌آید، فراتر از انتظار بوده و شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

هایفوتراپی می‌تواند با رفع مشکل خطوط پیشانی، باعث کشیده شدن و افزایش استحکام پوست ناحیه پیشانی و بالاتر رفتن ابروها شود. بنابراین برای بیمارانی که بیش از این نمی‌توانند تزریق بوتاکس را برای برطرف کردن خطوط افقی پیشانی انجام دهند روش بسیار خوبی است، زیرا افتادگی ابروها در این افراد به خاطر افتادگی بیش از حد پوست آنها در طی سال‌های طولانی است و لازم است ماهیچه‌های پیشانی آنها به گونه‌ای اصلاح شود که بتواند پوست ابروها و پلک‌های بالایی را بالاتر از قبل نگه دارد.

مسلماً روش جراحی تهاجمی مؤثرترین روش برای بالا کشیدن ابرو ها محسوب می‌شود و هیچ روش دیگری حتی هایفوتراپی نمی‌تواند نتایجی با قدرت و تأثیر عمل جراحی حاصل کند. اما هایفوتراپی همچنان یک گزینه بسیار خوب برای کسانی است که می‌خواهند قسمت‌های کناری ابروهای خود را به مقدار بسیار کمی بالا ببرند و یا تنها به یک بالا کشیدن خفیف ابرو برای اصلاح افتادگی آن نیاز دارند.

هایفوتراپی یک عمل سریع و یک روزه است که بیمار در آن نیازی به استراحت بعد از عمل ندارد. ممکن است بیمار بعد از انجام این عمل، ورم مختصری را در ناحیه ابروها و پیشانی احساس کند، اما این عوارض به صورت موقتی است و بعد از یک روز برطرف خواهد شد. همچنین ممکن است در کناره‌های پیشانی کمی احساس سوزش داشته باشد که به خاطر وجود شبکه‌های عصبی بزرگ در زیر پوست این ناحیه است و بعد از حدود دو هفته، این احساس سوزش نیز برطرف خواهد شد.

در روش هایفوتراپی از انرژی امواج ماوراء صوت برای کشیدن، محکم کردن و بالا بردن پوست قسمت‌های مختلف بدن استفاده می‌شود. در این روش، ساختارهای پشتیبانی کننده‌ای که در عمق پوست قرار دارند و فرایند پیری پوست از آنها شروع می‌شود، هدف قرار می‌گیرند. روش هایفوتراپی می‌تواند برای بیماران جوان‌تری که قصد دارند وضعیت ظاهری چهره خود را با اصلاح شکل اجزای صورت بهبود ببخشند، کارایی داشته باشد.

روش هایفوتراپی برای همه افراد و به خصوص آنهایی که پوستشان در اثر آفتاب آسیب زیادی دیده است و انعطاف‌پذیری پوست خود را تا حد زیادی از دست داده‌اند، کارایی خوبی ندارد. در واقع در این افراد نتایج مثبت چندانی با استفاده از این روش به دست نمی‌آید و گاهی از اوقات ممکن است اصلاً هیچ اثری نداشته باشد.

روش جراحی برای بالا کشیدن ابرو (پیشانی)

این روش لیفت پیشانی و ابرو، اگر افتادگی ابروی شما در حد متوسط تا شدید باشد، عمل بالا کشیدن ابروها (که با عنوان بالا کشیدن پیشانی هم شناخته می‌شود) بهترین گزینه برای اصلاح مشکل شما از طریق جراحی خواهد بود. عمل لیفت ابرو و پیشانی علاوه بر آنکه باعث بالاتر رفتن ابروها و ایجاد ظاهر جوان‌تری در ناحیه اطراف چشم‌ها می‌شود، به رفع چروک‌های هلالی شکلی که در عرض پیشانی به وجود آمده‌اند نیز کمک می‌کند و خطوط اخم که اغلب در بالای پل بینی و در بین ابروها تشکیل می‌شود را نیز برطرف می‌کند.

جراحی باز برای لیفت ابرو وپیشانی

 این روش لیفت پیشانی و ابرو، در واقع روش اصلی جراحی برای بالا کشیدن ابرو است که طی آن یک بریدگی در امتداد خط رویش مو در کناره‌های پیشانی از زیر یک شقیقه (پایه موی سر در جلوی گوش‌ها) تا زیر شقیقه دیگر ایجاد می‌‌شود. ماهیچه‌های عامل ایجاد خطوط اخم، ممکن است بریده شده و یا آزاد شوند. پوست پیشانی از استخوان زیر آن جدا می‌شود و به طرف بالا کشیده می‌شود. سپس قسمتی از پوست برداشته شده و بریدگی ایجاد شده با استفاده از بخیه‌های ریز بسته می‌شود. این روش باعث کوتاه شدن پیشانی در افرادی که پیشانی آن‌ها خیلی بلند باشد، می‌گردد. عیب بزرگ این روش آن است که یک بریدگی و زخم خیلی بلند در قسمت پیشانی ایجاد می‌شود و پوست سر در قسمت پشت خط این بریدگی تا مدتي طولاني بی‌حس خواهد بود.

عمل اندوسکوپیک برای لیفت ابرو و پیشانی

در جریان عمل اندوسکوپیک با تقبل هزینه لیفت ابرو و پیشانی، چهار بریدگی کوچک در قسمتی از پوست سر که موها بر روی آن رشد می‌کند، ایجاد می‌شود و دیگر نیازی به ایجاد بریدگی طولانی از شقیقه راست تا شقیقه چپ نخواهد بود. سپس یک اندوسکوپ (دوربین تصویربرداری) بسیار کوچک از طریق یکی از این بریدگی‌ها عبور داده می‌شود و عمل کشیدن پوست با استفاده از ابزارهای بسیار ضعیف و کوچک و در حالی که تصویر ناحیه مورد نظر بر روی صفحه مانیتور دیده می‌شود، انجام می‌گیرد. روش اندوسکوپی از مزایای متعددی نسبت به روش جراحی باز برخوردار است، از جمله آنکه بریدگی‌های ایجاد شده کوچک‌تر است، نیازی به بی‌حس کردن پوست سر ندارد و بهبودی بعد از عمل نیز سریع‌تر خواهد بود.

عمل شقیقه‌ای (گیجگاهی) برای لیفت پیشانی و ابرو

در عمل بالا کشیدن ابرو به وسیله روش شقیقه‌ای، ابروها فقط در ناحیه شقیقه بالا کشیده می‌شوند. این عمل برای بازیابی خط کمانی ابرو و انحنای رو به بالای آن در قسمت دم، مناسب است. بریدگی که برای این عمل ایجاد می‌شود کوتاه است و در قسمتی از ناحیه شقیقه که مو در آن رشد می‌کند، ایجاد می‌شود. برای انجام این عمل می‌توان به سادگی از بریدگی‌های پوست که برای جراحی زیبایی صورت و یا برای بالا کشیدن همزمان پوست صورت و پیشانی ایجاد شده است، استفاده کرد. در واقع در این صورت، عمل بالا کشیدن ابرو به صورت توأم با عمل جراحی زیبایی صورت انجام خواهد شد. دوره بهبودی بعد از عمل بالا کشیدن ابرو به روش شقیقه‌ای در مقایسه با روش‌های دیگر، خیلی کوتاه‌تر است زیرا شدت جراحاتی که برای این عمل ایجاد می‌شود، کمتر از روش‌های دیگر است.

دوره بهبودی بعد از عمل لیفت ابرو و پیشانی


اغلب افرادی که عمل لیفت پیشانی و ابرو را انجام داده‌اند، از اینکه درد و عوارض ناشی از آن در طی دوره بهبودی بعد از عمل، تا چه حد کم و خفیف است، متعجب شده و از اين بابت احساس خوبی داشته‌اند.به این پست امتیاز دهید.
لیفت و بالا کشیدن پیشانی و ابرو
5 از 1 رای