پف زیر چشم: درمان و علت

کسانی که پف زیر چشم دارند اغلب شبیه کسانی هستند که شب قبل گریه کرده‌اند و نگاه خسته‌ای دارند. پف زیر چشم مشکلی شایع و متداول است و می‌تواند زندگی اجتماعی و اعتمادبه‌نفس شما را تحت تأثیر قرار دهد. اغلب مردم نوار 3 بُعدی در پلک پایینی را با پف چشم اشتباه می‌گیرند. درواقع آن یک «ماهیچه پریتارسل» است و در نمای زیبایی چهره بسیار مهم است. برای درک بهتر از علت پف زیر چشم، چگونگی تشکیل آن و آنچه می‌تواند به عنوان از بین بردن پف زیر چشم انجام شود، شما باید ساختار لایه‌ی چربی زیر ناحیه چشم را بدانید.

پف زیر چشم چگونه تشکیل می‌شود؟


3

چشم‌های پف کرده، درواقع به پفی که در زیر چشم دیده می‌شود اشاره دارد. اگر به طور واضح پوست پایین چشم بالا بیاید یا حالت افتادگی پیدا کند، به آن پف می‌گویند.

همچنین می‌توان پف چشم را در پلک بالا یا به‌طورکلی تورم چشم‌ها را در سراسر چشم (پلک بالایی و پایینی) دید. در این مقاله ما در مورد پف زیر چشم صحبت می‌کنیم.

پف چشم می‌تواند ناشی از طیف وسیعی از عوامل مختلف باشد، به‌استثنای اختلالاتی مانند اختلالات کلیه، کبد، تیروئید یا فشار خون. دو علت پف چشم وجود دارد: تورم و چربی.

تورم

تورم به دلیل احتباس (حبس و نگهداری) مایعات ایجاد می‌شود. پوست اطراف چشم نازک‌ترین پوست در بدن است. ناحیه چشم نیز دارای تعداد بسیاری رگ‌های خونی است. این دو عامل ناحیه چشم را بسیار حساس و مستعد انبساط می‌کند.

4

التهاب به علت یک محرک: به عنوان مثال، چیزی که چشمان شما را تحریک می‌کند شبیه یک ماده آرایشی یا آلرژی فصلی.

التهاب، گردش خون در ناحیه چشم را افزایش می‌دهد تا محلی برای سلول‌های مقاومی که به منظور مقابله با عفونت به ناحیه چشم می‌روند، ایجاد کنند. این ناحیه با افزایش مقدار خون متورم می‌شود.

گرما و حرارت محرک دیگری است، به همین دلیل وقتی یک دوش حمام گرم می‌گیرید، پوست شما قرمز می‌شود و به همین دلیل استفاده از یخ یا کمپرس آب سرد روی محل متورم، باعث کاهش تورم آن می‌شود. دمای سرد، رگ‌های خونی را منقبض (جمع کردن) می‌کند. وقتی رگ‌های خونی منقبض می‌شوند، خون کمتری از آن‌ها می‌گذرد بنابراین مقدار مایع کمتری در آن ناحیه وجود دارد.

پف‌ها نیز می‌توانند به علت تجمع مایع لنفی زیر چشم باشند. لنف مایعی است که در سرتاسر بدن در گردش است. این مایع محتوی گلبول‌های سفید خون، مواد مایع بیش ازحد، مواد زائد و گاهی اوقات سلول‌های مضر (مانند باکتری‌ها و سلول‌های سرطانی) است. نقش لنف، سم‌زدایی از بافت‌های بدن است.

با بالا رفتن سن انسان، کارایی مایع لنف کاهش پیدا می‌کند و مایع لنف کُند و مانند مخزن یا چاله‌ی آب می‌شود. این اتفاق در مناطق مشخصی از صورت و بدن مانند زیر چشم‌ها رخ می‌دهد و درنتیجه چشم‌ها پف کرده به نظر می‌رسد.

 اگر شما به طور معمولی پف چشم نداشته باشید اما صبح که از خواب بیدار می‌شوید پلک‌های شما متورم باشد، به احتمال زیاد این تورم به دلیل استفاده بیش‌ازحد از کرم‌های دور چشم در شب قبل است. از آنجا که پوست اطراف چشم‌ها نازک و ظریف است، مانند دیگر مناطق صورت نیست و نمی‌تواند مقدار زیاد کرم‌های چرب را روی خود نگه دارد.

چربی

دلیل اصلی دیگر پف چشم‌ها وجود چربی در زیر چشم‌ها است. پف‌های زیر چشمی لایه‌های چربی هستند که از طریق پوست بیرون زده و برآمده شده‌اند.

همان‌طور که سن انسان بالا می‎رود چربی زیر چشم‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند، به همین دلیل است که لایه‌های چربی در طول زمان برجسته‌تر می‌شوند. این عامل ژنتیکی است و تنها بخشی از پیری است. در این مورد راه‌های زیادی برای از بین بردن پف چشم‌ها وجود ندارد به جز عمل جراحی پلک پایینی و خارج کردن چربی آن.

پیری نیز باعث تضعیف ساختار تقویت کننده‌ی پوست (کلاژن و فیبرهای الاستینی که به پوست شکل می‌دهند و آن را تقویت می‌کنند) می‌شود. اگر زمینه‌ی تقویتی پوست ضعیف شود، چربی می‌تواند تغییر کند و جابجا شود.

روش‌های درمان


 

ما از شما دعوت می‌کنیم که یک جلسه مشاوره با دکتر طرزی داشته باشید. در این جلسه شما می‌توانید در مورد جزئیات آنچه می‌خواهید به دست بیاورید صحبت می‌کنید و دکتر در مورد روشی که برای شما مناسب است، راهنمایی‌تان می‌کند. برای اطمینان از اینکه شما برای درمان پف چشم مشکلی ندارید، دکتر در مورد وضعیت عمومی سلامت چشم شما و هرگونه مشکلات دیگری که ممکن است داشته باشید، از شما سؤالاتی می‌پرسد. برای اطلاعات بیشتر در مورد درمان پف چشم با ما تماس بگیرید.

روش‌های درمان پف زیر چشم بدون نیاز به عمل جراحی

در حال حاضر و با مطالعه مطالب فوق ما همه چیزهایی که در چشم اتفاق می‌افتد را می‌دانیم. شما باید دریافته باشید که کرم‌های دور چشم، ماسک‌ها و ژل‌های چشم که در مراکز خرید بزرگ و یا در دیگر برندهای معروف لوازم آرایشی فروخته می‌شود نمی‌تواند پف چشم را از بین ببرد یا شدت آن را کاهش دهد.

در اینجا روش‌های پزشکی بدون نیاز به عمل جراحی وجود دارد که می‌تواند پف چشمان شما را بهبود بخشد.

تزریق ژل

ژل‌های تزریقی به صورت موقت هستند و به داخل لایه‎های بافت پوست تزریق می‌شوند تا به آن حجم دهند و درنتیجه چین‌وچروک‌های ایستا را از بین ببرند و قسمت‌هایی از صورت که صاف یا فرورفته است را حجیم کنند.

هنگامی که ژل‌ها برای رفع پف زیر چشم به مناطق زیر پف چشم تزریق می‌شوند، برآمدگی پف چشم کاهش پیدا می‌کند. تزریق ژل‌ها برای کسانی که پف چشم‌هایشان کم و خفیف است گزینه‌ی مناسبی است. کسانی که پف چشم‌هایشان شدید است، می‌توانند روش عمل جراحی را انتخاب کنند.

استفاده از روش تزریق ژل برای درمان پف زیر چشم، چهره و نگاه شما را تغییر نمی‌دهد. این روش ویژگی‌های صورت شما را بهتر می‌کند درحالی که شبیه خودتان هستید و تغییری نکرده‌اید و هیچ کس نمی‌تواند بفهمد که شما عمل تزریق ژل انجام داده‌اید ، با رفع پف چشم حالت چشم ها گیراتر شده و باعث درشت شدن چشم در صورت خواهد شد .ژل‌های تزریقی برای رفع افتادگی پلک شیارها و فرورفتگی‌های عمیق‌تر روی گونه و اطراف پلک پایین را پر می‌کند و آنها را برجسته می‌سازد.

اگرچه به صورت آزمایشگاهی ثابت شده است که ژل‌ها تا یک سال باقی می‌مانند اما درواقع طول عمر آن بستگی زیادی به میزان متابولیسم افراد، شیوه زندگی، محل تزریق و حجم تزریق بستگی دارد.

روش درمانی با استفاده از لیزر و نور

تکنیک‌های مختلف لیزردرمانی اغلب برای سفت کردن پوست زیر چشم و تحریک تولید کلاژن استفاده می‌شود. هنگامی که تولید کلاژن با استفاده از لیزر تحریک شد، به بالا بردن پوست اطراف زیر چشم کمک می‌کند و ظاهر و نمود پف چشم را کاهش می‌دهد. تکنیک‌های مختلف لیزردرمانی با این روش به درمان پف زیر چشم کمک می‌کند.

درمان پف چشم با عمل جراحی

بسته به شدت و نوع پف چشم، عمل جراحی گزینه‌ی دیگری است. در ادامه دو نوع عمل جراحی که برای درمان پف زیر چشم انجام می‌شود، معرفی شده است:

روش برش

ترانس پوستی (برش) روشی است برای درمان پف چشم که در طول پلک پایینی یک برش ایجاد می‌کند. پس از آن پوست پلک پایین کشیده می‌شود و چربی‌های آن نمایان می‌شود. سپس جراح چربی‌ها و درصورتی‌که لازم باشد پوست اضافی را برمی‌دارد. در پایان پوست پلک بخیه زده می‌شود.

این روش خطرات و عوارض نسبتاً بیشتری دارد، ازجمله اینکه برش پوست باعث جمع شدن و انقباض پلک می‌شود (پلک پایینی به سمت بیرون متمایل می‌شود)، باعث صدمه به ماهیچه مدور (باسطه) و همچنین ایجاد از زخم و جراحت می‌شود. بااین‌حال این روش برای افرادی که پف زیر چشم آنها شدید است، بسیار خوب است.

روش بدون برش

در این روش به جای برش پلک پایینی یک شکاف از سمت داخل پلک ایجاد می‌شود و برآمدگی ناشی از چربی از پایین چشم برداشته می‌شود و شکاف ایجاد شده با بخیه قابل حل بسته می‌شود. (نیازی به کشیدن بخیه نیست و خودش در طول زمان جذب می‌شود)

روش بدون برش برای درمان پف چشم یک روش درمانی با حداقل تهاجم است و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. این روش در مقایسه با روش برش، سریع‌تر انجام می‌شود و روند بهبودی آن نیز سریع‌تر است، همچنین خطر زخم و جراحت و انقباض چشم را کاهش می‌دهد.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است